اخبار

پایین آمدن ارزش ریال و بالا رفتن قیمت ارز در کشور

ویدئویی از مناظره بین حمید رسایی و احمد زیدآبادی در خرداد ۱۴۰۰ در فضای مجازی انتشار یافته است.در این مناظره رسایی به کنایه می‌گوید: آقای رییسی اگر پیروز بشه، فوقش دلار میشه ۵ هزار تومن! ولی به ۳۰ هزار تومن که نمیرسه!….

دیروز اعلام شد  که پس از انتشار گزارش‌هایی از ناکام ماندن مذاکرات احیای برجام در وین، نرخ دلار در بازار تهران از سی هزار تومان عبور کرد.

اقنصاددان بین المللی: ریال ایران دوباره در حال سقوط است

نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ریال ایران در روز دوشنبه ۱۵ آذر برای سومین روز متوالی روند صعودی گرفت و به ۳۱ هزار و ۴۰ تومان افزایش یافت.

نرخ دلار از زمان پایان دور هفتم مذاکرات وین و طرف‌های باقی مانده در برجام در روز ۱۲ آذر، روند افزایشی داشته و طی سه روز گذشته در مجموع «شش درصد» افزایش یافته است.

نرخ دلار در زمان آغاز کار دولت رئیسی حدود ۲۵ هزار تومان بود و طی ۱۰۰ روز گذشته حدود ۲۵ درصد رشد داشته است.

در همین حال استیو هنکی تحلیلگر امور اقتصادی در دانشگاه جانز هاپکینز روز دوشنبه ۱۵آذر در توئیتی درباره شکست مذاکرات اتمی و تأثیر آن بر بازارها در ایران نوشت: ایران هم‌چنان از مذاکرات برای احیای توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ طفره می‌رود.

این باعث وحشت ایرانیان و بازارها شده است. ریال ایران دوباره در حال سقوط است و به پایین‌ترین سطح تاریخ خود یعنی ۳۰۲هزار ریال در برابر یک دلار رسیده است.

به نظر می‌رسد رژیم «ولایت فقیه» دوست دارد با آتش‌بازی کند.

استیون هنکی توئیت ضمیمه خبری از ان.بی.سی نیوز کرده می گوید: مقامات اروپایی، روسیه و چین از موضع تهاجمی ایران در مذاکره غافلگیر شدند. ایران تمام امتیازاتی را که در مذاکرات قبلی درباره احیای توافق هسته‌یی۲۰۱۵ داده بود پس گرفته است، اما اصرار دارد که مصالحه‌هایی را از سایر کشورها به جیب بزند.

برجام؛ کارشناس داخلی: خوشبین بودم ولی حالا بدبین شدم

یک کارشناس امور بین الملل در تهران پیرامون زیاده‌خواهی ها و گزافه‌گویی های نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات برجام آن هم در شرایطی که در تعادل ضعیفی قرار دارد، مأیوسانه به چشم‌انداز شکست برجام پرداخت.

به نوشته روزنامه ابتکار، علی بیگدلی در این گفتگو سران نظام را به توقف در گزافی‌گویی ها و تن‌دادن به سرکشیدن جام‌زهر ترغیب کرد و در این باره گفت: با توجه به ترکیب هیأت مذاکره‌کننده ایرانی که در وین حضور داشت بنده پیش‌بینی می‌کردم با استفاده از یک دیپلماسی نرم؟ (!) احتمالاً قضیه در همین دوره هفتم فیصله پیدا کند و توافق صورت گیرد، اما با توجه به انتظاراتی که ایران مطرح کرده بود، عملاً مذاکرات با شکست روبه‌رو شد.

او افزود: اگر قرار باشد علیه ایران در شورای امنیت قطعنامه صادر شود، چین و روسیه ممکن است این قطعنامه را وتو کنند، اما با توجه به‌وجود مکانیزم ماشه در برجام هر یک از اعضای اروپایی می‌توانند این مکانیزم را فعال کنند که موضوع می‌تواند برای ایران عواقب و تبعات بسیار جبران‌ناپذیری را داشته باشد.

این کارشناس گفت: بنده نسبت به حصول توافق در مذاکرات خوشبین بودم، برخی نیز با توجه به چنین موضوعی به من خرده گرفتند، اما با توجه به نتیجه و اتفاقاتی که در وین رخ داده، بنده نسبت به ادامه مذاکرات و حصول توافق بدبین شده‌ام.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او واکنش دولت بایدن را در صورت پیشرفت نداشتن مذاکرات وین پرسید، گفت: رئیس جمهوری آمریکا طیف وسیعی از گزینه‌ها را در اختیار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا