حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت‌شدگان جمعه سیاه اصفهان

سرکوب تجمعات اعتراضی کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان به بازداشت دستکم ۲۱۴ شهروند منجر شد.

خبرگزاری هرانا – سرکوب تجمعات اعتراضی کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان به بازداشت دستکم ۲۱۴ شهروند منجر شد. علیرغم گذشت ۱۰ روز از دستگیری معترضان اصفهان کماکان تعداد نامعلومی در بازداشت بسر می‌برند. همچنین از وضعیت زنان و کودکان بازداشت شده در جریان اعتراضات اطلاعی در دست نیست.

سرکوب تجمعات اعتراضی کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان به بازداشت دستکم ۲۱۴ شهروند منجر شد. به علاوه برخی از حاضران در تجمعات اعتراضی ساکن روستای خوراسگان و شهرستان اصفهان همچون هرمز باصری، از اهالی یکی از روستاهای شرق اصفهان بعدها توسط نهادهای امنیتی احضار و بازداشت و شماری دیگر پس از ضبط تلفن همراه آزاد شدند.  از وضعیت زنان و کودکان بازداشت شده در جریان اعتراضات نیز اطلاعی در دست نیست.

گفته می‌شود که از شماری از افراد به شکل رسمی، تعهد عدم خروج از منزل در جمعه گذشته را گرفته بودند.

این در حالی است که روز گذشته اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور قرار آزادی موقت چند تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر اصفهان خبر داد. او همچنین در این خصوص افزود: «برای دستگیرشدگان پرونده تشکیل شده است و همانطور که به مردم وعده داده بودیم، شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به این پرونده‌ها در دادسرای مرکز استان تشکیل دادیم.»

تجمعات اعتراضی کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان از روز یکشنبه ۱۶ آبان‌ماه آغاز و از روز جمعه ۵ آذرماه با حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی جهت پایان دادن به تجمع، به خشونت کشیده شد. هرانا پیشتر در گزارشی جامع از ورود نیروهای انتظامی و امنیتی همراه با ضرب و شتم و تیراندازی به سوی معترضین و بازداشت دستکم ۲۱۴ نفر از جمله ۱۳ کودک و مجروح شدن شماری از شهروندان با تیراندازی نیروهای انتظامی و امنیتی خبر داد. به علاوه هرانا چندی پیش نیز در گزارشی تحت عنوان “اعتراض هزاران شهروند در اصفهان نسبت به فقدان مدیریت آبرسانی و عدم تخصیص حق‌آبه” به این موضوع پرداخته بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا