اخبار

جمهوری اسلامی با پنج شرط به وین بازگشت!

بامداد پنج‌شنبه، ۱۸ آذر، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران، برای ادامه گفت‌وگوهای احیای برجام با مذاکره‌کنندگان ارشد گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا وارد وین شد….

بر اساس برنامه‌ای که اعلام شده، نشست کمیسیون مشترک برجام ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی وین (۱۴ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) در هتل کوبورگ وین برگزار خواهد شد.

در آستانه این نشست مشترک، جلسه رایزنی علی باقری، معاون وزیر خارجه ایران، با رؤسای هیئت‌های چین و روسیه در وین آغاز شده و قرار است مذاکرات هیئت ایرانی با انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، نیز برگزار شود.

در همین روز حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تلفنی دربارهٔ روند مذاکرات گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی با بیان این‌که «تیم ایرانی برای رسیدن به توافق و رایزنی با ۱+۴ تا هر زمان که لازم باشد در وین خواهد ماند» گفت: «تردید داریم که آیا طرف غربی آماده رفع تحریم‌هاست یا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی‌های خود است.»

دیپلمات‌های اروپایی پس از آن‌که پیشنهادهای ارائه‌شده از سوی هیئت اعزامی ایران در مذاکرات هفته گذشته را «زیاده‌خواهی» و «غیرقابل قبول» خواندند، از تهران خواسته‌اند تا با «پیشنهادهای واقع‌‌بینانه» به میز مذاکرات بازگردد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشینگتن به خبرنگاران گفت در مذاکرات گذشته، «برخی از مسائل حساسی که در زمینه بازگشت احتمالی به برجام پیش روی ما بود، حل شده یا در مسیر حل‌وفصل بود».

او افزود: «امیدوار بودیم ایرانیان که به وین باز می‌گردند، با تکیه بر پیشرفت‌هایی که در دوره‌های اول تا ششم حاصل شده بود، آماده کار بر روی موضوعات باقی‌مانده باشند.» اما به گفته این سخنگو، چنین امری محقق نشد.

ند پرایس همچنین اعلام کرد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای هدایت هیئت مذاکره‌کننده ایالات متحده عازم وین خواهد شد.

او در عین حال، ابراز امیدواری کرد که دور جدید مذاکرات به‌گونه‌ای «متفاوت» رقم بخورد.

المیادین: ایران با پنج شرط به میز مذاکره باز می‌گردد

رسانه‌های داخل ایران شامگاه چهارشنبه گزارش دادند که شبکه «المیادین» به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است هیات ایرانی در مذاکرات وین پنج شرط دارد.

بر این اساس، تهران در این دور از مذاکرات، علاوه‌ بر «لغو کامل» تحریم‌های واشینگتن و دریافت «ضمانت» از طرف آمریکایی، «جبران خسارت‌های وارد شده به ایران» را شرط کرده است.

در گزارش المیادین به چگونگی و نحوه جبران خسارت‌ها اشاره‌ای نشده است.

این گزارش افزوده که منابع ایرانی در عین حال به نتیجه رسیدن «سریع» مذاکرات را بعید دانسته و اظهارات اخیر وزیر خارجه انگلیس را یک پیام «تهدید غیرقابل قبول» خوانده‌اند.

بریتانیا روز چهارشنبه هشدار داد که مذاکرات کنونی «آخرین فرصت» برای بازگشت به برجام است. لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفت: «به ایرانی‌ها قویا توصیه می‌کنم که به برجام بازگردند، چون ما برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی مصمم به همکاری با متحدان‌مان هستیم».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا