ورزشی

دروغ، قول اشتباه و بی‌قانونی در کمیسیون ورزشکاران؟!

رئیس و نایب‌رئیس و نماینده هیات اجرایی باید از بین ۱۵ نفر منتخب معرفی می‌شدند. جناب صالحی‌امیری باید صبر می‌کرد تا رئیس کمیسیون انتخاب و بعداز مشورت با وی نفرات جدید را معرفی می‌کرد. جالب است چهار نفر قبل از انتخاب رئیس انتخاب شدند و حتی به رئیس رای دادند.  این چهار نفر در کمیسیون رای دارند ولی چون منتصب هستند و منتخب نیستند نمی‌توانند جزو افراد منتخب برای رای‌دادن در انتخابات کمیته باشند.

آرمان‌ملی: برخی از اعضای کمیسیون ورزشکاران که حضور در جلسات این کمیسیون را تحریم کرده‌اند، بعدازظهر سه‌شنبه یک نشست خبری در محل فدراسیون کشتی برگزار کردند. این نشست البته با واکنش «سیدرضا صالحی‌امیری» نیز مواجه شد!

قانون از زبان «ساعی»

هادی ساعی، پرافتخارترین المپین تاریخ ورزش ایران در نشست خبری درخصوص اتفاقات پیش آمده در کمیسیون روزشکاران اظهارداشت: امیدوارم اطلاع‌رسانی‌ها باعث شود موضوعات حل شود. ما نماینده کل ورزشکاران هستیم. قصد نداریم کسی را تخریب کنیم و حرف غیرکارشناسی بزنیم. وی افزود: من چون عضو کمیسیون ورزشکاران OCA بودم در کمیسیون ایران حضور دارم و برای هیچ پستی کاندید نشدم چون اطلاعات بیشتری دارم و رئیس کمیسیون بودم و اساسنامه‌ها را می‌دانم پس برای همین اینجا هستم. برخی اتفاقات خارج از اساسنامه و آیین‌نامه بود. ساعی تاکید کرد: آیین‌نامه کمیسیون ورزشکاران می‌گوید چهار نفری که رئیس کمیته می‌تواند به کمیسیون معرفی کند باید با مشورت رئیس کمیسیون باشد. مشکل این است که چهار نفر نباید قبل از انتخاب رئیس معرفی می‌شدند. رئیس و نایب‌رئیس و نماینده هیات اجرایی باید از بین ۱۵ نفر منتخب معرفی می‌شدند. جناب صالحی‌امیری باید صبر می‌کرد تا رئیس کمیسیون انتخاب و بعداز مشورت با وی نفرات جدید را معرفی می‌کرد. جالب است چهار نفر قبل از انتخاب رئیس انتخاب شدند و حتی به رئیس رای دادند.  این چهار نفر در کمیسیون رای دارند ولی چون منتصب هستند و منتخب نیستند نمی‌توانند جزو افراد منتخب برای رای‌دادن در انتخابات کمیته باشند. وی در خصوص اینکه در آیین‌نامه قید شده است که در جلسه اول، انتخابات انجام می‌شده است، گفت: در آیین‌نامه آمده در اولین جلسه از طرف ۱۵ نفر باید رئیس و نایب‌رئیس انتخاب شود و رای‌دادن این چهار نفر تخلف است. قرار نبود جلسه کمیسیون باشد بلکه فقط قرار بود احکام را دریافت کنند. بچه‌های کشتی هم‌ نبودند و ما دیدیدم که انتخابات را برگزار می‌کنند. من پیشنهاد دادم انتخابات در جلسه‌ای باشد که همه دوستان حضور داشته باشند. یک چیز آیین‌نامه است و یک چیز عرف است‌. ساعی در پاسخ به این سوال که آیا اصل اختلاف بر سر جلسه است یا موضوع برای حضور حمید سوریان است، گفت: اگر اختلافی هست به‌خاطر اجرانشدن آیین‌نامه و اساسنامه است‌. انتظار من به‌عنوان رئیس قبلی کمیسیون و عضو حال حاضر و به‌عنوان عضو هیات اجرایی و عضوکمیسیون ورزشکاران OCA این است که قوانین رعایت شود. ما با کسی مشکل نداریم‌. دوستان چون اطلاعاتشان ضعیف است باید بگویم حتی قولی هم که به سوریان دادند اشتباه بود چون اگر هم می‌آمد نمی‌توانست در مجمع انتخابات کمیته رای بدهد‌. اگر قولش هم اجرا می‌شد آیین‌نامه اجازه نمی‌داد‌.

نظر حدادی

احسان حدادی، عضو کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک در نشستی خبری که به میزبانی فدراسیون کشتی برگزار شد، اظهارداشت: آمدیم از حق ورزشکاران دفاع کنیم. از کنفرانس خبری سوءتعبیر نشود و قصد تخریب فرد یا کمیته را نداریم‌ و آمده‌ایم یادآوری کنیم منشور المپیک چند بند دارد که فراموش کردیم. تحمل، عدالت و صداقت بخشی از منشور المپیک است. باید یاد بگیریم دروغ نگوییم و این کار خوب نیست ولی متاسفانه در ورزش دروغ جاافتاده است. ما پهلوانی را یاد گرفتیم ولی در کمیسیون ۲ دوره است مشکل داریم‌. وی تاکید کرد: آمده‌ایم اینجا مشخص کنیم چرا کمیسیون ورزشکاران به جلسه دوم نکشیده، احسان حدادی با دوست ۱۵ ساله خود به مشکل برخورده است. چرا هادی ساعی با کسی که سال‌ها در اردوها بود به مشکل برخورده و چرا اعضای کمیسیون به ما ۹ نفر احترام نگذاشتند. حدادی در خصوص ورود روسای فدراسیون‌ها در این امر گفت: شاید درست نباشد که بگویم ولی همیشه می‌گویند هیچگاه یک ایرانی را تهدید نکنید. من هم می‌گویم هیچگاه یک ورزشکار را تهدید نکنید. چندبار از کمیته تماس گرفتند و من را تهدید کردند‌. چون در جایگاه اجتماعی و سیاسی بودید فکر می‌کنید می‌توانید افراد را تهدید کنید، الان زمان تهدید نیست بلکه با صحبت باید مشکلات حل می‌شود. وی تصریح کرد: برخی از دوستان هم امروز تحت فشار بودند و نیامدند‌. ساعی را کسی نمی‌تواند تهدید کند. من ۲۲ سال در ورزش بودم و اینکه امروز من را مقابل سایر ورزشکاران قرار دهیم اصلا درست نیست. مدارکی هست که ثابت می‌کنم دوستان چه حرف‌هایی زدند‌.

 صحبت یزدانی

حسن یزدانی در نشست خبری که در خصوص حواشی پیش آمده در کمیسیون ورزشکاران پیش آمده بود، گفت: صحبت‌های لازم را دوستان انجام دادند. دغدغه‌ها بین ورزشکاران انفرادی مشخص است و امیدوارم یک بزرگتر پیدا شود تا به موضوعات دامن زده نشود و به ورزش کمک شود. وی تاکید کرد: در کشتی قهرمانان بزرگی داشتیم مثل تختی و امروز هم قهرمانان خوبی داریم که می‌توان از حضور آنها در کمیسیون استفاده کرد. قهرمانان زیادی در کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو و سایر رشته‌ها داریم‌ که امیدوارم از آنها استفاده شود. به دستور «دبیر» آمدم و امیدوارم مشکلات حل شود. محمدرضا گرایی، قهرمان کشتی‌فرنگی جهان و المپیک هم در این نشست افزود: اصل اختلاف کشتی با کمیته ملی المپیک و صالحی‌امیری این بود که به سوریان قول دادند جزو چهار نفر باشد و حتی اجازه ثبت‌نام هم ندادند‌. سوریان اسطوره کشتی است و جامعه کشتی این رفتار را نمی‌پذیرد. ما خواهش کردیم جلسه عقب بیفتد و رایزنی شود تا سوریان برگردد و امیدوارم برای این مشکل راه‌حلی پیدا شود.

واکنش صالحی‌امیری

سیدرضا صالحی‌امیری در خصوص نشست  کمیسیون ورزشکاران و اعتراض چند المپین به انتخابات گفت: از اصحاب رسانه تقاضا دارم وارد حاشیه نشوند. اگر مشکلی هست، در خانواده با گفت‌وگو قابل حل است. در فرآیند انتخابات دخالتی نداشتیم و طبیعی است کسی که رای می‌آورد خوشحال باشد و آن کسی که رای نمی‌آورد ناراحت است. اما نباید زبان توهین داشته باشیم. همه قهرمانان ایران زمین هستند و همه را دعوت می‌کنیم در فضای اخلاقی موضوعات را حل کنیم. کمیته ملی المپیک در خصوص اظهارات احسان حدادی مبنی بر اینکه برای حضور در نشست خبری امروز تهدید شده، عنوان کرد: من اطلاعی ندارم و به‌عنوان رئیس کمیته آنچه انجام دادیم با ابلاغیه اساسنامه بود. اگر اعتراضی هست، اول به ما و بعد به IOC بنویسند. تا امروز مکاتبه‌ای نشده و اگر مکاتبه کنند، قطعا همکاران ما پاسخ خواهند داد. همه ورزشکارانی که در نشست بودند یا نبودند از فرزندان ما هستند. با هیچ کسی مناقشه نداریم و همه را به جلسه مشترک دعوت می‌کنیم تا دغدغه‌ها حل شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا