زحمتکشان

ساماندهی کارگران ساختمانی باید در دستور کارقرار گیرد

عضو کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی خواستار ساماندهی کارگران ساختمانی شد و گفت: حضور کارگران ساختمانی در سر چهار راهها منظره خوبی ندارد و مجلس باید در این خصوص تدبیری اتخاذ کند. …

عضو کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی خواستار ساماندهی کارگران ساختمانی شد و گفت: حضور کارگران ساختمانی در سر چهار راهها منظره خوبی ندارد و مجلس باید در این خصوص تدبیری اتخاذ کند.

محمد باقری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: سه سال پیش طرحی به نام ساماندهی کارگران ساختمانی از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب و برای تائید نهایی به شورای نگهبان فرستاد شد که متاسفانه به دلیل تاییدنشدن از سوی این شورا، دوباره به مجلس بازگشت.

وی اظهار کرد: هم اکنون کارگران ساختمانی در سر چهار راهها و میادین اصلی شهر تجمع می کنند که منظره جالبی نیست زیرا برخی از افراد تصور می کنند این افراد متکدی هستند.

باقری گفت: در صورتی که اماکنی برای تجمع این افراد در نظر گرفته شود، کارگران ساختمانی در سرمای زمستان و گرمای تابستان می توانند در آن مکان ها در انتظار کار باشند.

عضو کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به موضوع بیمه کارگران ساختمانی گفت: هم اکنون ۳۲ مرکز تامین اجتماعی در سطح استان تهران فعال است که این مراکز باید پاسخگوی موضوع بیمه کارگران ساختمانی باشند.

وی ضمن درخواست تعیین دو یا چند شعبه تامین اجتماعی برای پیگیری موضوع بیمه کارگران ساختمانی ، افزود: به طور مثال برای بیمه بسیجی ها و یا طلاب حوزه علمیه قم یک شعبه مشخص شده است و این افراد از مراجعه پراکنده به دیگر شعبات رهایی یافته اند اما این مشکل برای کارگران ساختمانی هنوز وجود دارد.

باقری گفت: همچنین هر شعبه به دلیل اشراف نداشتن کامل به موضوع بیمه کارگران ساختمانی درخواستی از کارگران دارد که موضوع بیمه کارگران ساختمانی را با دشواری و تعویق مواجه می کند.

به گفته این فعال انجمن صنفی هم اکنون ۳۲هزار کارگر ساختمانی در استان تهران ثبت شده اند که ۱۵ هزار نفر از آنها مشکل بیمه خود را حل کرده ، اما هنوز بیش از نیمی از آنها بیمه نشده اند.

وی با بیان این که هنوز برای نیمه دوم سال جاری دستوری در خصوص بیمه کارگران ساختمانی ابلاغ نشده است ، میزان حق بیمه کارگران ساختمانی را ۳۲ هزار تومان در ماه اعلام کرد و گفت: سه درصد این حق بیمه را دولت پرداخت می کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا