اخبار

دیپلمات‌های اروپایی: ۷۰ تا ۸۰ درصد توافق احیای برجام آماده است

دیپلمات‌های ارشد اروپایی روز سه‌شنبه گفتند قدرت‌های جهانی منتظرند ببینند ایران حاضر است مذاکرات احیای برجام را از نقطه‌ای که قطع‌شده بود ادامه دهد یا نه.

به گزارش رویترز، چند دیپلمات اروپایی در جریان نشستی با خبرنگاران گفتند که پس از شروع دوباره مذاکرات در روز دوشنبه، انتظار دارند وارد مسائل اصلی مطرح شده با ایران شوند.

ایندپندنت به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است ۷۰ تا ۸۰ درصد پیش‌نویس موافقت‌نامه هم‌اکنون کامل شده است.

مذاکرات وین پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران، پنج ماه متوقف شد. تا پیش از آن، هیئت مذاکره‌کننده دولت حسن روحانی از نزدیک شدن به متن نهایی توافق خبر داده بود.

دیپلمات‌های اروپایی روز سه‌شنبه گفتند که رسیدن به نتیجه فوریت دارد، ولی نمی‌خواهند «موعد ساختگی» برای آن تعیین کنند.

علی باقری کنی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران، روز سه‌شنبه گفت: «آنچه از شش دور مذاکرات قبلی پیش روی ما‌ست یک پیش‌نویس است نه یک توافق و پیش‌نویس محل مذاکره است.» او افزود: «تا وقتی در مورد همه‌چیز توافق نشده باشد در مورد هیچ‌چیزی توافق نشده است.»

ار. اف. ای، در تفسیری بیدبینانه نوشت :روز سه‌‍‌شنبه ۳۰ نوامبر/۹ آذر، دومین روز مذاکرات “احیای برجام” همچنان در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد. تا نخستین ساعات شب، هیچ خبری از محتوای گفتگوها منتشر نیافت.

خبرگزاری ایسنا به نقل از محمد مرندی، یکی از همراهان هیئت مذاکره‌کنندۀ ایرانی می‌نویسد: “تا اینجای کار روند مثبت بوده است اگر چه مسیر سختی در پیش است”.

شب گذشته، بعد از پایان نخستین روز مذاکرات، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که هدف اصلی دنبال‌شده در وین، اینست که ایران به طور کامل به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد. او تأکید کرد که همچنان بهترین شیوه برای دستیابی به این هدف اتکاء به دیپلماسی است.

علی باقری کنی، رئیس هیئت ایرانی نیز به نوبۀ خود همان مواضع قبلی جمهوری اسلامی را بار دیگر برای رسانه‌ها توضیح داد و گفت که هدف اصلی ایران از شرکت در مذاکرات وین، رفع تحریم‌های آمریکاست.

انریکه مورا که به نمایندگی از اتحادیه اروپا به وین رفته و به ویژه نقش واسطه را میان هیئت ایرانی و آمریکایی به عهده دارد نیز تأیید کرده که ایران همچنان بر خواسته خود مبنی بر «لغو همه تحریم‌ها» پافشاری می‌کند.

نماینده چین آقای وانگ کون هم سیاست رسمی پکن را برای رسانه‌ها توجیه کرد و گفت: “ما از منافع مشروع ایران در مورد لغو تحریم‌ها حمایت می کنیم. همه تحریم‌های مغایر با برجام که توسط آمریکا وضع شده باید رسیدگی و رفع شوند”.

این در حالی است که هیچیک از طرف‌ها در مورد تاریخ پایان مذاکرات پیش‌بینیّ نکرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا