بین‌المللی

توافق «انرژی در مقابل آب» با تل آویو پارلمان اردن را به هم ریخت

شمار زیادی از نمایندگان پارلمان اردن در اعتراض به حضور مسئولان امضاکننده توافق «انرژی در مقابل آب» این کشور با اسرائیل صحن پارلمان را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، شمار زیادی از نمایندگان پارلمان اردن در اعتراض به حضور مسئولان امضاکننده توافق «انرژی در مقابل آب» با اسرائیل صحن پارلمان را ترک کردند.

در جلسه علنی پارلمان اردن، «صالح العرموطی»، نماینده پارلمان اردن در سخنانی خواهان این شد که مسئولان امضا کننده توافق انرژی در برابر آب با اسرائیل صحن پارلمان را ترک کنند.

العرموطی گفت: اگر آنها صحن پارلمان را ترک نکنند، من ترک خواهم کرد.

در مقابل، «عبدالکریم الدغمی»، رئیس پارلمان اردن درخواست العرموطی را مخالف آئین‌نامه داخلی پارلمان دانست؛ امری که منجر به ترک صحن پارلمان از سوی العرموطی شد.

پارلمان اردن پیشتر جلسه‌ای را برای گفتگو با دولت به منظور بررسی توافق مذکور با اسرئیل مشخص کرده بود.

در پی خروج العرموطی از پارلمان در اعتراض به توافق یاد شده، شمار زیادی از نمایندگان با وی همراهی کرده و صحن پارلمان را ترک کردند و جلسه از حدنصاب افتاد.

این در حالی است که چند روز قبل هم در امان در اعتراض به عادی سازی روابط با اسرائیل تظاهرات گسترده برگزار شد. معترضان با سر دادن شعارهایی در رد توافق انرژی با اسرائیل این توافق را نماد «تحقیر و وابستگی» و خیانت به کشورشان اعلام کردند. شهروندان اردنی پس از اقامه نماز جمعه اقدام به تظاهرات در امان در اعتراض به توافقنامه انرژی مقابل آب میان این کشور و اسرائیل کردند. این راهپیمایی به درخواست کمپین ملی اردن برای کنار گذاشتن توافق گاز با اسرائیل برگزار شد.

گفتنی است که امان و تل آویو اخیراً قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن، این کشور عربی انرژی خورشیدی را برای اسرائیل تأمین می‌کند و این رژیم هم در مقابل آب شیرین برای اردن می‌فرستد.

این توافقنامه روز دوشنبه ۲۲ نوامبر و در حاشیه اکسپو دبی و با حضور جان کری نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور تغییرات اقلیمی به امضا رسید.

طبق بیانیه صادره دوطرف، قرار است یک مجموعه تولید انرژی خورشیدی در اردن با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات برق سبز به فلسطین اشغالی صادر کند و در مقابل اسرائیل تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای اردن بفرستد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا