حقوق بشر

گزارش آماری بە مناسبت ٢۵ نوامبر، روز جهانی مبارزە با خشونت علیە زنان

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به روال سالهای گذشته و بە مناسبت روز ٢۵ نوامبر، روز جهانی مبارزە با خشونت علیە زنان گزارشی آماری از نقض حقوق زنان را در کُردستان منتشر می کند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی سال گذشتە (٢۵ نوامبر ۲۰۲۰ تا ٢۵ نوامبر ۲۰۲۱) جمعاً ۱۹۶ مورد نقض حقوق زنان شامل بازداشت ۳۶ فعال زن، صدور حکم برای ۹ فعال زن، کشته شدن ۴۴ زن و خودکشی ۱۰۷ زن در کُردستان بە ثبت رسیدە است که این موارد به شرح زیر میباشد؛

بازداشت ۳۶ فعال زن کُرد

طی سال گذشتە و با استناد بە آمار هه‌نگاو، دست‌کم ۳۶ زن فعال کُرد توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شدەاند.

بر طبق این گزارش و در این مدت، ۹ فعال زن کُرد در استان کرمانشاه، ۱۴ فعال در استان کُردستان، ۱۱ زن در استان آذربایجان‌غربی (ارومیه) و ۲ فعال زن نیز در استان ایلام بازداشت شده‌اند. همچنین یک زن تبعه کُردستان ترکیه نیز توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده است.

از مجموع ۳۶ زنی کە بازداشت شدەاند ۲۸ نفر بە اتهام فعالیت سیاسی، ۶ نفر بە اتهام فعالیت مدنی و ۲ نفر نیز به اتهام فعالیت مذهبی توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدەاند.

صدور حکم برای ۹  فعال زن فعال کُرد توسط دستگاه قضایی

طی سال گذشتە دست‌کم ۹ فعال زن در کُردستان بە اتهام فعالیت سیاسی و مدنی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران محاکمه و به حبس محکوم شده‌اند.

بر طبق احکام صادره این ۹ فعال زن جمعاً به ۲۵ سال و ۲ ماه حبس محکوم شده‌اند که ۶ نفر از آنها فعال سیاسی و ۳ نفر نیز فعال مدنی بوده‌اند.

کشتە شدن ۴۴ زن در کُردستان طی سال گذشته

از ٢۵ نوامبر ٢٠٢٠ تا ٢۵ نوامبر ٢٠٢١ دستکم ۴۴ زن و دختر کُرد بە قتل رسیدەاند کە بیشتر آنها بە دست افراد نزدیک خود کشتە شدەاند.

بر طبق این گزارش ١۴ مورد از زنان کشتە شدە از استان کرمانشاه، ٩ زن از استان آذربایجان‌غربی، ١٣ زن از استان کُردستان و ۸ زن نیز از استان ایلام بودەاند.

با استناد بە آمار هەنگاو، ۱۱ مورد از این قتل‌ها قتل ناموسی بوده است. همچنین ۲۲ مورد به دلیل اختلافات خانوادگی، ۲ مورد مشکلات روانی، ۴ مورد با انگیزه سرقت، ۲ مورد رد درخواست ازدواج و ۲ مورد نیز به دلیل اختلافات مالی به قتل رسیده‌اند.

از کل این موارد ۲۱ مورد با استفاده از اسلحه، ۸ مورد با استفاده از چاقو، ۵ مورد از طریق به آتش کشیدن، ۴ مورد از طریق خفه کردن و ۴ مورد نیز از طریق ضرب و شتم به قتل رسیده‌اند و چگونی قتل ۲ مورد نیز نامشخص بوده است.

خودکشی ۱۰۷ زن در کُردستان طی سال گذشتە

طی سال گذشتە دستکم ۱۰۷ مورد خودکشی زنان در کُردستان توسط مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ثبت شدە است.

با استناد بە آمار هەنگاو، طی سال گذشته ۵۲ مورد خودکشی زنان در استان آذربایجانغربی (ارومیه)، ۲۴ مورد در استان کُردستان (سنندج)، ۲۲ مورد در استان کرمانشاه و ۹ مورد در استان ایلام ثبت شده است.

اختلافات خانوادگی علت ۷۳ مورد از این خودکشی‌ها بوده است. همچنین ۸ مورد به دلیل افسردگی و مشکلات روانی، ۵ مورد به دلیل مشکلات اقتصادی و فقر، ۲ مورد به دلیل ممانعت خانواده با زدواج، ۱ مورد به دلیل ازدواج اجباری و ۱ مورد نیز به دلیل ممانعت خانواده از ادامه تحصیل اقدام به خودکشی و به زندگی خود پایان دادهاند. دلیل خودکشی ۱۷ مورد نیز برای هه‌نگاو معلوم نشده است.

از این تعداد ۶۴ زن از طریق حلق‌آویز کردن، ۱۷ زن از طریق خودسوزی، ۱۵ زن از طریق خوردن قرص و سم ، ۶ زن نیز از طریق پرتاب از بلندی (ساختمان و پل) و ۵ زن نیز از طریق به کارگیری اسلحه به زندگی خود پایان داده‌اند.

هویت کامل تمامی این ۱۹۶ موردی که در گزارش به آنها اشاره شده است، در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ثبت شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا