حقوق بشر

بازداشت ۵٧ شهروند کُرد در ماه نوامبر ٢٠٢۱

طی ماه گذشتە میلادی دستکم بازداشت ۵۷ شهروند کُرد بە اتهام فعالیت سیاسی و مدنی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است و ۵ فعال کُرد نیز به حبس محکوم شده‌اند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه نوامبر ۲۰۲۱، دستکم بازداشت ۵۷ شهروند کُرد توسط نهادهای امنیتی حکومت ایران بە اتهام فعالیت سیاسی، مدنی و مذهبی ثبت شده است. این آمار نسبت به ماه اکتبر که ۳۱ مورد بود، ۸۴٪ (۲۶ مورد) افزایش داشته است.

بر طبق این گزارش، ۴۷  شهروند بە اتهام فعالیت سیاسی و همکاری با احزاب کُردستانی و ۱۰ شهروند نیز به اتهام فعالیت بازداشت شدەاند.

بیشترین شهروندانی کە بازداشت شدەاند با ۳۹ مورد در استان کُردستان (سنندج) ثبت شدە است. همچمین در استان آذربایجان‌غربی (ارومیه) ۱۲ مورد، کرمانشاه ۵ مورد و در استان ایلام نیز ۱ مورد بازداشت شهروندان کُرد ثبت شده است.

در ماه گذشته سه فعال زن و سه نوجوان زیر ۱۸ سا بازداشت شده‌اند. همچنین پنج نفر از این افراد جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان منتقل شده‌اند.

با استناد به آمار هه‌نگاو، در ماه نوامبر امسال، دستکم ۵ فعال کُرد به اتهام فعالیت سیاسی و مدنی توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران جمعاً به ۱۵ سال حبس محکوم شدەاند که یکی از آنها علاوه بر حکم حبس به ۶۰ ضربه شلاق نیز محکوم شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا