بین‌المللی

افکار عمومی جهان: آمریکا الگوی دموکراسی نیست!

نویسنده: جوئل وندلند-لیو -برگردان: جهان

شمار زیادی از مردم جهان، نژادپرستی افسارگسیخته را به‌عنوان کاستی بسیار جدی در ساختار اجتماعی ایالات متحده ارزیابی می‌کنند و بسیاری از آنان ایالات متحده  را از این نظر «بدتر از کشورهای خودشان» می دانند

بر پایۀ برآمدهای یک نظرسنجی که در اول نوامبر (سال جاری) از سوی مرکز تحقیقاتی پیو (Pew Research Center) انتشار یافت، افراد اندکی در جهان بر این باورند که سیستم سیاسی ایالات متحده مدل مثبتی برای دیگر کشورها هست.

افرادی که از ۱۷ کشور یا منطقه در این نظرسنجی شرکت کردند، موافق با ادعای اثرگذاری نیروهای نظامی ایالات متحده، در صنعت سرگرمی و گسترده‌تر شدن دامنۀ فناوری آن بوده‌اند. با این حال، اکثریت آنان دیدگاه‌های نامطلوبی دربارۀ سیستم مراقبت‌های بهداشتی، مدیریت همه‌گیری کووید، وضعیت عمومی اقتصادی، استانداردهای زندگی و چگونگی دموکراسی در ایالات متحده ابراز کردند.

شمار زیادی از مردم جهان، نژادپرستی افسارگسیخته را به‌عنوان کاستی بسیار جدی در ساختار اجتماعی ایالات متحده ارزیابی می‌کنند و بسیاری از آنان ایالات متحده  را از این نظر «بدتر از کشورهای خودشان» می دانند.

این نظرسنجی در بهار سال ۲۰۲۱ انجام شد، درست چند ماه پس از شورش ششم ژانویه که حامیان رئیس جمهور سابق ترامپ به ساختمان کنگره یورش بردند دیدگاه‌های منفی جهانی نسبت‌به سیستم سیاسی ایالات متحده بدتر نیز شد، زیرا داده های دولت ایالات متحده نشان داد که تا بهار سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۷۰۰،۰۰۰ آمریکایی بر اثر عوارض ناشی از COVID-19 جان خود را از دست داده اند. تا به امروز نیز بیش از ۷۵۶،۰۰۰ نفر جان باخته‌اند. برپایۀ کاوش‌های اخیر رسانه‌ها، این احتمال هست که واکنش‌های ترامپ به همه‌گیری -که فریب خواندن پاندمی، برانگیختن مردم به استفاده از شیوه‌های درمانی که اثبات‌ علمی نشده اند، فراخواندن مردم به ایستادگی در برابر رهنمودهای بهداشت عمومی مانند واکسیناسیون و استفاده از ماسک را دربر داشت- به ۱۶۰،۰۰۰مرگ بی‌جهت انجامیده باشد.

خشونت و تهدید در میان پیروان ترامپ به امری عادی تبدیل شده است. آنها برای متهم کردن مقامات بهداشت عمومی، سیاستمداران و مقامات مدارس دولتی محلی که بر واکنش‌های دقیق و درست پزشکی دربرابر همه‌گیری پافشاری می‌کنند، از خشونت و تهدید استفاده کرده‌اند.

افزون بر آفرینش بدبینی و گردن کشی‌ها در مقیاسی گسترده در برابر اقدامات خردمندانۀ بهداشت عمومی، خودداری کردن ترامپ از پذیرفتن شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بر نمود‌های منفی ایالات متحده افزود. با وجود این واقعیت که انتخابات با رویه‌های معمول انتخاباتی تأمین شده بود، ترامپ و حامیان مبارزات انتخاباتی او شایعات تأیید نشده و آشکارا غیرمنطقی دربارۀ دخالت در انتخابات به راه انداختند. در حالی‌که تحقیقات در مورد رویه‌های انتخاباتی در ایالت‌های تحت کنترل جمهوری خواهان مانند میشیگان و آریزونا به هیچ مدرکی دال بر تقلب در انتخابات دست نیافت، ترامپ و حامیانش همچنان به ادعای تقلب در انتخابات و محکوم کردن مقامات انتخاباتی که در تأیید انتخاب شدن بایدن به ریاست جمهوری اصرار داشتند، ادامه دادند.

آمریکایی‌ها طی سال گذشته شاهد ژرفش این تهدید برای جامعۀ مدنی ایالات متحده بوده‌اند. به دید من، دیدگاه‌های رو به زوال جهانی از زندگی در اینجا تنها محدود به یک مشکل روابط عمومی نیست. شرایط در اینجا برای اکثر مردم خراب‌تر شده است. تعهدات اقتصادی برای افراد کمتری از طبقه کارگر وجود دارد، حتی زمانی که میلیاردرها، همانند موشک‌هایی که در‌فضا به‌پرواز در می‌‌آورند، شاهد هرچه بالاتر رفتن ثروت‌هاشان هستند. احزاب سیاسی عمده راه حل‌های کمتری دارند برای ارائه به سیستم مراقبت‌های بهداشتی در حال کاهش، سیستم آموزشی رو به زوال، و حمایت های فرسایش یافته از آنچه که آمریکایی‌ها به‌طور معمول آن‌ها را مشارکت‌های مدنی عادی در فرآیندهای سیاسی کشور می‌دانند. به راستی، نظام قانون اساسی با قواعد محرمانه‌اش در مورد فیلی‌بَستِرها*، توزیع ناعادلانۀ نمایندگی‌های کنگره، و نماینده شدن مبتنی بر جمعیت، به افراد معدودی قدرتمند اجازۀ سلطه‌گری می‌دهد. در واقع، در نظام حزبی کنونی پیشرفت سیاسی و اجتماعی دیگر دست یافتنی به نظر نمی رسند.

مرکز تحقیقات پیو، که این نظرسنجی را از اول فوریه تا ۲۶ می ۲۰۲۱ در میان ۱۸،۸۵۰ بزرگسال در ۱۷ اقتصاد پیشرفته انجام داد، در این گزارش می‌گوید که رتبه‌بندی نظام سیاسی در ایالات متحده عموماً میانه است و تعداد بسیار اندکی در هر نظر سنجی عمومی فکر می‌کنند که دموکراسی آمریکایی نمونه خوبی برای پیگیری در سایر کشورهاست. به طور میانگین تنها ۱۷ درصد چنین دیدگاهی دارند. اکثر مردم (میانگین ۵۷٪) می گویند دموکراسی در ایالات متحده قبلاً نمونه خوبی بود اما در سال‌های اخیر این‌چنین نبوده است.

انحطاط سیاست‌های ایالات متحده در میان یک شکاف غیرقابل برگشت و ملتهب که توسط مبلغان ضد دموکراسی در جنبش ترامپ ایجاد شده است، تهدیدهای مداوم به اعمال خشونت، و شورش ۶ ژانویه کنگره باعث شده است که برخی از محققان مانند جیسون استنلی، فیلسوف دانشگاه ییل نسبت به تهدید فاشیسم در حال ظهور ترامپ و حامیانش هشدار دهند.

منتشر شده در “روزنامۀ مردم آنلاین” (People’s Daily Online

) در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱

باز نشر در وبسایت رسمی حزب کمونیست آمریکا – ۱۷ نوامبر ۲۰۲۱

نویسنده: جوئل وندلند-لیو (Joel Wendland-Liu)

برگردان: جهان – ۶ آذر ۱۴۰۰

پانوشت مترجم:

* فیلی‌بَستِر (filibuster

) یک روش سیاسی پارلمانی است که طی آن یک یا چند عضو کنگره یا پارلمان به بحث پیرامون یک طرح یا لایحۀ پیشنهادی برای قانونگذاری می‌پردازند با هدف به تأخیر انداختن تصمیم گیری و حتی انصراف کامل از تصویب آن. به این شیوه گاهی «صحبت از یک لایحه تا مرگ» هم می‌گویند که در واقع نوعی انسداد سیاسی قانونی در مراکز قانون گذاری و تصمیم‌گیری محسوب می شود که مترادف است با نوعی سنگ اندازی سیاسی و پیشینۀ آن تا رم باستان می‌رسد.

https://www.cpusa.org/article/world-opinion-u-s-is-no-model-of-democracy/

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا