ورزشی

زورگیری صدا و سیمای ولی فقیه از ورزش

پرسپولیس ۵۰۰ میلیارد قرارداد حق پخش امضا کرده است

روز یکشنبه از کارگزار جدید پرسپولیس رونمایی شد. در قرارداد باشگاه پرسپولیس با کارگزار جدید مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان بابت درآمد از طریق حق پخش تلویزیونی لحاظ شده است؛ رقمی که در حال حاضر قابل وصول نیست، چراکه صداوسیما حق پخش انحصاری مسابقات فوتبال را در اختیار دارد و ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) به تلویزیون‌های اینترنتی اجازه نمی‌دهد خارج از شبکه‌های تلویزیونی اقدام به پخش مسابقات کنند.

باشگاه استقلال هم در قرارداد با کارگزار جدیدش چنین ‌بندی را گنجانده است. بخش بزرگی از قرارداد ۵۰۰ میلیارد تومانی استقلال با کارگزار فصل جاری مربوط به حق پخش تلویزیونی می‌شود، اما آبی‌ها هم همانند پرسپولیس شانسی برای دستیابی به چنین درآمد جذابی را ندارند.

تا ابتدای فصل جاری تیم‌های فوتبال باشگاهی ایران از دو مسیر اصلی درآمدزایی محروم بودند. یکی تبلیغات محیطی که در اختیار سازمان لیگ بود و دیگری حق پخش تلویزیونی که به صداوسیما تعلق دارد. در مورد تبلیغات محیطی با پیگیری‌ها و پافشاری‌های آجرلو مدیرعامل جدید استقلال بالاخره سازمان لیگ کوتاه آمد و با اعلام موضع وزیر ورزش مقرر شد تبلیغات محیطی به عهده خود باشگاه‌ها باشد. استقلال و پرسپولیس در این فصل بابت همین مساله هر یک به تنهایی بالای ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می‌کنند. استقلال ۱۵۰ میلیارد و پرسپولیس ۱۳۰ میلیارد تومان. تا فصل پیش درآمد تیم‌ها از تبلیغات محیطی ناشفاف و بسیار اندک بود. رقم‌های شنیده شده در این حوزه چیزی کمتر از ۱۰ میلیارد تومان برای کل فصل قبل بوده.

حال سازمان لیگ باید پاسخگو باشد که چطور دو باشگاه توانسته‌اند برای صرفا بازی‌های خانگی خودشان چنین درآمدی کسب کنند در حالی که مجموع قراردادی که سازمان لیگ برای کل فصل به امضا رسانده‌ بسیار پایین‌تر از مجموع دریافتی‌های سرخابی‌ها از طریق کارگزاران جدیدشان است.

از سازمان لیگ مهم‌تر مدیران صداوسیما، مجلس و وزارت ورزش هستند که باید پاسخ بدهند چطور در سال گذشته و در لایحه بودجه رقم ۱۵۰ میلیارد تومان را برای حق پخش در نظر گرفته‌اند که از این رقم هم تنها ۳۰ درصد قرار است به تمام مجموعه ورزش و نه فقط فوتبال و نه فقط سرخابی‌ها اختصاص پیدا کند. این در حالی است که دو باشگاه سرخابی در حال حاضر موفق شده‌اند قراردادی نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان برای حق پخش تلویزیونی منعقد کنند.

فاصله بین ۳۰ درصد از ۱۵۰ میلیارد تومان با ۵۰۰ میلیارد تومان آنقدر زیاد است که سوال‌های مهمی به وجود می‌آورد. آیا صداوسیما توان درآمدزایی از طریق حق پخش را ندارد یا کارشناسانی که در برآورد رقم‌های بودجه ۱۴۰۰ دخیل بوده‌اند، سهل‌انگاری کرده‌اند؟ مورد اول کاملا مردود است چون صداوسیما در همین دربی اخیر نشان داد راه درآمدزایی را خوب بلد است و حتی با خلاصه کردن اذان می‌تواند چند ثانیه بیشتر را در بخش تبلیغ صرف کند. پس احتمالا مورد دوم صحیح است یعنی کارشناسان کارشان را به خوبی انجام نداده‌اند.

تا ابتدای پاییز همین امسال مساله درآمد تیم‌ها از طریق حق پخش صرفا یک مساله انتزاعی بود. صداوسیما ادعا می‌کرد درآمد ۱۵۰ میلیارد تومان است و در مقابل سنگ محکی وجود نداشت تا این ادعا سنجیده شود. حالا یک آلترناتیو مشخص وجود دارد.

دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به تنهایی موفق به عقد قرارداد ۵۰۰ میلیارد تومانی شده‌اند و اگر صداوسیما مثل سازمان لیگ کوتاه بیاید و پایش را کنار بکشد باشگاه‌ها بدون هیچ مشکلی به درآمدزایی می‌رسند. راه دیگر این است که مدیران صداوسیما رقم واقعی درآمد ناشی از حق پخش را برملا کنند یا کارشناسان مجلس و وزارت ورزش دست به این اقدام بزنند تا شاید با شفاف شدن درآمدها بتوان صداوسیما را پاسخگو کرد.

البته کنار کشیدن سازمان لیگ به این راحتی هم نبوده و این سازمان با دریافت قدرالسهم قابل توجه بی‌خیال تبلیغات محیطی شده. هرچند صداوسیما بعید است سر میز مذاکره با باشگاه‌ها بر سر رقم حق پخش بنشیند، اما شاید بشود این سازمان را هم با شریک کردن در درآمدهای حق پخش قانع کرد که بی‌خیال فوتبال بشود. به عنوان مثال اگر پرسپولیس حاضر بشود ۵۰ درصد از درآمدش از طریق حق پخش را به صداوسیما بدهد باز هم در نهایت رقمی چند صد برابری نسبت به چیزی که در قانون تصویب شده نصیبش خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا