گوناگون

هشدار نارنجی آلودگی هوا در تهران، کرج و اصفهان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از افزایش آلودگی هوای سه کلان‌شهر خبر داد و نسبت به اجتناب از تردد در فضای باز توصیه کرد. به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: ….

سکون نسبی در جو همراه با افزایش غلطت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا امروز (۱۶ آذرماه) برای شهرهای تهران و کرج و چهارشنبه و پنجشنبه (۱۷ و ۱۸ آذرماه) برای تهران، کرج و اصفهان توصیه می‌شود. در این شرایط جوی افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای تمام گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرتردد دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد در فضای باز به ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد باسابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها توصیه می‌کند. به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می‌شود.

تهران آلوده برای همه افراد
میانگین کیفیت هوای پایتخت روز گذشته ۱۵۴ و در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشت، کیفیت هوا در ۲۰ ایستگاه در شرایط قرمز قرار دارد. به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، سوهانک (منطقه ۱)، شهرداری منطقه ۲، شریف (منطقه ۲)، پاسداران (منطقه ۳)، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۰، پارک رازی (منطقه ۱۱)، شهرداری منطقه ۱۱، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، شهرداری منطقه ۱۵، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹، فرمانداری شهرری (منطقه ۲۰) و شهرداری منطقه ۲۱ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. کیفیت هوا در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، پونک، ژئوفیزیک (منطقه ۶)، گلبرگ (منطقه ۸)،، پارک قائم (منطقه ۱۸)، شهرری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۲ و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. دیروز شهرداری منطقه ۱۹ با شاخص ۱۸۱ آلوده‌ترین ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران بوده است. کیفیت هوا در هیچ ایستگاهی قابل‌قبول گزارش نشده‌ است. سازمان هواشناسی در این شرایط جوی توصیه می‌کند پرهیز از ترددهای غیرضروری به مناطق پرتردد به ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد باسابقه بیماری، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها در دستور کار قرار گیرد. گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفرتا ۵۰ هوا “پاک”، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا “قابل‌قبول (سالم) یا متوسط”، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا “ناسالم برای گروه‌های حساس”، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا “ناسالم برای همه گروه‌ها”، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا “بسیار ناسالم” و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا “خطرناک” است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا