گوناگون

درگیری میان طالبان و نیروهای ایران در نواحی مرزی

اخبار منتشرشده در رسانه‌ها حاکی از وقوع یک درگیری میان نیروهای جمهوری اسلامی و طالبان در مرزهای شرقی ایران است. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که “اختلاف مرزی با هماهنگی مرزبانان دو طرف مدیریت شده و پایان یافته است”…..

اخبار منتشرشده در رسانه‌های ایران و منطقه و همچنین شبکه‌های اجتماعی از درگیری میان نیروهای ایران و طالبان در مرزهای شرقی ایران در روز چهارشنبه ۱۰ آذر (۱ دسامبر) و “سقوط پاسگاه‌های مرزی ایران به دست طالبان” حکایت دارد.

سایت افغان “آماج نیوز” در این مورد ویدئویی منتشر کرده که ظاهرا مربوط به سقوط دو پاسگاه “دوست محمد” و “بالا سیاه چشمان” ایران، هم‌مرز با ولسوالی کنگ ولایت نیمروز به دست طالبان است.

پیش از آن نیز این سایت یک ویدئو منتشر کرد که ظاهرا مربوط به سقوط پاسگاه ایران به نام “ده‌رییس” و تصرف آن توسط طالبان بود.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران وقوع این درگیری در منطقه شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز را تأیید کرده اما آن را حاصل یک “سوء تفاهم مرزی” میان نیروهای مرزبانی ایران و طالبان دانسته است.

تسنیم نوشته که هم‌اکنون این درگیری پایان یافته و ایران “در حال توجیه طالبان نسبت به خط مرزی است.”

این خبرگزاری در توضیح چگونگی پیدایش این رخداد توضیح می‌دهد: «ماجرا از این قرار است که طی سال‌های گذشته در داخل خاک ایران و در چند صدمتری مرز با افغانستان دیوارهایی برای مقابله با قاچاقیان و اشرار کشیده می‌شود؛ امروز برخی از کشاورزان ایران با عبور از این دیوارها ولی در داخل مرزهای ایران حضور داشته‌اند، اما به واسطه وجود این دیوارها نیروهای طالبان تصور می‌کنند که به مرز آن‌ها تجاوز شده است.»

تسنیم از قول یک مقام مطلع اخبار مربوط به تصرف پاسگا‌ه‌های مرزی ایران را “از اساس کذب” نامید و نوشت، تصاویر منتشرشده مربوط به لحظات آغازین درگیری است و “در حال حاضر نیروهای مرزی به طور کامل بر مرزهای کشور تسلط دارند.”

خبرگزاری فارس نیز از پایان درگیری میان “افراد مسلح” با نیروهای ایرانی در مرز ایران و افغانستان خبر داد.

فارس نوشت: «بعدازظهر امروز، تعدادی از افراد مسلح در ولایت نیمروز افغانستان در حوالی مرز روستای شغالک شهرستان هیرمند، اقدام به تیراندازی به سوی کشاورزان ایرانی کردند.»

بر اساس این گزارش، مرزبانان ایران نیز بلافاصله به این حمله پاسخ دادند که این رویارویی با “سلاح نیمه‌سنگین” دقایقی ادامه یافت.

فارس می‌نویسد، این حمله تلفاتی نداشته و پایان یافته و هم‌اکنون بر منطقه “آرامش حکم‌فرماست.” به علاوه، این درگیری مرزی “در محدوده‌ای رخ داده که مرزبانان رسمی طالبان هنوز در آن مستقر نشده‌اند و گروهک‌های اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر همچنان در آن فعال هستند.”

این نخستین درگیری مرزی جدی میان ایران و طالبان از زمان به‌‌قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان است.

واکنش وزارت خارجه ایران

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز شامگاه چهارشنبه  در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد “درگیری در منطقه مرزی سیستان با ولایت نیمروز افغانستان” گفت : «عصر امروز سوءتفاهم بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است.»

بعد از تسلط این گروه بر افغانستان برخی در ایران بارها در مورد “خوش‌بینی مفرط” در مورد این گروه هشدار داده و مقام‌های جمهوری اسلامی را به هشیاری در برابر آن‌ها فراخواندند.

در آبا‌ن‌ماه حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران برای گفت‌وگو با مقام‌های طالبان به کابل سفر کرد.

سفارت ایران در افغانستان در توییتی هدف از این سفر را گفت‌وگو با مقام‌های عالی‌رتبه طالبان در مورد “مسائل منطقه‌ای، مهاجرین، کمک‌های بشردوستانه، تشکیل دولت فراگیر و به‌ویژه موضوعات اقتصادی” خواند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا