گوناگون

بشکه ی باروت در خاورمیانه، فرانسه ٨٠ فروند جنگنده رافال به ابوظبی فروخت

کشورهای غربی به بهانه ی «مبارزه با تروریسم» و «تامین امنیت مشترک» در فروش سلاح های مرگبار جنگی به کشورهای منطقه ی خلیج فارس از هم پیشی می گیرند. هر سال میلیاردها دلار از این طریق عاید کنسرن های تسلیحاتی نظامی در غرب می شود. بیشترین مشتری این تسلیحات کشورهای عربی ای هستند که بر روی دریای نفت نشسته اند…..

در اولین روز سفر رئیس جمهوری فرانسه به امارات، دولت ابوظبی یک قرارداد خرید ٨٠ فروند جنگندۀ رافال را با فرانسه امضاء کرد. کاخ الیزه با اعلام این خبر افزود، امارات همچنین دوازده هلیکوپتر حمل ونقل نظامی را به فرانسه سفارش داده است.

به گزارش ار. اف. ای. خبر امضاء این قراردادها در پایان گفتگوی امانوئل ماکرون و ولیعهد ابوظبی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، در دبی اعلام شد. در بیانیۀ دفتر ریاست جمهوری فرانسه آمده است که دو کشور توافق کردند که همکاری‌های خود را در جهت تأمین امنیت مشترک و مبارزه با تروریسم و افراطگرایی گسترش و تعمیق دهند.

به گفتۀ کاخ الیزه، “فرانسه دارای سه پایگاه نظامی در امارات است و فروش ٨٠ فروند جنگنده رافال و دوازده هلیکوپتر نظامی و ملحقات آنها گویای اعتماد متقابل دو کشور” در عرصه های امنیتی است.

ورود ماکرون به دبی، اولین مرحله از دور سفر او به سه کشور عربی حوزۀ خلیج فارس است.

امارات متحد عربی پنجمین خریدار اصلی صنایع جنگی فرانسه در حال حاضر است. در سال‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل فروش تسلیحات فرانسوی را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که از این سلاح‌ها برای سرکوب مردم یمن استفاده می‌شود.

پیش از این، قطر ۳۶ فروند و مصر روی هم ۵۴ فروند هواپیمای رافال را از فرانسه خریداری کرده بودند. در دور سفر خود به منطقه امانوئل ماکرون با رهبران قطر و عربستان نیز ملاقات می کند. در این ملاقات ها ماکرون دربارۀ مبارزه با تروریسم، اسلامگرایی و منابع مالی آنها با رهبران دو کشور گفتگو می کند. به گفتۀ الیزه “همکاری با این دولت‌ها به ویژه در زمینۀ مبارزه با داعش برای تأمین امنیت فرانسه و اروپا ضروری است.”

در ملاقات های خود با رهبران سه کشور عرب حوزۀ خلیج فارس، ماکرون دربارۀ لبنان، لیبی، برنامۀ هسته ای ایران و عراق نیز گفتگو خواهد کرد. در جده امانوئل ماکرون با ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، ملاقات می کند. به گفتۀ الیزه امانوئل ماکرون در تمام ملاقات های خود مسئلۀ حقوق بشر را نیز در گفتگو با میزبانان خود مطرح می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا