اخبارچرخان

حمله شبانه به کشاورزان و مردم در اصفهان

ساعت سه بامداد روز پنجشنبه ۴ آذر ماه نیروهای لباس شخصی با همراهی نیروهای انتظامی به محل تجمع کشاورزان اصفهانی در زاینده رود حمله کردند و چادرهای آنها را به آتش کشاندند….

گزارش‌هایی متعدد و پیاپی از اعتراض‌های گسترش یابندۀ مردمی در اصفهان که نخست با تظاهرات کشاورزان این استان شروع شد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر منعکس شده‌اند. بر اساس همین گزارش‌ها، شمار بسیاری از مردم اصفهان برای دومین جمعه متوالی به جمع کشاورزان معترضِ گردهم‌آمده در بستر خشک زاینده‌رود پیوسته‌اند و ازجمله شعار می‌دادند: “زاینده‌رود رو پس بده، به اصفهان نفس بده” یا “زاینده‌رود را پس بدین، به اصفهان نفس بدین”، و همچنین: “حق‌آبه را می‌گیریم، حتی اگر بمیریم” یا “تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم تو خونه”، “زاینده رود پر شده نه از آب، از توده های همبسته” و “برابری، عدالت، این است خواست ملت”. از نکته‌های جالب اعتراض‌های مردمی در اصفهان استمرار و همچنین گسترش شرکت مردم در آن از منطقه گاوخونی، ورزنه، دشت جلگه تا خود شهر اصفهان است.

سندیکای کارگران شرکت واحد با اعلام این خبر افزوده است: با وجود دو هفته اعتراضات مسالمت آمیز کشاورزان که هزاران تن در این اعتراضات شرکت داشتند بامداد پنجشنبه بین ساعت های سه وچهار صبح گروهی از لباس شخصی ها و نیروهای انتظامی به محل معترضین در زاینده رود حمله کردند و چادرهای معترضین را به آتش کشاند وکشاورزان را با قصد متفرق کردن مورد ضرب وشتم قرار دادند.

در همین خصوص خبرگزاری فارس اعلام کرده که کشاورزان به تجمعات خود پایان دادند.

سندیکای شرکت واحد افزوده است: این رفتار خشونت بار با کشاورزان حاکی از آن است که دولت وحاکمیت هیچ برنامه مشخصی برای حل بحران آب در این استان و استان های همجوار ندارند.

برخی سایت های داخلی از جمله سایت انتخاب، آتش زدن چادرها را تایید کرده و آن را مشکوک و کار «افرد ناشناس» خوانده اند.

العربیه گزارش داده است نیروهای یگان ویژه سحرگاه پنج‌شنبه، ۴ آذر با حمله به کشاورزان و شهروندان معترض اصفهانی که به‌دلیل مشکل کم آبی در بستر زاینده‌رود تجمع کرده بودند، چادرهای آنان را به آتش کشیدند.

ویدیوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که نیروهای پلیس از طریق بلندگو خواستار جمع شدن چادرها و تخلیه بستر رودخانه زاینده‌رود توسط مردم هستند.

در این ویدیوها صدای چندین انفجار که به‌نظر می‌آید نارنجک‌های صوتی و گاز اشک‌آور با هدف ارعاب و اجبار مردم به ترک محل اعتراضات است نیز به گوش می‌رسد.

در ویدیویی دیگر یک شهروند اصفهانی خطاب به نیروهای پلیس می‌گوید، «کاری که در عاشورا کردند اینها با ما کردند» و ادامه می‌دهد که ما فقط برای اعتراض به شرایط آبی اینجا تجمع کردیم.

اعتراضات کشاورزان اصفهان ابتدا از سوی حکومت ایران در تلویزیون رسمی پخش شد اما به‌دلیل گستردگی این اعتراضات و پیوستن اقشار متعدد مردم اصفهان و دیگر استان‌ها به‌ویژه استان چهارمحال و بختیاری به این موج اعتراضی، حکومت در نهایت به برخورد خشونت‌آمیز با مردم معترض روی آورد.

مردم استان چهارمحال و بختیاری نیز از چند روز گذشته با حضور در برخی نقاط شهرکرد، مرکز این استان به شرایط بی‌آبی و انتقال آب از این استان اعتراض کردند و خواستار حضور گسترده تمام اقشار این استان در این تجمعات شدند.

همزمان نیز احمد وحیدی، وزیر کشور ایران با توصیف اعتراضات مردم استان چهارمحال‌ و بختیاری به «تفرقه‌افکنی‌های دشمن» گفت که دشمنان ایران نمی‌توانند از مسئله آب بهره‌برداری کنند.

او که در مراسم معارفه استاندار جدید چهارمحال و بختیاری در شهرکرد سخن می‌گفت، افزود: «دشمن هر بار از طریق ایجاد اختلال سعی دارد نمک روی زخم مردم بپاشد و با اقداماتی مثل هک‌کردن پمپ بنزین و شرکت هواپیمایی سعی در فشار واردکردن به مردم است.»

موج جدید اعتراضات عمومی به بحران آب از ۱۷ آبان توسط کشاورزان اصفهانی آغاز شد و از ۲۸ آبان با پیوستن مردم به این اعتراضات، معترضان به نشانه شرایط وخیم بی‌آبی اقدام به نصب چادر در بستر خشک زاینده‌رود کردند.

تابستان گذشته نیز استان خوزستان شاهد اعتراض دو هفته‌ای به سیاست‌های انتقال آب، سدسازی، قطع حقابه کشاورزان و خشک‌کردن عمدی تالاب‌های این استان بود که طی آن دست کم ۹ معترض با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا