اخبار

سرنوشت برجام: دستور بایدن به دولت

سخنگوی کاخ سفید دیروز  اعلام کرد: جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دستور داده تا زمینه‌ سازی های لازم در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای توافق برجام انجام شود….

به گزارش یورونیوز، این سخنگو گفت که با توجه به پیشرفت فعالیت های اتمی رژیم ایران، رئیس جمهوری از تیم خود خواسته است تا تدابیر لازم را در صورت شکست گفتگوها در وین اتخاذ کند.

این سخنگو هشدار داد که اگر دیپلماسی در مذاکرات برجام شکست بخورد، آمریکا گزینه‌های اضافی را برای مسدود کردن درآمدهای جمهوری اسلامی در اختیار دارد.

پیش تر فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داده بود که شکست مذاکرات وین فشارهای شدید اقتصادی و دیپلماتیک را برای حکومت ایران به همراه خواهد داشت.

رابرت مالی می گوید: به نظر می رسد رژیم ایران راهی را برای خود انتخاب کرده که شامل شرکت صوری در مذاکرات، وقت کشی و پیش‌برد برنامه‌ هسته‌ایش، همزمان با نقض توافق خود با آژانس اتمی سازمان ملل متحد است.

رژیم ایران در ماه‌های اخیر برنامه هسته‌ای خود را به‌طور قابل توجهی افزایش داده است و دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت بایدن در حال آماده شدن برای تشدید اعمال تحریم‌ها است و به نقل از وزارت خارجه آمریکا خبر داد که دولت واشنگتن با اعزام هیاتی بلندپایه به امارات در پی تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران است.

به گزارش یورونیوز، این هیات که با همراهی رئیس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا هفته آینده به امارت سفر خواهد کرد، تلاش خواهد کرد تا به آن دسته از بانک‌ها و شرکت‌های فعال در امارات که بدون رعایت تحریم‌های ایالات متحده همچنان به بخش تجاری ایران ارائه خدمت می‌کنند، هشدارهای لازم را نسبت به تبعات آتی اقدام‌هایشان بدهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن به شواهدی مبنی بر عدم پایبندی برخی بانک‌های مستقر در امارات به تحریم‌های این کشور علیه ایران دست یافته که می‌تواند منجر به اعمال مجازات علیه آنها شود.

البته هنوز مقام‌های امارات در مورد این سفر اظهارنظری نکرده‌اند ولی روزنامه آمریکایی وال‌استریت ‌ژورنال نیز خبر داده که در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات وین، ایالات متحده قصد دارد که با اعزام هیات‌هایی به چندین کشور شرایط تشدید فشار اقتصادی بر ایران را فراهم کند.

این روزنامه احتمال داده که هیات آمریکایی پس از امارات به مالزی، ترکیه و چین سفر کند. وال‌استریت ‌ژورنال همچنین از همکاری نزدیک واشنگتن با شرکت‌های مالی فعال در ژاپن و کره جنوبی برای «ردیابی تجارت غیرقانونی ایران» خبر داده است.

احتمال تحریم های جدید

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که به خواست پرزیدنت بایدن دولت آمریکا برای روی آوردن به گزینه‌های دیگر در صورت شکست دیپلماسی آماده می‌شود.

به گزارش صدای آمریکا جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۱۸ آذر در کنفرانس خبری روزانه خود در جدیدترین موضع دولت ایالات متحده در مورد مذاکرات غیر مستقیم احیای برجام با اشاره به این که رئیس جمهوری آمریکا از همان ابتدا معتقد بود که مسیر دیپلماتیک و هماهنگی با شرکا و متحدان بهترین راه برای مطمئن شدن از عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، گفت: «با این حال، با توجه به پیشرفت‌های مداوم در برنامه هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهوری از تیم خود خواسته است که در صورت شکست دیپلماسی آماده باشند و ما باید به گزینه‌های دیگر روی بیاوریم، و این مستلزم آمادگی است.»

خانم ساکی ادامه داد: «ما به روشنی به ایران گفته‌ایم که تنها راه خروج از تحریم‌ها پایبندی به توافق هسته‌ای است. ما تمام تحریم‌هایی را که [از دولت پرزیدنت دونالد ترامپ] به ما به میراث رسیده است سرجای خود نگه داشته‌ایم و تحریم‌ها را به‌طور مداوم اجرا کرده‌ایم.»با این حال، با توجه به پیشرفت‌های مداوم در برنامه هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهوری از تیم خود خواسته است که در صورت شکست دیپلماسی آماده باشند و ما باید به گزینه‌های دیگر روی بیاوریم، و این مستلزم آمادگی استجن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

وی افزود:‌ «اگر دیپلماسی نتواند به‌زودی مذاکرات را در مسیر درست قرار دهد و اگر برنامه هسته‌ای ایران به سرعت ادامه دهد، چاره‌ای جز اتخاذ تدابیر اضافی برای محدود کردن بیشتر بخش های درآمدزای ایران نخواهیم داشت.»

خانم ساکی تاکید بر کرد در حال حاضر قرار نیست وارد «جزئیات آمادگی در مورد اقدامات بعدی» شود.

سخنگوی کاخ سفید گفت که یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری هفته آینده به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد تا در مورد پایبندی به تحریم‌ها صحبت کند.

به گفته او آندریا گاکی، مدیر دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (اُفک) سرپرستی آن هیات را بر عهده خواهد داشت و این هیات در مورد موضع ایالات متحده در رابطه با اعمال تحریم بر آن دسته از شرکت‌ها و مؤسسات مالی بخش خصوصی که از طریق امارات متحده عربی، با ایران تجارت غیرمنطبق با تحریم‌ها انجام می‌دهند، گفت‌و‌گو خواهد کرد. این هیات همچنین با مقامات اماراتی دیدار خواهد کرد.

خانم ساکی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری در مورد این که دولت پرزیدنت بایدن برای تحقق احیای برجام از طریق دیپلماسی چه مقدار فرصت قائل است، گفت: «من امروز مهلتی ارائه نمی‌کنم. اما آن چه می‌توانم به شما بگویم این است که ما یک مسیر دیپلماتیک رو به جلو را ارائه کرده‌ایم. این مسیر هنوز باز است، اما بر اساس نتیجه آخرین دور مذاکرات و پیشرفت‌های مستمر در تاسیسات هسته‌ای ایران، ما داریم مسیر و بستر برای مسیری دیگر را بررسی می‌کنیم. بنابراین، آن چه بیان شد تنها به معنای آماده‌سازی است.»

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده، روز پنجشنبه در دیدار با بنی گانتز، همتای اسرائیلی خود، در محل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، علاوه بر تاکید مجدد بر تعهد واشنگتن به امنیت و تداوم مزیت کیفی نظامی اسرائیل گفت که دولت پرزیدنت بایدن به جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای پایبند است.

بنا بر بیانیه رسانه‌ای پنتاگون، وزیران دفاع آمریکا و اسرائیل بر وجود نگرانی مشترک در مورد تحریکات هسته ای، حمایت از ترویسم و برنامه موشکی ایران تاکید داشتند.

آنها ضمن تاکید بر لزوم تقویت روابط نظامی با هدف دستیابی به اهداف امنیتی‌شان در منطقه، درباره وضعیت بین اسرائیل و فلسطینیان و همچنین فرصت‌های به دست آمده در نتیجه توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب منطقه گفت‌و‌گو و تبادل‌نظر کردند.

ایرنا: مذاکرات رو به جلو است

به گزارش ایرنا یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران در اظهارنظری فضای مذاکرات را رو به جلو توصیف و عنوان کرد که مذاکرات با محور رفع تحریم‌ها در حال پیگیری است.

هم زمان علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات وین در سخنان مشابهی پس از نشست روز پنجشنبه کمیسیون مشترک برجام بیان داشت که نگاه همه شرکت کنندگان در مذاکرات این بود که بتوانند با یک نگاه رو به جلو گفتگوهایی را شکل بدهند که دیدگاه‌های طرفین را در مسیر توافق به هم نزدیک کند.

وی افزود؛ پیشنهادهایی را که جمهوری اسلامی ایران هفته پیش به طرف مقابل ارائه کرد نشان دهنده دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره پیش نویسی است که در «وین ۶» به جمع بندی رسیده بود و این دیدگاه و مواضع کشورمان همچنان ره‌توشه هیات ایرانی برای استمرار گفتگوها خواهد بود.

ایرنا نوشت: باقری هفته پیش متون پیشنهادی ایران را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای ارائه و اعلام کرد که اگر طرف‌های مقابل برای استمرار گفت‌وگوها آماده باشند در وین می‌ماند. اما اروپایی‌ها که تابع نظرات ایالات متحده هستند خواستار وقفه در مذاکرات شده تا برای بررسی و تحلیل دقیق متون پیشنهادی ایران راهی پایتخت‌ها شوند.

بنابر این گزارش باقری در جلسه روز پنجشنبه ضمن تشریح مبانی پیشنهادات ایران، بر جدیت و حسن نیت جمهوری اسلامی در گفت‌وگوها تأکید و خاطر نشان کرد که ایران مسیر گفت‌وگوها را بر اساس مواضع و دیدگاه‌های خودش با جدیت ادامه داده و اراده جدی برای مذاکرات جدی دارد.

باقری در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی مستقر در وین بیان داشت که احساس او نسبت به دور قبلی مذاکرات متفاوت است و حس می‌کند «که طرف مقابل اراده جدی‌تر برای ورود به گفتگوهای موثری و نتیجه‌بخش پیدا کرده است.»

وی درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران هم اظهار کرد: اقدامات غیرسازنده و تخریبی آمریکایی‌ها که در حین مذاکرات انجام می‌شود امروز در نشست کمیسیون مشترک مورد اعتراض چند کشور ۱+۴ قرار گرفت و آنها هم این اقدام را غیرسازنده خواندند و خواستار آن شدند که آمریکا از این اقدامات تخریبی خودداری کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا