اخبار

درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در نیمروز

خبرگزاری آماج با انتشار ویدئو کلیپی از درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی خبر داده است.گزارش‌های مختلف از وقوع درگیری شدید بین نیروهای مرزبانی ایران با گروه طالبان در مرز با افغانستان حکایت دارد….

برخی رسانه‌های افغانستان از تصرف دو پاسگاه مرزی ایران از سوی نیروهای طالبان خبر داده‌اند. این در حالی است که رسانه‌های ایران به نقل از «منبع مطلع» تصرف پاسگاه‌های مرزی به دست طالبان را تکذیب کردند.

بنا به گزارش‌ها این درگیری‌های مرزی بعدازظهر چهارشنبه در منطقه شغالک در نزدیک ولایت نیمروز افغانستان روی داد. خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که عبور کشاورزان ایرانی از دیواری که در داخل خاک ایران کشیده شده برای نیروهای طالبان این تصور را پدید آورده است که آنها وارد خاک افغانستان شده‌اند.

بنا به این گزارش نیروهای طالبان به سوی کشاورزان ایرانی تیراندازی کردند که این اقدام واکنش متقابل نیروهای مرزی ایران را به دنبال داشت.

خبرگزاری تسنیم به طور قطعی درباره پایان تبادل آتش بین طالبان و نیروهای مرزی ایران گزارشی نداده است. این خبرگزاری در گزارش خود آورده است: «گفته می‌شود هم‌اکنون این درگیری‌ها پایان یافته و ایران در حال توجیه طالبان نسبت به خط مرزی است.»
هنوز علت این درگیری مشخص نیست.

منابع رسمی هنوز ددرباره این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

مرز پرمنفذ ایران با افغانستان به نوعی تعریف‌کننده روابط این کشور با افغانستان بوده است که در حال حاضر طالبان بر آن مسلط است. منافذ این مرز محلی است برای عبور مهاجر، مواد مخدر، گروه‌های مسلح و آب. دو رود مهم از افغانستان وارد ایران می‌شوند – هلمند و هریرود.

مشکلات تعیین خطوط مرزی و مسایل مربوط به خشکسالی و کمبود آب از جمله مسائلی است که تنش را در برخی از مناطق مرزی بین ایران و افغانستان را افزایش داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا