اخبارچرخان

فریاد مردم اصفهان، فریاد ملت ماست!

تداوم اعتراضات کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان، با حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم معترضان، شلیک گاز اشک آور، گلوله ساچمه‌ای و استفاده از شوکر کردند. به علاوه، اینترنت همراه در اصفهان با اختلال مواجه شده و در نقاطی از شهر کاملا قطع شده است…..

به گزارش خبرگزاری هرانا، تعداد پرشماری از نیروهای انتظامی برای متفرق کردن و سرکوب معترضان، به ضرب و شتم آنها، استفاده از شوکر و شلیک گاز اشک آور و گلوله ساچمه‌ای متوسل شده‌اند. شماری از شهروندان از جمله تعدادی از معترضان سالمند نیز مجروح شده و یا به دلیل استنشاق گاز اشک‌آور در تنفس دچار مشکل شده‌اند. شهروندان و کشاورزان معترض صبح امروز طبق روال روزهای اخیر و در ادامه دور جدید اعتراضات که از تاریخ ۱۶ آبان‌ماه آغاز شده، تجمع خود را در بستر خشک زاینده رود آغاز کردند، اما در پی بسته شدن جاده‌های منتهی به محل تجمع توسط نیروهای انتظامی، اعتراض شهروندان به خیابان‌های مجاور کشیده شد.

با تفنگ ساچمه‌ای مردم را زدند و آمار نمی‌دهند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان امروز به خبرگزاری مهر گفته حال دو نفر از مصدومان اعتراضات دیروز اصفهان مناسب نیست. او در عین حال گفته است “از دادن آمار مصدومان حوادث دیروز در شهر اصفهان معذور هستیم.”

از سوی دیگر فرمانده انتظامی استان اصفهان در مصاحبه ای ادعا کرده در جریان این اعتراض‌ها، گروهی که او آن را “آشوبگران و افراد فرصت طلب” خوانده از مواد منفجره و تفنگ ساچمه‌ای علیه مردم و نیروهای امنیتی استفاده کرده‌اند.

این در حالی است که ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به سوی معترضان در اصفهان تیرهای ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

مردم در شبکه‌های اجتماعی نیز به این اعتراضات با هشتگ «اصفهان تنها نیست» واکنش نشان دادند. اکنون فضای امنیتی در حالی بر شهر اصفهان مستولی شده که مسئولان مرکز پزشکی فیض از تعداد بالای مراجعه کنندگان به دلیل مشکلات چشمی سخن می‌گویند.

وقتی جواب تشنگی، جواب گرسنگی و بیکاری و تورم گلوله است!

‏ویدیوی ضرب و شتم زنی توسط نیروهای ضدشورش ؛ وقتی جواب تشنگی، جواب گرسنگی و بیکاری و تورم گلوله است. وقتی سرمایه برای بسیج است و سهم مردم فقر و مقاومت. ..دیروز تعداد پرشماری از نیروهای انتظامی برای متفرق کردن و سرکوب معترضان، به ضرب و شتم آنها، استفاده از شوکر و شلیک گاز اشک آور و گلوله ساچمه‌ای متوسل شده‌اند. شماری از شهروندان از جمله تعدادی از معترضان سالمند نیز مجروح شده و یا به دلیل استنشاق گاز اشک‌آور در تنفس دچار مشکل شده‌اند.وقتی جواب تشنگی، جواب گرسنگی و بیکاری و تورم گلوله است. وقتی سرمایه برای بسیج است و سهم مردم فقر و مقاومت.
تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد علاوه بر گسیل نیروهای سازمانی بسیج به بستر زاینده‌رود، نیروهای لباس شخصی حامی حکومت نیز با باتوم به خیابان‌ها گسیل شده و اقدام به ضرب و شتم مردم معترض کرده‌اند.
وقتی ‏به اعتراض های مردمی در اصفهان ‎ نگاه می کنیم. همه هستند، جوان، پیر، زن، مرد، از همه ادیان و گرایشات فکری … پای حق و آزادی ایران که در میان باشد، همه می‌آیند.
اینها اراذل و اوباش نیستند ؛ مردم این کشورند و می خواهند از حق خود دفاع کنند.

مراجعه مردم به بیمارستان چشم پزشکی فیض به دلیل گاز‌های اشک آور

«بیشتر افرادی که از صبح به بیمارستان مراجعه کرده اند به دلیل گاز‌های اشک آور یا گلوله‌های ساچمه‌ای از ناحیه چشم دچار مشکل شده اند و مراجعات بسیار افزایش یافته است.»

این سخنان یکی از چشم پزشکان مرکز چشم پزشکی فیض اصفهان در گفتگو با اقتصاد ۲۴ است.

رویداد۲۴ هم در این باره نوشت: آنگونه که پیش‌بینی می‌شد اعتراضات مردم و کشاورزان اصفهان به خشونت کشیده شد. این چندمین اعتراضات جدی مردم در شهرهای مختلف ایران است که در آن معترضان سرکوب شده‌اند. تقریبا در سال‌های گذشته به خاطر نمی‌‌آوریم که اعتراضی در کشور صورت گرفته باشد و نیروهای امنیتی و مسئولان تصمیم‌گیر برای یکبار هم که شده توانسته باشند شرایط را مدیریت کنند تا کار به برخورد قهری و تیراندازی نکشد. این بار هم همچون دفعات قبل یک تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز به وضعیتی نگران‌کننده ختم شد.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز از برخورد با معترضان در اصفهان انتقاد کرده و گفته است این اقدامات اوضاع را پیچیده‌تر و گره کار را کورتر می‌کند.

اما علم‌الهدی، امام جمعه  مشهد و پدر زن رئیسی گفته: دارند فعالیت می‌کنند و ایجاد محتوا می‌کنند برای سرکوبی این نظام به وسیله تحریک مردم در داخل کشور و داخل نظام. اینها دارند کار می‌کنند خوب در یک هم‌چنین موقعیتی این تهاجم و حمله‌ ای که به طرف نظام برای این‌که نظام را از داخل بپوسانند نظام را از داخل تهی کنند….با این جور که دشمن داره به ما حمله می‌کنه از داخل می‌خواهد ما را تهی کند از داخل بزنه با یک سلسله مسایلی که در داخل جامعه ما به‌وجود میاد دشمن سوژه پیدا می‌کند با یک جنگ نرم یک بحران داخلی به‌وجود بیاورد.

تظاهرات اصفهان؛ درخواست سازمان حقوق بشر ایران از جامعه جهانی برای جلوگیری از سرکوب مردم

سازمان حقوق بشر ایران؛ جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰: از سحرگاه امروز، تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم اصفهان در اعتراض به سوءمدیریت حکومت در مهار بحران آب با سرکوب خونین نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شده است.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به سابقه پیشین جمهوری اسلامی در کشتار مردم معترض، نسبت به سرکوب و کشتار مردم در تظاهرات کنونی به‌شدت ابراز نگرانی می‌کند و از جامعه جهانی می‌خواهد تا با واکنش مناسب، از سرکوب و کشتار مردم به دست حکومت جلوگیری کند. این سازمان همچنین نسبت به اخبار نگران‌کننده در مورد اختلال در دسترسی شهروندان به اینترنت هشدار می‌دهد و یادآوری می‌کند که در آخرین رویداد مشابه در آبان ۹۸، بنا بر گزارش رویترز بیش از ۱۵۰۰ تن در خیابان‌های ایران کشته و هزاران تن دیگر دستگیر، شکنجه و زندانی شدند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «سازمان ملل، اتحادیه اروپا و همه کشورهای دموکراتیک که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک و تجاری دارند، باید از حق اعتراض مردم ایران دفاع کرده و با استفاده از تمامی کانال‌های خود از سرکوب مردم به دست جمهوری اسلامی جلوگیری کنند. نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی به خاطر داشته باشند که سرکوب خشونت‌بار، به‌ویژه استفاده از سلاح گرم علیه معترضان، یک جنایت بین‌المللی محسوب می‌شود و کسانی که در این جنایت شرکت کنند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.»

کشاورزان اصفهانی از روز ۱۷ آبان‌ در اعتراض به سوءمدیریت حکومت در کنترل بحران آب و بی‌توجهی به خواسته‌هایشان در بستر خشکیده زاینده‌رود و کنار پل خواجو چادر اعتراضی برپا کرده بودند. با پیوستن مردم به کشاورزان در جمعه گذشته، تعداد معترضان به هزاران نفر رسید.

با این حال، از روز گذشته، ۴ آذر، نیروهای امنیتی با حمله به چادرها و به آتش‌کشیدن آن‌ها تلاش کردند تا مانع از شکل‌گیری تجمع دیگری در جمعه ۵ آذر شوند. سرانجام در روز جمعه، تظاهرات کاملا مسالمت‌آمیز مردم با حمله نیروهای امنیتی، ضرب و جرح با باتون، شلیک گاز اشک آور و گلوله‌های ساچمه‌ای مواجه شد.

سازمان حقوق بشر ایران بار دیگر نسبت به تکرار سرکوب خونین معترضان در دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸ هشدار می‌دهد و تأکید می‌کند که سکوت جامعه جهانی از سوی حکومت ایران به عنوان چراغ سبز کشتار تلقی خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا