بین‌المللی

سی ان ان؛ آمریکا احتمالا المپیک چین را تحریم دیپلماتیک می‌کند

رسانه های آمریکایی گزارش دادند که انتظار می رود دولت «بایدن» در اواخر این هفته، تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک در چین را اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه «سی ان ان» آمریکا گزارش داد که کاخ سفید احتمالاً اعلام خواهد کرد که هیچ مقام دولتی این کشور در رویداد جهانی المپیک که در ماه فوریه در چین برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

سی ان ان در ادامه به نقل از منابعی از کاخ سفید در گزارش خود اعلام کرد که این اقدام دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، پیامی است به چین در سطح بین‌المللی بدون اینکه بخواهد محدودیتی برای حضور ورزشکاران آمریکایی در این رویداد ایجاد کند.

همچنین گفته می‌شود که شورای امنیت ملی آمریکا به طور محرمانه در حال بررسی اقدام مذکور است و تا کنون در این باره اظهارنظری عمومی نکرده است.

انتظار می‌رود که آمریکا تحریم نسبی بازی‌های المپیک چین را این هفته به صورت عمومی اعلام نماید.

تحریم دیپلماتیک مزبور در مخالفت با اتهامات و ادعاهای نقض حقوق بشر توسط دولت چین اعمال می‌شود و فقط برای مقامات دولت آمریکا که به طور سنتی در بازی‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند، لازم‌الاجراست.

پیشتر نیز جو بایدن چند روز پس از گفتگوی مجازی با همتای چینی خود، گفته بود که واشنگتن امکان تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی را که قرار است در چین برگزار شود، بررسی می‌کند که در همین رابطه دولت انگلیس نیز با اتخاذ موضعی مشابه اعلام کرده بود که تحریم این رویداد جهانی را در دست بررسی قرار داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا هم چند ماه پیش به بهانه ادعاهای حقوق بشری، اعلام کرده بود که واشنگتن با متحدان خود درخواست‌ها برای تحریم المپیک زمستانی چین را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اما با رد اتهامات طرف آمریکایی، اعلام کرد که واشنگتن با سوءاستفاده از مسئله المپیک سال ۲۰۲۲، در امور داخلی پکن دخالت کرده و با این کار به روح المپیک خدشه وارد می‌کند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این خصوص گفت: کسانی که خواستار تحریم هستند، در پی خودنمایی هستند و باید دست از این کار بردارند تا تاثیری بر گفتگو و همکاری بین چین و ایالات متحده در زمینه‌ های مهم نداشته باشند. اگر ایالات متحده اصرار کند که عمداً در این مسیر باقی خواهد ماند، چین اقدامات متقابل قاطعانه‌ای انجام خواهد داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا