اخبار

مذاکرات هسته‌ای وین پنجشنبه از سرگرفته می‌شوند

خبرگزاری تسنیم می‌نویسد علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد رژیم جمهوری اسلامی و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برای دور بعدی مذاکرات وین در ۱۸ آذر توافق کرده‌اند. وزارت خارجه فرانسه می‌گوید پیشنهادهای تهران مبنای منطقی ندارند….

ه گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌باقری و انریکه مورا در تماسی تلفنی، از سرگیری گفت‌وگوهای وین در روز پنجشنبه ۱۸ آذر ماه را نهایی کرده‌اند. تسنیم نوشت تماس این دو مقام و توافق مربوطه دوشنبه ۱۵ آذر انجام گرفته است.

رویترز ضمن نقل خبر تسنیم، یادآور شده که این مسئله از سوی هیچ یک از طرفین مذاکرات وین یا مقامات آمریکایی تایید نشده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز اعلام کرده که دور دوم مذاکرات احیای برجام در وین، پنجشنبه شروع می‌‌شود. محمود عباس‌زاده مشکینی، پس از نشست مشترک این کمیسیون با امیرعبداللهیان و دستیاران او به خبرگزاری ایسنا گفته است: «طرفین مذاکره در این دوره تلاش کرده‌اند از سقف و کف مطالبات و انتظارات متقابل ارزیابی داشته و با برنامه در مراحل بعدی حضور یابند. لذا با همین جمع بندی برای تصمیم گیری به پایتخت‌های خود مراجعه کردند»

عباس‌زاده مشکینی عنوان کرده که ایران با “حسن نیت و جدیت” وارد مذاکره شده و این طرف مقابل است که باید برای توافق جدیت به خرج دهد: «به نظر می‌رسد زمینه‌های لازم برای توافق برد- برد وجود دارد چون ایران به هیچ وجه تن به مذاکره برد – باخت نخواهد داد.»

هم‌زمان با این خبر، علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران نیز در تشریح دیدارهایش با مقامات روسیه در مسکو، به از سرگیری گفت‌وگوها در روز پنجشنبه اشاره کرد. او بعد از دیدار با مقامات روسی در مسکو گفته است: «در این مقطع برای این که بتوانیم گفت‌وگوها را با شتاب بیشتری داشته باشیم، هم در وین با طرف‌های مختلف در این دوره در سطح کارشناسی گفت‌وگو و تعامل داریم و هم لازم دیدم با مقام های روسیه هم رایزنی کنیم تا روز پنجشنبه بتوانیم گفت‌وگوها را در یک فضای سازنده و رو به جلو ادامه دهیم.»

باقری پیشنهادهای ایران در دور جدید گفت‌وگوهای وین را “مفید و سازنده” نامیده و افزوده است: «منتظر گام‌های عملی غرب هستیم.»

روز سه‌شنبه اما دولت فرانسه اعلام کرد که پیشنهادهای ارائه شده تهران در مذاکرات هفته گذشته وین، آن‌گونه نبودند که انتظار می‌رفت.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با ابراز نومیدی از ناکامی این دور از مذاکرات گفته که پیشنهادهای ارائه شده ایران، “مبنایی منطقی در هدف دستیابی به توافقی سریع و سازگار با منافع طرفین” فراهم نمی‌کند.

یک روز قبل از این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز گفته بود: «ما پیشنهادها را… به دقت و اساسی مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدم که ایران تقریبا تمامی توافق‌های پیشین را که حاصل چندین ماه مذاکرات سخت بود، نقض کرده است.»

بعد از توقف مذاکرات وین و بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها در روز جمعه سوم دسامبر، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «ایران برای بازگشت به توافق اتمی جدی به نظر نمی‌رسد.»

علی باقری اعلام کرده که دو پیش‌نویس ارائه شده ایران در وین، “طرح یا سند جدید” نبوده‌اند: «در شش دور مذاکرات قبلی در وین طرفین به چند متن رسیده‌اند که ما در مورد دو متن آن، آخرین دیدگاه‌ها و اصلاحات و موارد کاستی نسبت به توافق ۹۴ را جبران کردیم.»

باقری در دفاع از انتظارات و مطالبات تهران گفته که هر طرف اختیار دارد بر اساس منافع خودش و سیاست‌ها و اهدافش “بر مبنای مشترک مورد قبول دو طرف” پیشنهادها یا ابتکاراتی را ارائه کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در روزهای اخیر تکرار کرده که که آنچه هیات ایرانی مذاکره‌کننده در وین به صورت مکتوب ارائه داده، “کاملا در چارچوب برجام است” و مطالبات فرابرجامی در آن نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا