جوانان

فاجعهٔ اعتیاد به مواد مخدر با کاهش سنی در میهن بلازده ما

معضل اعتیاد به مواد مخدر یکی از مشکلات جدی در کشور ما و به‌ویژه نسل جوان است که بنا بر آمار خود رژیم، تعداد افراد معتاد روندی افزایشی داشته است، هم‌زمان با آن ولی سن اعتیاد کاهش یافته و کودکان و جوانان بیش‌تر از گذشته به اعتیاد کشانده شده‌اند. ..

نمی‌توان به کاهش سن اعتیاد بی‌توجه بود و متاسفانه هرچه عرضه به عنوان کالایی پرسود بالاتر می رود، سن تقاضا کاهش پیدا می‌کند. این یک حقیقت تلخ است که سن مصرف مواد پایین‌ آمده و ما حتی نوجوانان را در میان مصرف کننده‌ها می‌بینیم، نوجوانانی که حتی سیگار هم نکشیده‌اند اما مصرف ماده مخدر گل را به عنوان یک تفریح روزانه پذیرفته اند.

لیلا ارشد فعال حقوق زنان و کودکان در آرمان ملی نوشت: امروزه زمان دسترسی به مواد مخدر در شرایطی کاهش پیدا کرده که فرماندهان نیروی انتظامی از افزایش مصرف شیشه و کاهش سن اعتیاد ابراز نگرانی می‌کنند. البته ناگفته نماند که این ابراز نگرانی فقط روی کاغذ است و نیروی انتظامی با همه تلاش‌هایی که در این راه داشته، در حد مطلوب نتوانسته تولید داخل یا ورود مواد مخدر را به کشور را کنترل کند و احتمالا در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مناطقی که معابر و محله‌هایی خلوت‌تر دارند، نتوانید مواد مخدر به دست بیاورید و هرچه به بافت پرتراکم و شلوغ محلات مرکزی و جنوبی تهران نزدیک‌تر می‌شویم، سرعت دسترسی به مواد‌مخدر هم کمتر می‌شود.

برکسی پوشیده نیست که موضوع مبارزه با مواد مخدر یک امر فرا بخشی است و نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند با حجم عظیم مواد مخدر مبارزه کند. به عنوان مثال پارک‌هایی که پاتوق معتادان هستند وضعیت بهتری از پس‌کوچه‌های محله‌های آسیب پذیر تهران ندارند. در تهران از محله دروازه‌غار فاصله می‌گیرید، به همان نسبت که حضور معتادان بی‌سرپناه در خیابان کمتر می‌شود، شانس کمتری هم برای پیدا کردن خرده‌فروشان مواد‌مخدر دارید.

با این حال این شانس در هیچ محله‌ای به صفر نمی‌رسد؛ زیر پل صدر، جنوب میدان تجریش و حوالی سرپل، فضای سبز حاشیه بزرگراه‌ها ازجمله بزرگراه چمران، حوالی میدان آزادی، بزرگراه یادگار امام و بسیاری از دیگر محله‌ها و معابر شهر این روزها به پاتوقی برای فروشنده‌های انواع مخدر تبدیل شده است.

دسترسی راحت به مواد‌مخدر در کنار دیگر مشکلات مثل فقر، مهاجرت و مشکلات آسیبی دیگر باعث شده تعداد افراد دچار سوء مصرف مواد در سال‌های گذشته بیشتر شود و هر روز بر تعداد آنها افزوده شود.

در این میان نمی‌توان به کاهش سن اعتیاد بی‌توجه بود و متاسفانه هرچه عرضه به عنوان کالایی پرسود بالاتر می رود، سن تقاضا کاهش پیدا می‌کند. این یک حقیقت تلخ است که سن مصرف مواد پایین‌ آمده و ما حتی نوجوانان را در میان مصرف کننده‌ها می‌بینیم، نوجوانانی که حتی سیگار هم نکشیده‌اند اما مصرف ماده مخدر گل را به عنوان یک تفریح روزانه پذیرفته اند. تا ۱۰سال پیش تنها در محله‌های محدودی مثل خاک سفید یا دروازه‌ غار تجمع معتادان متجاهر را داشتیم، اما سیاست‌های اشتباه در برخورد با مشکل اعتیاد در این محله‌ها و همچنین افزایش مشکلات اجتماعی باعث شده تا این افراد در کل تهران پراکنده شوند.

می‌دانیم که هرجا تقاضایی وجود داشته باشد عرضه هم اتفاق می‌افتد. پس روشن است که دسترسی راحت به مواد‌مخدر هم پراکندگی بیشتری پیدا کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا