بین‌المللی

عربستان و امارات ۱۱ میلیارد دلار بمب و موشک از آمریکا می‌خرند

به گزارش “هشت صبح” به نقل از شبکه سی ان ان آمریکا، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد به کنگره این کشور اطلاع داده است قصد دارد قراردادهای جدید تسلیحاتی را به ارزش ۱۱ میلیارد دلار با دو کشور عربستان سعودی و امارات امضا کند..

این قراردادها مربوط به فروش انواع موشک و بمب های سنگرشکن هستند.

وزارت دفاع آمریکا موظف است قبل از امضای قرارداد فروش تسلیحات یا خدمات نظامی به کشورهای خارجی، این موضوع را با جزئیات به اطلاع اعضای کنگره برساند و موافقت آنها را با امضای این قراردادها دریافت کند.

“آژانس همکاری های دفاعی” وابسته به وزارت دفاع آمریکا مسؤولیت سازماندهی قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای خارجی و اطلاع رسانی این موضوع به کنگره را دارد.

آژانس همکاری های دفاعی آمریکا در این باره اعلام کرده است: قرارداد نخست با امارات به ارزش ۴ میلیارد دلار شامل فروش ۵ هزار بمب از انواع GBU-39b قابل هدایت، سیستم های تسلیحاتی و آموزش، تامین مهمات و قطعات تسلیحات می شود.

در توجیه این اقدام، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است: این قرارداد نظامی با امارات، به حمایت از امنیت آمریکا از طریق کمک به بهبود وضعیت امنیتی یک کشور دوست و تضمین ثبات در خاورمیانه کمک می کند.

آمریکا همچنین قرار است پشتیبانی از جنگنده های اف ۱۶ امارات را فراهم کند و تکیه به حضور نظامی آمریکا در منطقه را کاهش دهد.

قرارداد تسلیحاتی دوم با عربستان سعودی نیز به ارزش ۶٫۸ میلیارد دلار و شامل فروش ۶۵۰ موشک از نوع AGM-84 و یک هزار بمب هدایت شونده از نوع GBU-39b و موشک های دیگر و سامانه های آموزشی است.

وزارت دفاع آمریکا در توجیه امضای این قرارداد تسلیحاتی با ریاض نیز گفته است: امضای این قرارداد به عربستان سعودی در رویارویی با تهدیدات فعلی و آتی در منطقه ، کمک می کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا