اخبار

تنها گزینه همانا پذیرفتن جام زهر

دیپلمات سابق و کارشناس امور بین الملل در تهران نسبت به پیامدهای بندبازی های خامنه ای در مذاکرات وین هشدار داد و تلویحا اظهار داشت که در این شرایط حساس و بحران های همه جانبه، تنها گزینه همانا پذیرفتن جام زهر است…..

به نوشته روزنامه شرق، فریدون مجلسی گفت: اکنون می‌بینیم که در این دوره از مذاکرات تغییری در روند مذاکره ایجاد شده و ایران شرط‌هایی تعیین کرده است. سؤال این جاست که چه میزان به نتیجه دادن این سبک مذاکرات امیدوارند و تا چه میزان فکر می‌کنند این سبک بازی‌کردن جواب می‌دهد؟

وی افزود: باید ببینیم چه کسی مسئله دارد و چرا مسئله دارد؟ راه‌حل را آن کسی که از مسئله آسیب می‌بیند باید ارائه کند یا باید در مذاکراتی با طرف‌های مقابل به‌دنبال راه نجات باشد؟ ما الآن دچار مسئله جدی حیاتی هستیم.

او گفت: واضح است که برای حل شدن این مسائل باید به روال همیشگی و معمول مذاکره پیش رفت؛ چیزی داد و چیزی گرفت. نمی‌توان انتظار داشت که آنها همه تحریم‌ها را بردارند و از ما چیزی نخواهند. قطعا از ما می‌خواهند که مسائلی را رعایت کنیم و حد و مرزهایی را بشناسیم.

این دیپلمات سابق با هشدار به سرانجام پیامدهای بازی موش و گربه خامنه ای، راه چاره را همان تن دادن او به جام زهر عنوان کرد و افزود: «آیا آقایان فراموش کرده‌اند که ما شش بار با قطعنامه‌های سازمان ملل مواجه شده بودیم و پله به پله در آستانه اقدامات حادتری بودیم؟ باید بدانیم که برجام آن شش قطعنامه معروف را لغو نکرد، تنها آنها را معلق کرد که در صورت انحراف مجدد از مبانی آن، هر شش قطعنامه دوباره زنده خواهد شد و دوباره در شرایط سختی قرار خواهیم گرفت.»

به‌هرصورت، رژیم ولایی به‌جز رسیدن به توافقی با آمریکا در پشت درهای بسته، یعنی راه‌حلی که بتواند اقتصاد وارداتی و تک‌محصولی متکی به “فروش نفت خام”، “دلار”، و “نیروی کار ارزان داخلی” را محکم و به‌طور دائمی به ارابهٔ سرمایه‌داری جهانی ببندد فعلاً گزینهٔ عملی‌ای دیگر برای حل فوری بحران های پیش‌رو دراختیار ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا