اجتماعی

گزارش ۱۰۰ روزه رئیس‌جمهور: مجری تلویزیون به‌جای رئیسی

سید ابراهیم رئیسی به مناسبت ۱۰۰ روزه شدن ریاست جمهوری‌اش روبه روی مجری تلویزیون نشست و به موانع و دستاوردهای ۱۰۰روز گذشته خود و دولتش پرداخت.

همدلی| اما آنچه پس‌ازاین گفت‌وگوی تلویزیونی در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفت، نه سخنان رئیس‌جمهور که مواضع مجری تلویزیون بود.

«مهدی مهدی‌قلی» مجری برنامه نگاه یک که گفته می‌شود برنامه گفت‌وگوهای چالشی در شبکه یک بوده است، برای این مصاحبه انتخاب شد تا تفاوت معنی‌داری با انتخاب مجریانی همچون مرتضی حیدری داشته باشد؛ تفاوتی که بتواند افکار عمومی را قانع کند که سؤالات از پیش تعیین‌شده نیست و مجری واقعاً نماینده افکار عمومی است. نتیجه البته متفاوت بود، اما نه آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت. مواضع و سخنان مجری به‌گونه‌ای پیش رفت که تعجب همگان را برانگیخت و این سؤال را به ذهن متبادر کرد که این خبرنگار است یا دستیار رسانه‌ای رئیس‌جمهور؟

این موضوع آن‌قدر واضح بود که هم سایت‌های خبری و هم کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش نشان دادند.

سایت عصر ایران دراین‌باره نوشت: «گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر سید ابراهیم رئیسی، نه یک مصاحبه رسانه‌ای بلکه یک سخنرانی تبلیغاتی رئیس‌جمهوری در کنار یکی از کارمندانش بود. این مصاحبه، ارزش رسانه‌ای ندارد بلکه باید آن را در چارچوب تبلیغات سیاسی مشاهده کرد.»

این سایت درباره مجری این گفت‌وگو نوشت: «او بیش‌ازاندازه از کلمات محترمانه و تشریفاتی درباره رئیس‌جمهور استفاده کرد تا جایی که این شک و تردید به وجود آمد که رئیس‌جمهور در حال پاسخ است یا مسابقه‌ای میان او و گوینده در حمایت و تأیید دولت وجود دارد. صحنه‌های تعارف آمیز مصاحبه‌گر و رئیسی یادآور تعارفات کارمند و رئیس اداره در سریال برره مهران مدیری بود.»

این پایگاه خبری ادامه داد: «در هر مصاحبه رسانه‌ای، قطعاً باید مصاحبه‌کننده احترام و چارچوب‌های اخلاقی را رعایت و حفاظت کند اما آنچه در این گفتگو بروز کرد فراتر از این بود و تعارفات به مرحله‌ای از مبالغه رسید که به نظر می‌رسد کارمندی در محضر رئیس، لب به تعریف و تمجید می‌گشاید.»

دلاوری مجری صداوسیما که اخیراً به جمع منتقدان این‌گونه روش‌ها پیوسته نیز در واکنش به گفت‌وگوی زنده رئیسی توییت کرد: این «گفتِ» زنده با مردمه نه «گفت‌وگو» با احترام به استادان خودم، بد نیست در این برنامه «مجری» کلاً حذف بشه چون بودونبودش فرقی نداره، ظاهراً سرانِ قوا بعدِ به قدرت رسیدن شانشون بالاتر از اینه که «پاسخ» بدن، این سنتِ همیشگی بوده.

نامه‌نیوز نیز با انتشار ویدیوی سخنان این مجری نوشت: «بخشی از مصاحبه تلویزیونی سید ابراهیم رئیسی در تلویزیون مورد انتقادهای فراوان قرار گرفت که در آن جمع‌بندی مسائل را مجری برنامه به‌جای رئیس‌جمهور انجام می‌دهد.»

این موضوع سبب واکنش طنزآمیز برخی کاربران در فضای مجازی به‌ویژه توییتر نیز شد. کاربری نوشت: «رئیس دولت از گزارش صدروزه این مجری بهت‌زده شده. علیرغم ‎رسوندن تقلب خودش هم باور نداره این کارها در دوره ایشان شده باشد.»

کسی دیگر نوشت: «‏‎جا داشت ‎رئیسی به ‎مجری بگه: دیگه همه‌چیز رو شما گفتی و خداحافظی کنه»

خبر آنلاین نیز با انتشار شعری طنز به این موضوع واکنش نشان داد:

با لطف خدا، به کوری چشم حسود!
آورد رسانه واژه‌ای نو به وجود!
یک بخش اضافه را اخیراً برداشت
در تلویزیون، از اول «گفت‌وشنود»!
یعنی که هدف فقط «شنیدن» شده است
از «گفتن» با رئیس‌جمهور چه سود!
هرچند که «گفت‌وگو»، رپرتاژی شد
ازبس‌که میان دو طرف وحدت بود!
مجری به خلاف منتقد، دولت را
با ذکر صفات گنده، یکریز ستود!!
از مبلغ و ارزشی که در برنامه است
کم کرد و مضاعف به تعارف افزود!!
پرسش به بیانیه طولانی خواند!
در پاسخ آن خودش سپس کرد ورود!
گفت از شب قبل ما هماهنگ شدیم!
بر پاسخ خوب….. و بند را داد به رود!
از دید خودش حمایت از دولت کرد
هی داد سبیل تار دشمن را دود!!
این بود که بیننده که می‌خواست طلا
مس برد به اصرار و پشیمانی، زود:
«یعنی که به هر مجری کم‌حرف سلام!
بر حیدری همیشه محجوب درود!
ای‌کاش که می‌گذاشت آقای مدیر
یک مجری بی‌زبان و یا خواب‌آلود!
یا هم که به احترام بیننده خود
دستور به حذف مجری‌اش می‌فرمود!»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا