بین‌المللی

چین: ‌آمریکا درباره آزادی بیان و مطبوعات استانداردهای دوگانه دارد

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانسی خبری از استانداردهای دوگانه آمریکا درخصوص آزادی بیان و مطبوعات انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانسی خبری با اشاره وضعیت جولیان آسانژ گفت: ما اظهارات برخی رسانه را مورد توجه قرار داده‌ایم که می‌گویند پرونده آسانژ کاملا نمایانگر استانداردهای دوگانه آمریکا درخصوص “آزادی بیان و مطبوعات” است.

وی افرود: به نظر همگی تا زمانی که از جرایم غیرقابل بیان ایالات متحده انتقاد نکنند و حرفی به میان نیاورند می‌توانند از “آزادی بیان و مطبوعات” لذت ببرند. در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند آقای آسانژ حبس می‌شوند.

ونبین ادامه داد: دفعه بعدی که آمریکا از “آزادی بیان و مطبوعات” سخن گفت، مردم آنچه بر سر آقای آسانژ آمد را به خاطر خواهند آورد.

آسانژ ۵۰ ساله در آمریکا به دلیل اتهام دسیسه‌چینی برای به دست آوردن و افشای اطلاعات محرمانه در پی اقدامش در منتشر کردن صدها هزار سند افشا شده مربوط به جنگ‌های آمریکا در افغانستان و عراق به دست ویکی‌لیکس، تحت تعقیب است.

روز جمعه، دولت آمریکا یک قدم دیگر به استرداد آسانژ نزدیک شد تا وی را بابت افشای اطلاعات محرمانه در وبسایت ویکی‌لیکس محاکمه کند.

ماه ژانویه، ابتدا دادگاهی در انگلیس با اشاره به وجود خطر واقعی و “ظالمانه” خودکشی آسانژ، حکم داد آسانژ نباید به آمریکا استرداد شود. با این حال روز جمعه یک دادگاه ارشد در انگلیس پس از دو روز دادرسی، به نفع آمریکا حکم داد.

قضات این دادگاه ارشد به این نتیجه رسیدند که خطر خودکشی آسانژ با ارائه تضمین از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه آسانژ در صورت استرداد، در حبس با محدودیت‌های شدید نگهداری نخواهد شد، رفع شده است.

وکلای آسانژ گفته‌اند که قصد دارند این حکم را با درخواست مجدد تجدیدنظر این بار در دیوان عالی انگلیس به چالش بکشند.

آدام بانت این حکم را “لحظه‌ای حساس در مبارزه با سرکوب آزادی مطبوعات” توصیف کرد.

“تیم هولروید”، قاضی رسیدگی به پرونده آسانژ حکم دادگاه را که موسس ویکی‌لیکس نباید با روند حقوقی در آمریکا روبرو شود چون ممکن است به بهای جانش تمام شود، رد کرد و دستور داد تا پرونده او به پریتی پاتل، وزیر امنیت کشور انگلیس ارجاع داده شود تا مشخص شود این شهروند استرالیایی باید به آمریکا انتقال یابد یا خیر.

آسانژ تا زمان تصمیم نهایی در زندان باقی می‌ماند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا