گوناگون

آمریکا آزاد شدن ۳ و نیم میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران را تکذیب کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تکذیب آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران گفت متحدان واشنگتن نیز در باره وجوه مسدود شده‌ اقدامی نکرد‌ه‌اند. معاون اقتصادی وزارت خارجه ایران از آزاد شدن ۳ و نیم میلیارد دلار خبر داده بود….

به گزارش دویچه وله، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در روز پنجشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) اظهارات یک مقام ایرانی مبنی بر آزاد شدن میلیاردها دلار دارایی بلوکه شده ایران را تکذیب کرد.

پرایس تاکید کرد: «نه ما و نه شرکایمان وجوه بلوکه شده را در اختیار ایران قرار نداده‌ایم».

مهدی صفری معاون اقتصادی وزارت خارجه ایران و سفیر پیشین ایران در چین گفته که ایران اخیرا ۳ و نیم میلیارد دلار دریافت کرده است که به عنوان بخشی از تحریم‌ها مسدود شده بود.

صفری همچنین از آزادسازی مطالبات ایران از “یکی از کشورها” در آینده نزدیک خبر داده است.

او در ارتباط با ۳ و نیم میلیارد دلار آزد شده توضیحات بیشتری نداده است.

میلیاردها دلار دارایی ایران به علت تحریم‌های اقتصادی این کشور در چند کشور جهان و از آن جمله در کره جنوبی، عراق و هند بلوکه شده است. این دارایی‌ها عمدتا مربوط به صدور نفت خام به این کشورهاست.

خبر یا “شایعه” آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران پیش از این نیز چند بار منتشر شده است.

خبر آزاد شدن سه و نیم میلیارد دلار پول مسدود شده ایران در اصل در آبان، در توییتر علی نادری، مدیرعامل خبرگزاری دولتی ایران منتشر شده بود و مهدی صفری آن را در صدا و سیما تکرار کرد.

معاون اقتصادی وزارت خارجه ایران ادعا کرده که در سفر به “یک کشور اروپایی” مذاکراتی برای آزادسازی پول‌های ایران صورت گرفته که “نتایج خوبی” داشته است. او به صدا و سیما گفته است: «رقم را نمی‌توانم اعلام کنم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا