دیدگاه‌ها

کوبا بر آب‌های آزادی می‌راند!

نویسنده: مایلِنِز اولیوا فرالِس-برگردان: جهان-امروز ، روز نیروهای مسلح انقلاب در سراسر کشور جشن گرفته می شود، ۲ دسامبر، روزی که در سال ۱۹۵۶، فیدل و ۸۱ شورشی دیگر با کشتی گرانما به کوبا بازگشتند تا نبرد برای استقلال قطعی ما را آغاز کنند.

چه سپیده دم رخشانی! روزی که نقطه‌ای دورافتاده در کرانه های  سرزمین ما به بخش مهمی از تاریخ ملی تبدیل شد.

چه بامدادی حماسی! آنگاه که ۸۱ مرد به همراه رهبر برجسته‌شان، رویای مارتی را لنگر انداختند و تنها راه ممکن برای آزادی راستین ما را پی گرفتند.

چه بیداری شگرفی درآن دومین روز دسامبر ۱۹۵۶، آنگاه که رهپویان گرانما با انرژی”ماچِئو”، پایمردی”گومز”، ارادۀ کاستی ناپذیر”سس‌په‌دس” (*) و … با اطمینانی تام و تمام از آینده‌ای سرفرازانه برای کوبایی‌ها، پای برخاک نهادند.

در آنجا، در منطقه‌ای پوشیده از جنگل‌های حرا به نام لوس کایوئه‌لوس (Los Cayuelos)، در حدود دو کیلومتری لاس کلوراداس (Las Coloradas)، در نیکه‌رو (Niquero)، انقلابیون جوان، پس از بازگشت از تبعید و با پشت‌سر گذاشتن یک سفر هفت روزۀ پر مخاطره از مکزیک – حرکت سرنوشت سازی را به انجام رساندند، پیمان بسته برای آینده‌ای عادلانه و حق حاکمیت برای کوبایی‌ها. فیدل پیشتاز راه بود.

نه هیچ طوفانی در دریا، نه هیچ آبی یخین و یا حرای گل آلوده ای نتوانست در ایمان راسخ آنان برای دست یافتن به آزادی و یا شهید شدن خللی وارد کند.

نیروهای مسلح انقلاب کوبا در چنین روزی، در همان تاریخ فرود افسانه ای ۶۵ سال پیش، پدید آمدند.

و امروز ۸۲ جوان کوبایی از سرتاسر کشور با الهام از الگوی هزینه کنندگان آن روز، ورود دوبارهٔ خود را به نمایش می‌گذارند، زمانی که یک بار دیگر سپیده دمان آواز می‌دهند که کشتی ما، ملت ما، در حال پیش راندن در آب‌های آزادی هستند.

نویسنده : مایلِنِز اولیوا فرالِس (Mailenys Oliva Ferrales)

منتشر شده در”گرانما”، وبسایت رسمی حزب کمونیست کوبا – ۲

دسامبر ۲۰۲۱

برگردان: جهان –  ۱۱ آذر ۱۴۰۰

پانوشت مترجم:

* –  سه تن نامبرده شده در متن از مبارزان جنگ‌های ده سالۀ کوبا برای استقلال از اسپانیا بودند:

– ژنرال خوزه آنتونیو ماچئو گراخالس (José Antonio Maceo Grajales

) دومین فرمانده ارتش در جنگ استقلال کوبا بود.

– ماکسیمو گومز (Máximo Gómez

) یک ژنرال دومینیکنی در جنگ ده ساله کوبا علیه اسپانیا و از فرماندهان جنگ های انقلاب کوبا بود.

– کارلوس مانوئل دِ سِس‌پِدِس (Carlos Manuel de Céspedes) نیشکر کار کوبایی، از رهبران جنگ ده سالۀ کوبا که اعلام استقلال کرد و جمهوری کوبا را در ۱۰ اکتبر ۱۸۶۸ تشکیل داد.

https://en.granma.cu/cuba/2021-12-02/cuba-sails-on-in-the-waters-of-freedom

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا