حقوق بشر

«جولیان آسانژ» در زندان دچار سکته مغزی شد

یک روزنامه انگلیسی گزارش کرده است که بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» در زندان انگلیس دچار سکته‌مغزی شده است… آسانتژ تحت اسکن «ام‌آرتی» قرار گرفته است و هم‌اکنون داروهای ضدسکته مصرف می‌کند.

به گزارش فارس، «جولیان‌آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس که از آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی در زندان امنیتی «بلمارش» لندن محبوس است، در تاریخ ۲۷ اکتبر (پنجم آبانماه) در زندان انگلیس دچار سکته‌مغزی شده است. حادثه فوق در پنجم آبان‌ماه و در جریان حضور مجازی وی در دیوان عالی رخ داده است. موریس بر این باور است که سکته‌مغزی به‌دلیل استرس ناشی از اقدامات مداوم دادگاه علیه آسانژ و کاهش سلامت کلی او به وقوع پیوسته است، این سکته‌مغزی بر سلامت کلی آسانژ تاثیر گذاشته است و وی توضح داد: «هماهنگی چشمانش از بین رفته است و پلک چپ وی بسته نمی‌شده است و حافظه وی نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته است.» آسانتژ تحت اسکن «ام‌آرتی» قرار گرفته است و هم‌اکنون داروهای ضدسکته مصرف می‌کند.

وزارت دادگستری انگلیس از اظهارنظر درباره این خبر خودداری کرده است. «نیلزملزر» گزارشگر ویژه سازمان‌ملل هم در امور شکنجه روز ۱۰ آبان یعنی درست پنج روز پس از سکته‌مغزی آسانژ به راشاتودی با بیان اینکه مشکلات روانی بنیان‌گذار ویکی‌لیکس نتیجه آزاری است که در انزوا متحمل می‌شود، گفت: اگر او در زندان بمیرد یعنی عملا شکنجه شده است. این مقام سازمان ملل افزود: همه ما مستقل از یکدیگر در آن زمان به این نتیجه رسیدیم که زندگی او در خطر است. وضعیت روحی و جسمی وی از آن زمان وارد یک مارپیچ نزولی شده است.

آسانژ از آوریل ۲۰۱۹ به اتهام نقض وثیقه در زندان بلمارش انگلیس به سر می‌برد. پیش از آن، این مرد ۵۰ ساله هفت سال را در سفارت اکوادور در پایتخت انگلیس گذراند، جایی که پس از صدور حکم بازداشت به‌دلیل اتهامات آزارجنسی که او همیشه رد کرده، به آن پناه برد. تحقیقات علیه او در نهایت به دلیل کمبود شواهد متوقف شد. طرفداران آسانژ اصرار دارند که او در واقع به‌خاطر فعالیت‌های مشروع روزنامه‌نگاری‌اش تحت تعقیب قرار گرفته است. در اوایل سال ۲۰۲۱، یک قاضی بریتانیایی درخواست استرداد واشنگتن را رد و دلیل آن را وضعیت نامناسب سلامت آسانژ و خطر خودکشی اعلام کرد. درخواست تجدیدنظر ایالات متحده علیه این حکم در اوایل این هفته در دادگاه عالی بریتانیا مورد رسیدگی قرار گرفت و هیچ حکم فوری اعلام نشد. گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارش خود گفت: آسانژ از «اضطراب دائمی» رنج می‌برد./آرمان ملی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا