دیدگاه‌ها

بقای کوبا چگونه ممکن شده است؟

نویسنده: کریما اولیوا بلّو/برگردان: جهان

ما به رغم نابرابری و خشونت وحشیانه‌ای که گریبانگیر منطقۀ ما شده است، حقوق مؤثری برای دفاع داریم. زیرا آنان شکننده اند به خاطر دموکراسی بسیار مقوایی‌شان. زیرا ما سوسیالیسم، یادمان، عشق، دلیری، هوش، دانش، اراده، رؤیا، باورمندی و آرمان‌شهر داریم.

با آن‌که هم‌اینک بسیارند کسانی‌که افول امپراتور را پیش‌بینی می‌کنند، اما ایالات متحده، از نقطه‌نظر اقتصادی و نظامی، همچنان یکی از نیرومندترین کشورهای جهان است.

دولت آمریکا، به‌هر طریق ممکن، میلیون‌ها و میلیون‌ها دلار برای یورش به کوبا هزینه کرده است. آنان تروریسم را آزموده‌اند، آنها رهبران اپوزیسون‌های گوناگون را آموزش داده و با آنان رایزنی کرده‌اند، از بانوان سپید گرفته تا روشنفکران مارکسیست سابق، تا شایعه پراکنان یوتیوب‌ و هنرمندان میانه‌حال.

آنها کوشیده‌اند اقتصاد ما را خفه کنند، شریان فرصت‌های اقتصادی ما را ببرند. آنها افکار عمومی ملی و بین‌المللی را به صورت روزمره بمباران کرده‌اند. با توپخانه‌های تأثیرگذارانی که برای بی‌اعتبار کردن سوسیالیسم کوبا، تضعیف روحیه رهبران‌مان، تحریف تاریخ‌ ما، بزرگ‌نمایی کاستی‌ها و تضاد‌های ما، نابودی همگرایی ما، ناتوان ساختن خِرَدِ جمعی و برانگیختن نارضایتی‌ها تا نقطهٔ جوش در تلاش‌اند.

آنها تلاش کرده اند با استفاده از نارضایتی بخش هایی که بیشترین آسیب را از محاصره دیده اند، کشور را بی ثبات کنند. آنها ارتشی از اکانت‌های ساختگی، بات‌ها و مدارهای اینترنتی، کانال‌های خبری جعلی و دیگر جاذبه‌های شبکه‌های جمعی به راه انداخته اند.

کوبا با وجود رویارویی با همۀ اینها، همچنان زنده است و به زندگی خود ادامه خواهد داد. و همچنان زیباست. این چگونه ممکن شده است؟ این به آن خاطر است که ما با وجود تمامی تلاش‌های پست مدرن برای پاک کردن حافظه مردم، تاریخ خود را فراموش نکرده ایم. زیرا ما برای مقابله با یورش نئولیبرال جهانی علیه هرگونه همبستگی اجتماعی، سازمان یافته‌ایم. زیرا ما به رغم نابرابری و خشونت وحشیانه‌ای که گریبانگیر منطقۀ ما شده است، حقوق مؤثری برای دفاع داریم. زیرا آنان شکننده اند به خاطر دموکراسی بسیار مقوایی‌شان. زیرا ما سوسیالیسم، یادمان، عشق، دلیری، هوش، دانش، اراده، رؤیا، باورمندی و آرمان‌شهر داریم.

نویسنده: کریما اولیوا بلّو

منتشر شده در گرانما، وبسایت رسمی حزب کمونیست کوبا – ۸ دسامبر ۲۰۲۱

برگردان: جهان ۱۸ آذر ۱۴۰۰

https://en.granma.cu/cuba/2021-12-08/how-is-it-possible-that-cuba-has-survived

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا