بین‌المللی

ادعای وزرای خارجه انگلیس و فرانسه درباره رفتار تهاجمی روسیه

وزرای خارجه انگلیس و فرانسه، روسیه را به رفتار تهاجمی در برابر اوکراین متهم کردند؛ همزمان سفارت روسیه در لندن، از اینکه انگلیس برای متحد جلوه دادن گروه ۷ به تقلا افتاده، ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «لیز تراس» و «ژان ایو لودریان» وزرای خارجه انگلیس و فرانسه در دیداری که در حاشیه نشست جی ۷ داشتند؛ اتهاماتی را علیه روسیه مطرح کردند.

آنها در بیانیه ای مدعی شدند که به عنوان کشورهای دموکراتیکِ برخوردار از رابطه تاریخی، انگلیس و فرانسه باید هدف مشترکی را در پیشبرد آزادی و دموکراسی در سطح جهان و همچنین مقابله با مهاجمانی مانند روسیه دنبال کنند.

اعای وزرای خارجه انگلیس و فرانسه مبتنی بر سناریوی اتهام زنی به روسیه برای تدارک حمله نظامی به اوکراین است.

در واکنش به این ادعا، وزارت خارجه روسیه در لندن، در بیانیه ای انتقادی، گفت: استفاده مکرر از عبارت «تهاجم روسیه» امری عامدانه است که نشان از تقلای انگلیس، به عنوان میزبان نشست جی ۷، در راستای یافتن دلیلی مشترک برای تظاهر به اتحاد (در برابر مسکو) دارد. تکرار این اتهام، به تنهایی دلیلی برای نگرانی است چراکه به گمراهی افکار عمومی می انجامد.

سفارت روسیه در لندن افزود: درحالیکه مسکو هیچ قصدی برای حمله به اوکراین ندارد؛ وضعیت در این کشور به طور قطع، به دلیل حمایت های نظامی غیرمسئولانه ناتو از دولت کی یف رو به انفجار است.

روسیه بارها گفته است جابجایی نظامی در تمامیت ارضی این کشور تهدیدی برای سایرین محسوب نمی شود حال آنکه مسکو از تلاش کی یف برای حل مناقشه دونباس از طریق غیرمسالمت آمیز بیمناک است.

از سال ۲۰۱۴ در منطقه دونباس که مردم آن با روسیه قرابت زبانی و فرهنگی دارند، درگیری میان مخالفان و دولت مرکزی کی یف در جریان است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چندی پیش گفت روسیه هراسی گام اول در جهت نسل کشی در دونباس است.

دولت مسکو، اوکراین را به رفتار تحریک آمیز متهم می کند و خواستار تضمینی برای عدم گسترش ناتو به شرق و استقرار سلاح در نزدیکی مرزهای روسیه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا