از هر دری سخنی

ایران در جهان جزو کشورهای با تورم بالاست

نایب‌رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:‌ دولت باید در بودجه شدیدا هزینه‌های خود را کاهش دهد. وقتی از کاهش هزینه صحبت می‌کنیم منظور کاهشی در حد ۴۰ یا ۵۰ درصد است. کاهش‌های جزی ۵ تا ۱۰ درصدی با تورم خنثی می‌شود و تأثیرگذار نخواهد بود.
سید رضا زیتون نژاد در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اولویت‌های بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد: اقتصاد باید بر اساس چالش‌های فعلی مانند تورم، تحریم و همه‌گیری کرونا باشد….

وی افزود: مهم‌ترین این موارد در شرایط فعلی کنترل و مهار تورم است که جلوی رشد و ثبات اقتصادی را می‌گیرد. تورم علاوه بر این‌که مصرف‌کنندگان را تحت‌فشار گذاشته امکان رشد اقتصادی از بنگاه‌ها را هم سلب کرده است. ما جزو کشورهای با تورم بالا هستیم که باعث از بین رفتن ارزش پول ملی و عدم سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود.
زیتون نژاد تصریح کرد: برای کنترل تورم در بودجه دولت باید مخارج خود را کاهش دهد، جلوی استقراض بی‌رویه پول را بگیرد و درآمدهایش را افزایش دهد تا بتواند از این طریق تورم را کنترل کند. عمده‌ترین منبع درآمد بودجه‌ای ما در بیش از ۷۰ سال گذشته، فروش نفت بوده است. به دلیل تحریم‌ها، فروش نفت هم کاهش پیداکرده است. اولین راه برای افزایش درآمدها این است که دولت سعی کند که فروش نفت را افزایش دهد که تا مشکل تحریم‌ها حل نشود این مورد امکان‌پذیر نیست.
وی اضافه کرد: بنابراین دولت باید از اهرم‌های دیگر مانند فروش دارایی‌ها و اموال خود استفاده کند. راه دیگر دولت تا جایی که می‌تواند از پس بازپرداخت بربیاید فروش اوراق داشته باشد یا طرح‌های عمرانی که قبلاً اجرایی شده را باقیمت مناسب در بازار بفروشد. دولت باید در هزینه کرد خود تجدیدنظر کند و دیگر نمی‌تواند مسیری که تاکنون رفته را ادامه دهد. امروز ادامه دادن آن مسیر اشتباه است. بخش‌هایی هستند که از تورم سود می‌برند و فرار مالیاتی دارند، دولت باید از این بخش‌ها مالیات دریافت کند. این موارد منابع درآمدی سالم هستند درحالی‌که فروش نفت منبع درآمدی سالمی نیست.
نایب‌رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به عدم تخصیص سود شرکت‌های دولتی به خزانه بیان کرد: متأسفانه سود شرکت‌های دولتی همه صرف کارهای غیراساسی می‌شود، دولت باید بتواند جلوی این شرکت‌ها را بگیرد و سود حاصله را به خزانه بازگرداند. تعداد زیادی شرکت دولتی وجود دارد که برخی از آن‌ها زیان هستند و برخی سودی ندارند. دولت باید بتواند این‌ها را سودآور کند، گرچه اساساً دولت بنگاه‌دار خوبی نیست ولی درهرصورت ۸۵ درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت است و باید بتواند از آن‌ها به‌صورت بهینه استفاده کرده و کسری بودجه را جبران کند.
زیتون نژاد در ادامه تأکید کرد: دولت باید در بودجه شدیدا هزینه‌های خود را کاهش دهد. وقتی از کاهش هزینه صحبت می‌کنیم منظور کاهشی در حد ۴۰ یا ۵۰ درصد است. کاهش‌های جزی ۵ تا ۱۰ درصدی با تورم خنثی می‌شود و تأثیرگذار نخواهد بود. اگر دست به کاهش هزینه‌ها نزند هرگز نمی‌تواند از طریق افزایش درآمد بودجه خود را تراز کند. اینکه دولت بخواهد تنها از طریق افزایش درآمد یا فقط از راه کاهش هزینه بودجه را به تعادل برساند، این امر امکان‌پذیر نخواهد بود. برای افزایش درآمد سالم و پایدار باید بدون رودربایستی وارد اصلاحات شود. این‌گونه می‌توان جلوی کسری بودجه را که عامل خلق پول و تورم است را گرفت.
وی همچنین افزود:‌ علاوه بر این برای کنترل تورم باید دولت برای رفع تحریم‌ها و کنترل هزینه تحریم‌ها و همچنین کنترل نرخ ارز اقدام کند. کرونا نیز بسیاری از مشاغل را از بین برده و باعث افزایش بیکاری شده است. موضوع کرونا باید در بودجه دیده شود و برای واکسیناسیون وسیع‌تر و رعایت پروتکل‌ها سرمایه‌گذاری کند. نتیجه این کارها بهبود فضای کسب‌وکار، کاهش بیکاری، افزایش درآمد ناخالص ملی، افزایش تولید و خدمات و رشد اقتصادی خواهد بود. همچنین باید در بودجه اصلاحاتی برای حوزه تجارت انجام شود تا امکان تأمین بیشتر کالا و خدمات وجود داشته باشد.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا