جوانان

مجلس ولایی باید ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال را ممنوع کند

کودک همسری تداعی تجاوز به نورسته‌ای است که اراده‌ای برای ابراز ندارد؛ چگونه است که مجلس برای نگهداری گربه در خانه و دوچرخه سواری زنان تکاپو دارد ولی جلوی فاجعه کودک همسری را نمی‌تواند بگیرد؟ وظیفه مجلس است که به‌صحنه آید و به‌نفع مصالح عمومی و رعایت حقوق کودکان دست متعدیان به حقوق کودک را قطع و قاطعانه قانون منع ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال را تصویب و اعلام کند…

محمدصالح نقره‌کار کارشناس مسائل حقوقی در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به خبر شکسته شدن رکورد ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۱۴۰۰ با توجه به آمارهای مشابه فصلی طی دو سال اخیر با بیان این‌که مجلس برای مقابله با کودک همسری قیام کند گفت: نظام حقوقی ما به این فاجعه حساسیت مسئولانه‌ای نشان نداد و خبر افزایش آمار کودک همسری یک فاجعه بود. دردناک‌تر این‌که، ریشه این فاجعه، در فقر و فلاکت مادی و فرهنگی آن هم در غیاب نظام حقوقی حمایتگر از کودک رشد و نمو دارد.

وی افزود: جامعه متکی بر وجدان از خود می‌پرسد چرا مجلس که برای نگهداری گربه در خانه و دوچرخه سواری زنان تکاپو دارد، جلوی این فاجعه کودک همسری را نمی‌گیرد؟راهکار این مسئله مشخص است. سن ازدواج قانونی را باید به ۱۸ سال تغییر داد و محکم و از باب خیر عمومی و مصالح کودک باید اجتهاد روزامد کرد. ما به خوانش فقهی به روز بشدت نیازمندیم.

این وکیل دادگستری با طرح این پرسش که «چرا حوزه‌های علمی و دانشگاهی قیام و اقدام نمی‌کنند»؟ تصریح کرد:‌ چرا این دردها را به حوزه عمومی و گفتگوی ملی نمی‌کشانیم؟ چون کودکان صدا ندارند نباید ساکت بنشینیم و ویرانی کودک همسر بی‌دفاع را در غیاب حمایت‌های رفاهی و رشد فرهنگی نظاره کنیم. هر بچه‌ای که به اجبار یا اضطرار به خانه بخت می‌رود و بی اراده و با تحمیل به زوجیت در می‌آید آواری بر بنای انسانیت و نوع دوستی می‌ریزد و هیمنه نظام حقوقی را فرو می‌نشاند. نباید نظام حقوقی ما فارغ از این زخم ملی، با خوانش اجتهادی مندرس و قهقرایی بر پیکره کودک چشم ببندد و کودک همسری را رسوا نکند.

نقره‌کار با بیان این‌که قانون‌گذار نباید از کودک همسری حمایت یا آن را تجویز یا به انفعال بسنده کند گفت:‌ خطر کودک همسری برای آتیه کودک بی دفاع یک ذبح عظیم انسانی است. چرا مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظم و قوه عاقله کشور این زخم کهنه را با نگاه اجتهاد خِردورز، زمان‌باور و مصلحت‌بین حل نمی‌کنند؟ کودک همسری تداعی تجاوز به نورسته ای است که اراده‌ای برای ابراز ندارد و در غیبت اهلیت استیفای حق، به دلیل صغر سن، تاراج حق زیست شایسته و حق انتخاب وی را نظاره می‌کنیم.

وی با بیان این‌که اگر فقر اقتصادی و فرهنگی والدین نبود کجا دخترکان معصوم این دیار به ناروا و نارس و بی‌اختیار و با اکراه روانه خانه نکاح می‌شدند؟ گفت:‌مسئولیت اجتماعی ایجاب می‌کند فریادرس صدای خاموش کودکان معصوم باشیم. نظام حقوقی ما فریاد بزند و به مجلس و حوزه عمومی هشدار دهد که کودک‌همسری مترادف با کودک‌آزاری محسوب می‌شود. باید توصیف کرد که چطور می‌توان برای کودکی که آمادگی لازم را ندارد و بدون بهره از دوران شیرین کودکی و نوجوانی وارد زندگی زناشویی می‌شود وضعیتی بغرنج و مشحون از آسیب‌های جسمی، روحی، روانی، عاطفی تحمیل کرد؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا