اخبار

پیشنهاد ایران، خشم ​قدرت‌های غربی،موجب بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین

رژیم ایران پیشنهاد کرد پیش نویس سند درباره توافق برجام به طور اساسی تغییر کند. این امر واکنش شدید کشورهای غربی را برانگیخت….

به گزارش اسپورتینگ، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین در این رابطه گفت: تا آنجا که من متوجه شدم، شرکای غربی ما عمیقاً تحت تأثیر این واقعیت قرار گرفتند که طرف ایرانی یک بازنگری بسیار محسوس و قابل توجه را برای ایجاد تغییرات اساسی در پیش‌نویس سند هسته‌ای که در شش دور قبلی مورد توافق قرار گرفت، پیشنهاد کرد. به نظر آنها (شرکای غربی) این رویکرد بیش از حد رادیکال بود – از این رو چنین واکنش دردناکی رخ داد”.

سایت آمریکایی پولیتکو نوشت: برخی خواسته‌های تیم جدید رژیم ایران در وین با برجام مغایر است و برخی دیگر نیز فراتر از مفاد نوافق برجام است. در این دور از مذاکرات، تهران خواستار تغییرات گسترده در این توافق شد. خواسته‌هایی که مذاکره‌کنندگان اروپایی آن را غیرواقعی خواندند.

پولیتکو با اشاره به پایان بی‌نتیجه دور هفتم مذاکرات وین نوشت: زمانی که مذاکره‌کنندگان، کاخ کوبورگ در وین را ترک کردند، دیپلماتها به این فکر افتادند که آیا ماهها مذاکرات برای احیای توافق برجام به‌زودی و برای همیشه به پایان می‌رسد یا خیر، حال و هوای غم‌انگیزی حاکم بود…

یک کارشناس مسائل بین الملل گفته برای مذاکره و توافق دو طرف باید انعطاف از خود نشان دهند که نه در تیم کنونی مذاکرات ایران و نه در طرف غربی در این مرحله ما شاهد انعطافی نیستیم.

رئیس‌جمهور فرانسه که در دوبی بسر می برد در باره مذاکرات احیای برجام گفته: اگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، اسراییل و همه کسانی که امنیت آنها مستقیما تحت تأثیر قرار می‌گیرد دخیل نباشند، دستیابی به توافق دشوار خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: مکرون در اظهاراتی که احتمالا میزبانان خود در خلیج‌فارس را خشنود، اما رژیم ایران را خشمگین می‌کند، گفت که یک چارچوب گسترده‌تر ممکن است به نفع مذاکرات برای بازگرداندن واشنگتن به توافق باشد.

در همین حال سفیر سابق فرانسه در آمریکا در توییتی نوشت: حتی در صورت احیای توافق برجام، بانک ها از معامله با رژیم ایران هراس خواهند داشت.

جرارد آرود نوشت: خودداری بانکها که همگی دارای منافع عمده در ایالات متحده هستند و نیاز به دسترسی به بازار مالی نیویورک دارند، به این معنی است که عملا تجارت قابل توجهی بین غرب و ایران وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که بسیاری از بانک‌های غیرغربی از جمله. چینی ها نیز همین محدودیت را دارند.

این دیپلمات کهنه کار فرانسوی در توییتی دیگر نوشت: حتی اگر برجام بازگردانده شود، هیچ شرکت غربی جرات نمی‌کند یک سنت در ایران سرمایه‌گذاری کند، با تهدید بازگشت تحریم‌های آمریکا در سال۲۰۲۵، هیچ بانک غربی هیچ معامله‌ ای در ایران را تأمین مالی نمی‌کند. یک بار بس بود.

سایت رویداد ۲۴ نوشت: همانطور که پیش بینی می‎‌شد، هفتمین دور از مذاکرات که با پنج ماه تاخیر برگزار شده بود، نتیجه ای جز هیچ! در پی نداشت. باقری کنی رئیس تیم مذاکره کننده اعلام کرد که دیدارها خوب بوده است اما طرف اروپایی طرح پیش نویس ایران را زیاده خواهی و غیرقابل قبول اعلام کرد. مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام کرد که مذاکرات وین بی نتیجه بوده است و طرف‌های اروپایی حالا حالاها به میز مذاکرات بازنمی گردند.

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل سیاست خارجی در این باره گفت: طرف غربی گفته برویم و مشورت کنیم. اکنون بدی این ماجرا این است که دیگر هر تصمیمی بگیرند همه این کشور‌ها باهم همراه هستند. یعنی در دوره ترامپ یک اختلافی میان اروپا و آمریکا بود ولی الان هر تصمیمی گرفته شود همه آن‌ها باهم هم فکر خواهند بود و باهم نیز اجرایی خواهند کرد. اقداماتشان را نمی‌دانم، اما می‌دانم فشار‌های بیشتر علیه ایران خواهد بود تا ایران شاید انعطاف نشان دهد. اما نمی‌دانیم این فشار‌ها چه خواهد بود.

وی ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده دیدگاهی برای توافق ندارد. این شرایط فقط ما را از لحاظ اقتصادی در شرایط بدتری قرار می‌دهد و متاسفانه ارزیابی هم نداریم که بدانیم تا کی این روند ادامه دارد. اقتصاد دستوری نیست و واکنش طبیعی نسبت به تصمیمات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و با دستور نمی‌توان اقتصاد را سامان داد.

بهشتی پور در پایان تاکید کرد: همان زمانی که مذاکرات شروع شد نیز گفتم این دور از مذاکرات سخت و طولانی خواهد بود و پیش بینی می‌شود که همچنان ادامه خواهد داشت و فشار این طولانی شدن روند روی مردم ایران است. می‌گویند سختی بکشید تا اوج بگیرید، شاید واقعا کسی نخواهد که اوج بگیرد. آقای قالیباف هم گفته مردم حاضرند هزینه تصمیمات انقلابی ما را بدهند، واقعا یک همه پرسی چیست که برگزار نمی‌کنید تا ببینید آیا مردم حاضر به تحمل چنین شرایطی هستند یا خیر.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا