گوناگون

خانه ۱۵ میلیون دلاری در تهران!

خانه‌های چندصدمیلیون دلاری تهران در روزهای اخیر سروصدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخته است. خانه‌هایی که حتی تصور قیمت آن‌ها برای هر کسی ساده نیست و نشان از رشد شارپی قیمت مسکن در پایتخت و بیشترشدن فاصله طبقاتی دارد. پنت‌هاوس و ویلاهایی در شهر تهران که بنا به گفته واسطه‌های ملکی اصلاً مشتری ندارد و فقط در فصولی از سال اجاره می‌رود با قیمت‌های ۷ تا ۱۵ میلیون دلار معادل ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان برای فروش عرضه‌شده و این در حالی است که بررسی آگهی‌های قیمت خانه در منطقه بورلی هیلز آمریکا به‌عنوان یکی از گران‌ترین محله‌های دنیا، قیمت‌هایی به‌مراتب پایین‌تر از نرخ‌های خانه‌های مذکور در تهران را نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا، نرخ‌های عجیب‌وغریب برخی خانه‌های لاکچری در شمال تهران از منطق و عرف بازار خارج‌شده است. شاید باورش سخت باشد اما بعضی مالکان قیمت‌های ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ میلیارد تومان و حتی بالاتر برای پنت‌هاوس، آپارتمان‌های فوق لوکس و ویلاهای خود تعیین کرده‌اند که با احتساب نرخ میانگین ۲۸ هزار تومان برای هر دلار به رقم عجیب ۷ تا ۱۵ میلیون دلار می‌رسد. نرخ‌هایی که از خانه‌های محله بِوِرلی هیلز آمریکا به‌عنوان یکی از گران‌ترین و مشهورترین محله‌های دنیا بیشتر است. به‌عنوان‌مثال یک عمارت لوکس ۴۴۴۶ متری، چهار خوابه با پنج سرویس بهداشتی معادل ۷.۵ میلیون دلار آگهی شده که نصف قیمت یک پنت‌هاوس ۸۰۰ متری در تهران است. به‌عبارت‌دیگر قیمت هر متر از این پنت‌هاوس در تهران بیش از ۱۰ برابر عمارت لوکس در بورلی هیلز است. پنت‌هاوس ۸۰۰ متری به ادعای آگهی‌دهنده تاپ لوکیشن در خیابان فرشته، دارای ۴ اتاق خواب، ۱۰ واحد پارکینگ، سالن اجتماعات، استخر، سونا، جکوزی، روف گاردن و … به مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان برای فروش عرضه شده که قیمت هر متر آن عدد عجیب‌وغریب ۵۰۰ میلیون تومان است. نرخ این خانه با دلار ۲۸هزار تومانی به حدود ۱۵ میلیون دلار می‌رسد.

  پنت‌هاوس در خیابان  فرشته تهران

در محله ولنجک قیمت یک ویلای ۱۰۰۰ متری که در سامانه کیلید آگهی شده ۳۷۰ میلیارد تومان است که نرخ هر مترمربع آن به ۳۷۰ میلیون تومان می‌رسد. این ویلا پنج خوابه، دارای سالن ورزش، استخر، سونا، جکوزی، لابی، آسانسور و غیره است.
سعدآباد یک ویلای ۲۸۷۰ متری شش خوابه با سالن اجتماعات، روف گاردن، سالن ورزش، آنتن مرکزی و دیگر امکانات با قیمت هر مترمربع ۳۰۰ میلیون تومان و قیمت کل ۸۶۱ میلیارد تومان به فروش می‌رسد. گفته می‌شود در منطقه شهرک غرب، ویلای ۱۱۲۰ متری (بنابر اعلام فروشنده، شاه‌نشین) شش خوابه، ۵۵۰ متر حیاط، با سالن اجتماعات، سالن ورزش، آشپزخانه فول فرنیش، سونا، روف گاردن، آسانسور و سایر امکانات ۲۷۰ میلیارد تومان فروخته می‌شود. قیمت هر مترمربع این ویلا ۲۲۵ میلیون تومان است. قیمت تعیین‌شده برای یک ویلای نوساز ۱۱۰۰ متری در زعفرانیه دارای پنج اتاق‌خواب، شش واحد پارکینگ، استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزشی و غیره ۲۰۹ میلیارد تومان است که البته عنوان «زیر قیمت» هم در آگهی آن درج‌شده است!
یک پنت هاوس ۸۰۰ متری با پنج اتاق خواب، ۹ واحد پارکینگ، سالن ورزش، استخر، روف گاردن، سونا، جکوزی و غیره با نرخ هر متر مربع ۳۱۲ میلیون تومان و جمعاً به  مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان فروخته می‌شود. قیمت‌هایی که دیگر حتی نمی‌توان از صفت نجومی برای آن‌ها استفاده کرد در حالی در آگهی‌های ملکی این روزهای پایتخت به چشم می‌خورد که مقایسه این قیمت‌ها با آگهی ملک در منطقه بورلی‌هیلز آمریکا (به‌عنوان یکی از محله‌های دارای خانه‌های لوکس در جهان) نشان می‌دهد با احتساب قیمت دلار ۲۸ هزارتومانی پنت‌هاوس ۸۰۰ متری تهران ۱۵میلیون دلار ارزش‌گذاری شده درحالی‌که عمارت ۴۴۴۶ متری در بورلی‌هیلز (عکس زیر) کمتر از ۷.۵ میلیون دلار قیمت خورده است. با مقایسه قیمت و متراژ این دو ملک مشخص می‌شود که قیمت هر متر از پنت‌هاوس مذکور در تهران بیش از ۱۰ برابر گران‌تر  از بورلی‌هیلز قیمت‌گذاری شده  است. خانه‌ای در بورلی‌هیلز آمریکا به ارزش ۷.۵ میلیون دلار. آگهی‌های مشابه در تهران به‌وفور دیده می‌شود؛ کف بازار اما خبری از مشتری نیست. طبق آمار معاملات آبان ماه ۱۴۰۰ شهر تهران واحدهای بالای ۱۰ میلیارد تومان فقط ۴.۳ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند. بر اساس ارزش هر متر مربع نیز خانه‌های با قیمت بیش از متری ۸۰ میلیون تومان ۳.۳ درصد از کل معاملات را در برگرفتند. ازنظر سطح زیربنا هم تنها ۲.۲ درصد قراردادهای خریدوفروش به خانه‌های بالای ۲۰۰ متر تعلق گرفت.
یکی از مشاوران املاک منطقه یک درباره بازار پنت‌هاوس‌هایی با قیمت نجومی در پایتخت گفت: «فروش این آپارتمان‌ها به‌قدری دشوار است که اگر یک واحد به فروش برسد شبیه معجزه است و خبرش سریعاً پخش می‌شود. مثلاً ماه گذشته شنیدیم که یک پنت‌هاوس در ولنجک به قیمت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان  فروخته‌شده اما من هنوز بعد از حدود ۱۰ سال سابقه فعالیت در منطقه یک  ندیدم که حتی یک واحد از این آپارتمان‌ها به فروش برسد.»
وی افزود: «نکته دیگر تفاوت سطح قیمت واحدهای فوق لوکس است. مثلاً در یک برج، نرخ دو آپارتمان لاکچری بعضاً تا متری ۱۰۰ میلیون تومان با یکدیگر تفاوت دارد. همین نشان می‌دهد که نرخ آپارتمان‌های لاکچری در تهران مبنا و منطق مشخصی ندارد.»
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات نیز تعیین قیمت‌های دلبخواه از سوی برخی مالکان را تأیید می‌کند. محمدرضا قاسمی مدتی قبل در یک نشست خبری گفت: «اخیراً یک پنت هاوس متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی متری ۱۶۰ میلیون تومان فروخته شد؛ بنابراین اگر مالکان بخواهند سرمایه خود را به سرمایه پولی تبدیل کنند باید انعطاف داشته باشند.»

 خارجی‌ها برای اقامت موقت پنت‌هاوس‌ها را اجاره می‌کنند

بررسی‌ها نشان می‌دهد پنت‌هاوس‌ها و ویلاهای گران‌قیمت تهران، اغلب در بازار اجاره عرضه می‌شود. دفاتر املاک می‌گویند که تجار ایرانی مقیم اروپا و آمریکا، ‌دوتابعیتی‌ها و خارجی‌ها برای اقامت موقت از این خانه‌های اجاره‌ای استفاده می‌کنند. در اغلب روزهای سال هم خالی هستند. بااین‌حال، مالکان این واحدها آن‌ها را مرتباً آگهی می‌کنند که بتوانند در صورت تصویب قوانین مالیاتی در مجلس، با این توجیه که خانه آگهی شده و اجاره نرفته است از پرداخت مالیات فرار کنند.
یکی از مشاوران املاک واقع در منطقه یک تهران با بیان این‌که آپارتمان‌های لوکس به‌ندرت مورداستفاده قرار می‌گیرند، بیان می‌کند: «بیش از ۹۰ درصد این خانه‌ها خالی هستند و حتی خانواده‌های مرفه تمایلی به اجاره این آپارتمان‌ها نشان نمی‌دهند.»

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا