حقوق بشر

حمله شبانه افراد مسلح به منزل یکی از فعالین سیاسی مخالف حکومت ایران در شهر اربیل

“نیروهای اداره اطلاعات رسماً به من پیشنهاد داده‌اند که در ازای پرداخت پول به اربیل رفته و برای ترور رشاد منبری اقدام نمایم.” وی همچنین تاکید کرد، بە یکی از آشنایانش کە زن است چنین پیشنهادی در رابطە با ترور رشاد منبری صورت گرفتە است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، مقارن ساعت ٢ بامداد روز یک‌شنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ (۲۸ نوامبر ۲۰۲۱)، فرد یا افراد مسلح ناشناس در محله بنصلاوه شهر اربیل  به سوی منزل رشاد منبری، از فعالین سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران و از اعضای فعال حزب دمکرات کُردستان ایران تیراندازی کرده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که با اسلحه کلت کمری دست‌کم ۶ گلوله به سوی اتاق خواب رشاد منبری شلیک شده است.

رشاد منبری طی گفتگویی با هه‌نگاو ضمن تایید این خبر گفت: “من هیچ گونه دشمنی با کسی ندارم و تنها عوامل جمهوری اسلامی ایران را عامل سوءقصد به جان خود می‌دانم”.

حمله مسلحانه به منزل رشاد منبری پس از آن صورت گرفته که طی ماه‌های اخیر نیروهای امنیتی و اداره اطلاعات سنندج به کرات این فعال سیاسی را تهدید به مرگ کرده و حتی به شماری از بازداشت شدگان بهار امسال سنندج پیشنهاد داده‌اند تا در ازای همکاری مالی به اربیل رفته و برای ترور رشاد منبری با آنها همکاری کنند.

بهار امسال نزدیک به ۱۰ نفر از فعالین سیاسی سنندج توسط نیروهای اداره اطلاعات سنندج بازداشت شدند که پس از چهار ماه و با وثیقه آزاد شدند. نهادهای امنیتی آنها را به همکاری با حزب دمکرات کُردستان متهم کرده‌اند.

گفتنی است که هه‌نگاو پس از آزادی دست‌کم با سه نفر از این افراد گفتگویی را داشته و آنها نسبت به سوءقصد به جان رشاد منبری هشدار داده بودند. یکی از این افراد گفته بود که نیروهای اداره اطلاعات زیر فشار و شکنجه آنها را ناچار کرده‌اند که در مقابل دوربین اقرار کنند.

یکی از این زندانیان در بخشی از سخنان خود به هه‌نگاو گفته بود: “نیروهای اداره اطلاعات رسماً به من پیشنهاد داده‌اند که در ازای پرداخت پول به اربیل رفته و برای ترور رشاد منبری اقدام نمایم.” وی همچنین تاکید کرد، بە یکی از آشنایانش کە زن است چنین پیشنهادی در رابطە با ترور رشاد منبری صورت گرفتە است.

رشاد منبری ۳۸ ساله و اهل روستای نیر از توابع سنندج است که مدت ۲۱ سال است به دلیل فشار نهادهای امنیتی بر خانواده وی ناچار به ترک زادگاهش شده و هم‌اینک در اقلیم کُردستان عراق زندگی می‌کند و از اعضای فعال حزب دمکرات کُردستان ایران است.  شایان  ذکر است که پدر ، برادر و عموی رشاد منبری که آنها نیز از اعضای حزب  دمکرات بودند،  توسط دولت جمهوری اسلامی کشته‌شده‌اند.

رشاد منبری در زمینه ورزش هم فعالیت دارد و در ورزش بدنسازی تاکنون چندین مدال را در سطح اقلیم کُردستان به دست‌آورده و هم‌اکنون مربی یکی از سالن‌های بندسازی در شهر اربیل است.

در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ (۲ مارس ۲۰۱۸) در همین محله بنصلاوه نهادهای امنیتی ایران از طریق جاگذاری بمب در اتومبیل صلاح رحمانی از کادرهای حزب دمکرات کُردستان ایران برار ترور وی اقدام کرده‌اند که در نتیجه این بمب گذاری فرزند وی با هویت صباح رحمانی ۳۳ ساله که وی نیز عضو حزب دمکرات بود جانش را از دست داد.

همچنین، روز شنبه ۱۶ مرداد امسال (۷ آگوست)، موسی‌ باباخانی عضو رهبری حزب دمکرات کُردستان و از فعالین سیاسی اهل کرمانشاه در یکی از هتل‌های شهر اربیل ترور شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا