یادمان و رویدادها

فیدل کاسترو: نمونه‌‌ای درخشان برای همیشه!

برگردان: جهان

ما همیشه به تاریخ و عملکرد فیدل کاسترو ‌بالیده و آن را گسترش خواهیم داد تا کارگران در سرتاسر جهان از الگوی او بیاموزند. تا همگان بدانند آنگاه که مردم اراده کنند شکست ناپذیر خواهند بود و سوسیالیسم پاسخ به بربریت سرمایه داری است.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، به نمایندگی از ۱۰۵ میلیون عضو خود، که در ۱۳۳کشور در سرتاسر جهان زندگی و مبارزه می‌کنند، به مناسبت پنجمین سالگرد فقدان جسمانی فرمانده کل، فیدل کاسترو در ۲۵نوامبر ۲۰۱۶، یاد و خاطرۀ او  را گرامی می‌دارد.

انقلابی بزرگ فیدل کاسترو، مبارزۀ مسلحانه علیه دیکتاتور باتیستا را با حمله به پادگان مونکادا آغاز کرد. او مغز متفکر و سازمان‌دهندهٔ قیام مسلحانه مردم کوبا بود؛ که همراه با ارنستو چه گوارا، کامیلو سیانفوئگوس، رائول کاسترو و دیگر مبارزان بزرگ، درپی دریانوردی افسانه‌ای گرانما، نخستین نبردها را از سیراماسترا آغاز کرد. تا روزی که همراه با رفقایش پیروزمندانه به هاوانا وارد و به نخست وزیری حکومت انقلابی منصوب شد.

رهبر کوبای سوسیالیستی برای مدتی نزدیک به ۵۰ سال، با تمام توان خود برای دفاع از میهن خویش و مردم کوبا خدماتی کرد که با دفع تهاجم خلیج خوک‌ها و شکست نیروهای آمریکایی به اوج خود رسید. او در خدمت گسترش سوسیالیسم و پیروزی‌های بزرگ آن برای کارگران و مردم بود.

با رهبری او، کوبا پشتیبانی‌های بین‌المللی بسیار بزرگی به مردمان الجزایر، سوریه، آنگولا، اتیوپی و جاهای دیگر ارائه داد، در سرزمین‌هایی‌که هزاران کوبایی در کنار مردمشان برای استقلال و پایان دادن به‌آپارتاید جنگیدند. ده‌ها هزار پزشک، معلم و دانشمند کوبایی در این مأموریت‌ها شرکت داشتند و به مردم آفریقا، آمریکای لاتین و کارائیب کمک کردند، در حالی‌که ده‌ها هزار دانشجو نیز از کشورهای جهان سوم با بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های تأسیس شده در کوبا آموزش دیدند.

زندگی و کنش فیدل با عشق کارگران و مردم کوبا به‌انقلاب و دستاوردهای آن ادامه خواهد یافت. از طریق مبارزه روزانه آنان برای حفظ منش کارگری دولت خود، از طریق دستاوردهای شگرف‌شان در مقابله با همه گیری کرونا، با شکلی متفاوت، که در تضاد کامل با شیوۀ مقابله با آن در کشورهای سرمایه داری است، یعنی با کمک‌های بین‌المللی دانشمندان کوبایی به ده‌ها کشور دیگر. با ایستادگی مردم کوبا در برابر تحریم‌های تبه‌کارانۀ ایالات‌متحده و تلاش قدرت‌های امپریالیستی برای بی‌ثبات کردن کوبا.

جنبش اتحادیه‌های کارگری طبقه‌محور، فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، همیشه در کنار اتحادیه مرکزی قهرمان کارگران کوبا (CTC) و مردم کوبا خواهد بود. ما همیشه به تاریخ و عملکرد فیدل کاسترو ‌بالیده و آن را گسترش خواهیم داد تا کارگران در سرتاسر جهان از الگوی او بیاموزند. تا همگان بدانند آنگاه که مردم اراده کنند شکست ناپذیر خواهند بود و سوسیالیسم پاسخ به بربریت سرمایه داری است.

فیدل زنده است و مبارزه ادامه دارد!

او بود، هست و برای همیشه الگویی درخشنده باقی خواهد ماند.

وبسایت رسمی WFTU – ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۱۶ آذر ۱۴۰۰

http://www.wftucentral.org/fidel-castro-a-bright-example-forever/

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا