اخبار

سرکوب مردم جان به لب رسیده؛ راه حل بحران نیست

نیروهای امنیتی همزمان با شکل‌گیری تجمع در زاینده‌رود اصفهان، گاز اشک‌آور شلیک کرده و مردم بی دفاع را زیر ضرب قرارداده و تعدادی را زخمی کردند. گزارش های روز جمعه حالی است نیروهای پلیس و یگان ویژه برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود حضور گسترده ای دارند و به سوی مردم گاز اشک آور شلیک کرده اند….

پس از برخورد وحشیانه نیروهای امنیتی و آتش زدن چادر کشاورزان معترض، مردم اصفهان برای یک تجمع بزرگ اعتراضی فراخوان دادند. قرار بود روز جمعه ۵ آذرماه ساعت ۹ این تجمع در بستر خشک زاینده رود برگزار شود.

از ساعات اولیه صبح جمعه و در تاریکی، یگان‌های موتورسوار بسیجی وارد بستر زاینده‌رود شدند. نیروهای سرکوبگر قصد داشتند از همان اوایل صبح مانع از شکل‌گیری هرگونه تجمع در کنار پل خواجو شوند. در این حمله و هجوم‌های موتوری که با زدن مردم با باتوم نیز همراه بود، تعدادی دستگیر شده اند.

با شروع روشنایی صبح، نیروهای پاسدار، امنیتی و چماقداران بسیجی وارد صحنه شدند. نیروهای پاسدار و امنیتی که با لباس شخصی در محل حاضر شدند، تصمیم دارند مانع از هرگونه تجمعی شوند.

عکس‌هایی که از این محل در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده حاکی از حضور تعداد قابل توجهی از مردم است. در پس‌زمینه این عکس‌ها و در اطراف بستر زاینده‌رود نیز حضور عده‌ زیادی نمایان است.

طبق آخرین خبرهای واصله، نیروهای امنیتی به سوی مردم حمله کرده و مردم با شعار بی‌شرف، بی‌شرف به آنان جواب می‌دهند. این درگیری و حمله و هجوم‌ها همچنان در جریان است و صدای شلیک نیروهای پاسدار و امنیتی در محل تجمع بگوش می‌رسد.پس از حمله سحرگاه پنج‌شنبه به تجمع کشاورزان و شهروندان اصفهانی در بستر زاینده‌رود و آتش‌زدن چادرهای آنها، فراخوان اعتراضی مجددی برای روز جمعه پنج آذر ساعت ۹ صبح از سوی مردم صادر شد.

در پی این فراخوان کشاورزان و مردم اصفهان صبح جمعه تجمع خود را آغاز کردند که متعاقب آن نیروهای موتور‌سوار برای جلوگیری از گردهمایی اعتراضی به مردم حمله کردند.

بنا به ویدیوهای منتشر شده، نیروهای پلیس و امنیتی از شب گذشته در اطراف محل تجمع مردم در حال آماده‌باش مستقر شده بودند.

در ویدیوها و تصویرهای پخش شده حای از آن است که  مردم با شعارهایی چون «اصفهانی شهرکرد اتحاد اتحاد»، «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و «مرگ بر دیکتاتور» خواستار حضور مردم اصفهان و همراهی مردم دیگر استان‌ها به‌ویژه مردم شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری با این اعتراضات شدند.

به گزارش العربیه به نقل از شهروند – خبرنگاران حاضر در محل تجمع، با حضور بیشتر مردم سرعت اینترنت بسیار کاهش یافته و در برخی مناطق اصفهان نیز ارتباط اینترنتی کاملا قطع شده است.

هزاران شهروند اصفهانی در پل خواجو با سردادن شعارهایی از جمله «هموطن بپاخیز ایران فلسطین شده» دست به اعتراض زده اند.

ویدیوهای  منتشر شده  نشان می‌دهد شهروندان مناطق مختلف اصفهان در خیابان‌ها حاضر شده و علیه حکومت و مشکل بی‌آبی شعار می‌دهند.

در برخی ویدیوها نیروهای یگان ویژه به‌سوی مردم گاز اشک‌آور شلیک کردند و صدای انفجار بمب‌های صوتی نیز به گوش می‌رسد.

شماری از کشاورزان شهر زیار واقع در استان اصفهان نیز پنج‌شنبه در واکنش به نیروهای امنیتی ایران که چادرهای تحصن معترضان را در بستر خشک زاینده‌رود به آتش کشیده بودند، با لودر لوله‌های انتقال آب از اصفهان به یزد را تخریب کردند.

اهالی استان چهارمحال و بختیاری در ادامه تجمع‌های خود که برای پنجمین روز متوالی در شهرکرد و مقابل استانداری این استان در اعتراض به بی‌آبی، و سوءمدیریت دولت برگزار می‌شود به نشانه مخالفت با عملکرد و کلیت نظام حاکم بر ایران بنر حاوی عکس خمینی و خامنه‌ای را پایین کشیده و پاره کردند.

اعتراضات کشاورزان اصفهان ابتدا از سوی حکومت ایران در تلویزیون رسمی پخش شد اما به‌دلیل گستردگی این اعتراضات و پیوستن اقشار متعدد مردم اصفهان و دیگر استان‌ها به‌ویژه استان چهارمحال و بختیاری به این موج اعتراضی، حکومت در نهایت به برخورد خشونت‌آمیز با مردم معترض روی آورد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی گفت که «نیروهای انتظامی برای تامین امنیت و جلوگیری از خشونت و تحرک فرصت طلبان، با استفاده گاز اشک‌آور تجمع کنندگان را متفرق کرد.»

این اتفاق در حالی رخ داد که چهارشنبه شب نیز محل تجمع و تحصن کشاورزان بر بستر زاینده پاکسازی و چادرهای آن‌ها به آتش کشیده شد.

وضعیت زندگی نزدیک به یک میلیون کشاورز ساکن این استان که بیشتر آن‌ها در مناطق شرقی زندگی می‌کنند، در سال‌های اخیر به علت فقدان آب، دچار بحران شده است.

از سوی دیگر رضا مرتضوی، استاندار اصفهان گفت که زاینده‌رود برای ۱۰۰ روز آب دارد و اولویت تامین آب شرب است و در صورت مازاد می‌توان آن را برای مصارف کشاورزی رهاسازی کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا