از هر دری سخنی

تأمین اجتماعی در وضعیت بحران

روز یکشنبه لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ با تدوینی متفاوت از لوایح بودجه‌ی سال های گذشته، به مجلس تحویل داده شد. در این لایحه سهم بودجه‌ی صندوق‌ها به صورت مشخص تعیین نشده است و تنها رقم مربوط به صندوق تأمین اجتماعی که در این لایحه آمده ۳۰ هزار میلیارد تومان مربوط به سهم دولت برای حق بیمه اقشار خاص است. این رقم در حالی در بودجه دیده‌شده که فقط بدهیِ جاری دولت به سازمان تأمین اجتماعی ۶۰ هزار میلیارد تومان است. در این ارتباط اکبر شوکت، عضو پیشین هیئت‌امنای صندوق تأمین اجتماعی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: چگونه ۳ هزار میلیارد تومان بابت یک سال سهم دولت برای حق بیمه اقشار خاص در نظر می‌گیرند؟ حداقل دولت بدهی جاری سال ۱۴۰۰ و هزینه‌ی همسان‌سازی حقوق‌ها که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است را بدهد….

بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی
اکبر شوکت در خصوص لایحه بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ و سهم سازمان تأمین اجتماعی در بودجه‌ی سال آتی گفت: حداقل انتظار ما از آقای رئیسی و بودجه‌ی سال ۱۴۰۱ این است که بدهی جاری دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود. ما حتی از بدهی گذشته صحبت نمی‌کنیم اما در مورد پرداخت بدهیِ جاری نمی‌توان کوتاه آمد. شوکت بیان کرد: وقتی صحبت از بدهی جاری می‌شود دو رقم مدنظر ما است؛ اول رقمی است که دولت باید بابت سهم سه‌درصدی که در مقام کارفرما برعهده‌گرفته – مثل سهم بیمه زنبوردارها، باربرها، کارگاه‌های زیر ۵ نفر و… – بپردازد که این بدهی برای سال ۱۴۰۰ رقمی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان است و دوم هزینه‌ی مربوط به همسان‌سازی است. این دو رقم بدهیِ مربوط به سازمان در سال ۱۴۰۰ است که جمعاً حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. وی تأکید کرد: پس حتی اگر با توجه به شرایط اقتصادی کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بدهیِ کلیِ دولت به سازمان تأمین اجتماعی – که در دولت‌های مختلف انباشت شده است – را کنار بگذاریم، نمی‌توانیم از بدهی جاری بگذریم.

بیمه چه کسانی حذف‌شده است؟
شوکت با اشاره به ۳ هزار میلیارد تومانی که در لایحه‌ی بودجه ۱۴۰۱ به عنوان سهم دولت برای حق بیمه اقشار خاص در نظر گرفته‌شده، گفت: با پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان هیچ مشکلی از سازمان تأمین اجتماعی حل نمی‌شود. تأمین اجتماعی فقط ماهی ۶ هزار میلیارد تومان از بانک تعهد می‌گیرد، چگونه ۳ هزار میلیارد تومان بابت یک سال سهم دولت برای حق بیمه اقشار خاص در نظر می‌گیرند! وی تأکید کرد: آقای نوبخت نیز همین دیدگاه‌‎ را داشتند که بدهی‌ها نباید بیشتر از این شود. برآیند این دیدگاه این بود که بیمه‌ی برخی از این اقشار – به مدت ۴ سال بیمه رانندگان و ۵ سال نیز بیمه قالیبافان – حذف شد. این سیاست باعث شد که نه‌تنها برای این اقشار بیمه نشد بلکه بیمه‌ی قدیمی‌ها نیز حذف شد؛ به‌طور مثال زمانی ۶۰۰ هزار قالیبافِ بیمه‌شده در کشور وجود داشت اما الآن این رقم بسیار کاهش پیداکرده است.

می‌خواهند از جیب مردم هزینه کنند
شوکت تأکید کرد: ما مخالف این دیدگاه بودیم و همان زمان هم بارها مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردیم. متأسفانه نه بابت پرداخت حق بیمه راهکار درستی ارائه می‌دهند و نه وظایف خود را به درستی انجام می‌دهند. یعنی حتی به تعهدات خود در قبال وظایفی که مجلس و دولت برعهده‌گرفته صندوق گذاشته نیز عمل نمی‌کنند و حتی راهکار جایگزینی هم برای آن نمی‌بینند. اینکه این سهم را از بودجه حذف کنند یا مبلغ آن را تا این اندازه پایین بیاورند راحت‌ترین کار است یعنی می‌خواهند از جیب مردم هزینه کنند. تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان برای بیمه اقشار خاص در بودجه واقعاً شگفت‌آور است.

بحران در تأمین اجتماعی
شوکت گفت: نه دولت بدهی خود را پرداخت کرد و نه امتیازاتی برای این صندوق قائل شد که نتیجه‌ی آن افزایش بدهی‌های دولت به صندوق و قرار دادنِ این صندوق در وضعیتِ بحرانی بود. عضو پیشین هیئت‌امنای صندوق تأمین اجتماعی بیان کرد: باید دید مجلس چه تصمیمی در خصوص بودجه‌ی امسال می‌گیرد. آیا مشکلات و تنگنای این سازمان را درک می‌کند یا همچنان معتقد است باید از بانک‌ها برای پرداخت تعهدات خود قرض بگیرد؟ وی تصریح کرد: وقتی بدهی دولت به سازمان بابت همین سه درصد حق بیمه‌هایی که دولت باید پرداخت کند ۶۰ هزار میلیارد تومان است، حداقل کاری که باید انجام شود این است که این رقم در بودجه دیده شود. وقتی این رقم هم آورده نمی‌شود یعنی دولت قصد پرداخت بدهی‌ها را ندارد.
شوکت در خصوص مشکل سازمان تأمین اجتماعی بیان کرد: ما ۷ – ۸ سال پیش هشدار دادیم که مراقب باشید سازمان وارد بحران نشود. تقریباً از نیمه‌ی دوم دولت آقای روحانی، تأمین اجتماعی وارد بحران شد. الآن می‌گوییم مواظب انفجار باشید یعنی بحث از بحران گذشته. وی ادامه داد: ضریب پشتیبانی ما به رقم ۵.۴ رسیده درحالی‌که وقتی ضریب پشتیبانی از ۶.۱ کاهش پیدا کند یعنی وارد بحران شدیم. از طرفی همان‌طور که گفتم بحث منابع مالی و بدهی دولت به تأمین اجتماعی مطرح است که وضعیت مناسبی ندارد. شوکت در پایان گفت: متأسفانه مسئولان درک درستی از وضعیت مردم ندارند. آن‌ها درگیر فقر نبوده‌اند بنابراین متوجه وضعیتِ کارگران و بازنشستگان نیستند؛ نمی‌دانند گسترش فقر چه تبعات جبران‌ناپذیری دارد و چه مشکلات بزرگی برای دولت به وجود می‌آورد.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا