بین‌المللی

استرداد بنیانگذار ویکی لیکس از انگلیس به آمریکا شرم آور است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه حکم دادگاه بریتانیا در صدور مجوز استرداد «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده را «شرم آور» خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه روز جمعه حکم دادگاه بریتانیا در صدور مجوز استرداد «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده را «شرم آور» خواند.

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کانال تلگرام خود نوشت: «این یک حکم شرم‌آور در یک پرونده سیاسی علیه یک روزنامه‌نگار و شخصیت عمومی است. جلوه‌ای دیگر از جهان‌بینی آدم‌خواری اتحاد آنگلوساکسون».

لازم به ذکر است، دولت آمریکا در اعتراض به حکم دادگاه لندن که مانع از استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس از بریتانیا شده بود، روز جمعه در دادگاه تجدیدنظر پیروز شده و اکنون دولت انگلیس باید آسانژ را به واشنگتن تحویل دهد.

گفته می‌شود واشنگتن با ارائه دادخواست به دادگاه تجدید نظر، رأی دادگاه بدوی را که در ماه ژانویه مبنی بر اینکه این استرالیایی ۵۰ ساله در صورت انتقال به سیستم قضائی ایالات متحده در خطر خودکشی قرار خواهد گرفت، به چالش کشید و نهایتاً امروز موفق به کسب پیروزی در دادگاه تجدید نظر شد.

واشنگتن معتقد است که جولیان آسانژ باید به دلیل انتشار اسناد نظامی محرمانه مربوط به جنگ افروزی و جنایات وحشیانه ایالات متحده در افغانستان و عراق توسط ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ محاکمه شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا