زنان

کودک همسری؛ – هردم از این باغ…

دخترانی که در سن ۱۶ یا ۱۷سالگی ازدواج می‌کنند و به‌واسطه این اقدام، جوی علیه آنها در مدارس به راه می‌افتد و خیلی وقت‌ها حتی در نهایت این بحث‌ها، اخراج می‌شوند یا روند طبیعی تحصیل برای آنها دچار چالش می‌شود. تجربه‌های بسیاری در این‌باره تاکنون بارها و بارها مطرح شده؛ حتی کمپینی با عنوان «اخراج دانش‌آموزان متاهل را متوقف کنید» به راه افتاد…

 آرمان ملی: «دختران متاهل می‌توانـــند ادامه تحصیل دهند» این گفته یا قانون جدید در آموزش و پرورش، همه را به‌یاد فیلم «ورود آقایان ممنوع» می‌اندازد که دختری به واسطه ازدواجش از مدرسه اخراج شده بود. با این حال چندی پیش بود که انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور برای اصلاح این قانون قول‌هایی داد تا دانش‌آموزان متأهل هم بتوانند در کلاس‌های درس و در مدارس عادی در کنار سایر دانش‌آموزان ادامه تحصیل دهند. هر چند که برخی این امر را تسهیل شرایط کودک همسری می‌دانند. دخترانی که در سن ۱۶ یا ۱۷سالگی ازدواج می‌کنند و به‌واسطه این اقدام، جوی علیه آنها در مدارس به راه می‌افتد و خیلی وقت‌ها حتی در نهایت این بحث‌ها، اخراج می‌شوند یا روند طبیعی تحصیل برای آنها دچار چالش می‌شود. تجربه‌های بسیاری در این‌باره تاکنون بارها و بارها مطرح شده؛ حتی کمپینی با عنوان «اخراج دانش‌آموزان متاهل را متوقف کنید» به راه افتاد که به‌نظر می‌رسد محصول این تحــرکات رسانه‌ای، واکنش نشان‌دادن آمـــوزش و پرورش است. مدیرکل متوسطه نظری آموزش و پرورش در واکنش به ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر متاهل گفته است: طبق آیین‌نامه ابلاغ‌شده از سوی شورای‌عالی آموزش و پرورش، دانش‌آموزان دختری که حین تحصیل متاهل شده‌اند، می‌توانند در مدارس روزانه ادامه تحصیل دهند و شرایطِ درس‌خواندن دانش‌آموزان دخترِ متاهل هموار است.

منعی وجود ندارد

«دانش‌آموزان دختـــری که حیــن تحصیل ازدواج می‌کنند، می‌تواننــد در مدارس روزانه به تحصیل خود ادامه دهند. هــمچنین اگر تمایل داشته باشند می‌توانند به شـــکل غیرحضوری تحصیل خود را ادامه دهند و فقــط در امتحان شرکت کنند.» عباس سلطانیـــان، مدیرکل متوسطه نظری آموزش و پـــرورش درباره تحصیل دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه که متاهل می‌شوند، به ایلنا گفته است: «هم در آیین‌نامه قبلی دوره دوم متوسطه و هم در آیین‌نامه اجرایی جدید مصوبه کمیسیون معین شورای‌عالی آموزش و پرورش، به صراحت اشاره شده دانش‌آموزان دختری که حین تحصیل ازدواج می‌کنند، می‌توانند در مدارس روزانه به تحصیل خود ادامه دهند. همچنین پیش‌تر این دانش‌آموزان می‌توانستند در مدارس بزرگسالان ثبت‌نام کنند، الان نیز طبق آیین‌نامه اجرایی جدید که توضیح دادم این تسهیلات مجددا تکرار شده و منعی برای تحصیل دانش‌آموزان دختر متأهل در مدرسه وجود ندارد. قبلا هم دانش‌آموزان می‌توانستند در صورتی که متأهل شده بودند در مدارس روزانه درس بخوانند، اما در بعضی از موارد که شرایط خاص‌تر بود و مربوط به مسائل انضباطی می‌شد، مدیر مدرسه تصمیم می‌گرفت که شخص در مدرسه بزرگسالان درس بخواند. اگر دانش‌آموز ضوابط و شرایط مدرسه را رعایت کند، هیچ منعی برای ثبت‌نام در مدرسه وجود ندارد.» او در پاسخ به این سؤال که چقدر از دانش‌آموزان دختر به‌علت ازدواج ترک تحصیل می‌کنند؟ گفت: «این آمار را باید از واحد فناوری دریافت کنید، ما در متوسطه آماری در این خصوص نداریم. احصای این آمار به واحد فناوری آموزش و پرورش مربوط می‌شود، زیرا آنها از طریق سامانه سیدا آمار را استخراج می‌کنند. به‌عنوان مثال آنها می‌توانند بررسی کنند که در سال تحصیلی مورد نظر چه تعداد از دانش‌آموزان ازدواج کرده‌اند.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا