فرهنگی

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در جهان باز هم رکورد زد

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در نیویورک روز پنج‌شنبه نهم دسامبر/۱۸ آذر، با انتشار گزارش سالانه خود اعلام کرد که شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان در سال ۲۰۲۱ با ثبت رکورد جدید به ۲۹۳ نفر رسیده است. این گزارش ایران را در جایگاه دهم فهرست کشورهایی که روزنامه نگاران را زندانی می‌کند قرار داده اما، هیچ آماری در مورد روزنامه‌نگاران زندانی و کشته شده در افغانستان منتشر نکرده است…..

به گزارش ار. اف. ای. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران مستقر در نیویورک با انتشار گزارش سالانه خود ۲۰۲۱ را سالی تاریک برای مدافعان آزادی رسانه‌ها خواند و از ثبت رکورد جدید شمار روزنامه‌نگاران زندانی در سراسر جهان خبر داد.

بنا بر آمار گزارش سالانه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که روز پنج‌شنبه نهم دسامبر/۱۸ آذر، در تارنمای رسمی این نهاد منتشر شد، شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان در سال ۲۰۲۱ به ۲۹۳ نفر رسیده است.

این کمیته همچنین آمار روزنامه‌نگارانی که در سال ۲۰۲۱ در حین پوشش خبری جان خود را از دست‌ داده‌اند، ۲۴ نفر اعلام کرده و نوشته است که ۱۸ تن دیگر نیز در «شرایط مبهم» جان باخته‌اند.

در همین حال، کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران هند و مکزیک را مرگبارترین کشورها برای روزنامه‌نگاران در جهان نامیده است.

امسال ششمین سال متوالی است که کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، رکورد تعداد روزنامه‌نگاران زندانی و کشته شده در سراسر جهان را ثبت می‌کند.

گزارش جدید کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، چین را برای سومین بار در صدر فهرست کشورهای که روزنامه‌نگاران را زندانی‌ می‌کند، قرار داده است. طبق آمار ارائه شده از سوی نهاد، ۵۰ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۲۱ در چین زندانی شده‌اند.

پس از چین، میانمار با ۲۶ روزنامه‌نگار زندانی، مصر با ۲۵، ویتنام با ۲۳، بلاروس با ۱۹، ترکیه ۱۸، اریتره با ۱۶، عربستان سعودی و روسیه هر یک با ۱۴ روزنامه‌نگار زندانی در جایگاه‌های بعدی فهرست کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران قرار گرفته‌‌اند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران دلیل آمار بالای دستگیر و کشته‌شدن روزنامه‌نگاران را منعکس‌کننده تحولات سیاسی در سراسر جهان خوانده است.

این کمیته در گزارش جدید خود همچنین کاهش تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در عربستان سعودی و ترکیه را به معنای بهتر شدن وضعیت روزنامه‌نگاران در این کشورها ندانسته است.

طبق این گزارش، شمار روزنامه‌نگاران زندانی در عربستان سعودی و ترکیه به دلیل تشدید نظارت دولت بر کار روزنامه نگاران از طریق «نرم‌افزارهای جاسوسی» و سانسور کاهش یافته است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران یکی دیگر از دلایل کاهش شمار روزنامه‌نگاران زندانی در عربستان سعودی را کشته شدن جمال خاشقجی (۲۰۱۸) و بازداشت ده‌ها روزنامه‌نگار در این کشور اعلام کرده است.

با اینکه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش اخیر خود ایران را در جایگاه دهم فهرست کشورهای که روزنامه نگاران را زندانی می‌کند قرار داده اما، هیچ آماری در مورد روزنامه‌نگاران زندانی و کشته شده در افغانستان منتشر نکرده است.

این در حالیست سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ از مرگبارترین سال‌ها برای روزنامه‌نگاران در افغانستان بوده است. هرچند آمار دقیقی از شمار رونامه‌نگاران کشته شده در افغانستان در دست نیست اما، ده‌ها رونامه‌نگار از اواخر سال ۲۰۲۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ در این کشور کشته شده‌اند.

حمید سیغانی، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون آریانانیوز (۱۳ نوامبر ۲۰۲۱)، مینا خیری، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون آریانانیوز (۳ ژوئن ۲۰۲۱)، نعمت روان، روزنامه‌نگار و مجری شبکه طلوع‌نیوز (۶ مه ۲۰۲۱ )، فردین امینی، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون آریانا (۱۱ دسامبر ۲۰۲۰)، ملاله میوند، روزنامه‌نگار و گوینده تلویزیون در ننگرهار (۱۰ دسامبر ۲۰۲۰) و یما سیاوش، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون طلوع‌نیوز (۷ نومبر ۲۰۲۰) از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که در از اواخر سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ در افغانستان کشته شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا