اجتماعی

آیا می‌دانید کودکان فعال در شبکه‌های اجتماعی هم کودک کار هستند؟

▪️بر اساس تحقیقات مجله فوربس، در سال ۲۰۱۹ یک کودک هشت ساله بیش‌ترین درآمد را از یوتیوب به دست آورده است.

این درآمد برابر با ۲۶ میلیون دلار بوده است. وضعیت سایر شبکه‌های اجتماعی هم به همین شکل است. بسیاری از کودکان با ورود به تبلیغ صنایع مختلف نقش عمده‌ای در فروش این محصولات بازی می‌کنند. برخی از این کودکان به معرفی اسباب‌بازی‌ها می‌پردازند، برخی دیگر وارد صنعت فشن شده‌اند و برخی هم در این شبکه‌ها آواز می‌خوانند یا شیرین‌کاری‌های کودکانه انجام می‌دهند. اما هدف همه این فعالیت‌ها یک چیز است: کسب درآمد. درآمدی که کودکان شاید اطلاع یا انگیزه زیادی در رابطه با آن ندارند بلکه این والدین یا سرپرستان قانونی ‌آن‌ها هستند که با تشویق ‌آن‌ها به انجام‌دادن این کارها از قبل این کودکان متنفع می‌شوند.

▫️ستاره‌شدن در شبکه‌های اجتماعی، نیازمند حضور دائمی فرد و دیده‌شدن او در فضای مجازی است. به نحوی که فرد باید مدت زمان زیادی را صرف ساختن ویدیو یا گرفتن عکس برای انتشار بر روی شبکه اجتماعی‌اش کند. دقیقا همین مسئله زندگی کودک را از حالت عادی خارج کرده و او را به سمت استثمارشدن یا اختلال زندگی‌اش پیش می‌برد.

▪️قانون جدیدی در کشور فرانسه، کودکان اینفلوئنسر را که در شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام و یوتیوب فعالیت می‌کنند، کودک کار قلمداد می‌کند. هرچند کار کودک در فرانسه علی‌القاعده ممنوع است اما کار بر بستر اینترنت یکی از این استثناها است. بر اساس این قانون، دولت ناظر بر ساعت کار و میزان درآمد کودک خواهد بود. همچنین درآمد کودک باید در حسابی جداگانه پس‌انداز شود و هیچ‌کس حتی والدین، حق ندارند به این پول دست‌درازی کنند و تنها شخص کودک پس از سن ۱۶ سالگی حق دخل تصرف در حساب بانکی خود را خواهد داشت.

▫️همچنین حق بر فراموشی در این قانون برای کودکان کاری که در اینترنت فعالیت می‌کنن، در نظر گرفته شده است. این حق بدین معناست که آن‌ها پس از رسیدن به سن قانونی و در صورتی که تمایل داشتند، می‌توانند درخواست حذف فیلم‌ها و عکس‌های خود را از کمپانی‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی ارائه کنند.

▪️در ایران هم کودکان کار بسیاری در بستر شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که ساعت‌های زیادی با انواع و اقسام فعالیت‌ها برای خانواده‌شان درآمد کسب می‌کنند. چنین فعالیت‌هایی نه تنها به روح کودکان آسیب وارد می‌کند، بلکه نقض حریم خصوصی آن‌ها هم محسوب می‌شود. کودکانی که درآمدهای میلیاردی دارند اما هیچ قانون جامعی از آن‌ها در برابر والدین طماع و شرکت‌های تبلیغاتی حمایت نمی‌کند.

▫️قانون فرانسه که در سال ۲۰۲۰ لازم‌الاجرا شده، یکی از قانون‌های پیشرو در این زمینه است و به جاست که در ایران هم چنین مقرراتی در حمایت از کودکان کار دیجیتال تصویب شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا