بین‌المللی

چین به بیانیه پایانی وزرای گروه هفت واکنش نشان داد

چین در واکنش به اظهارات وزرای خارجه گروه هفت، این گونه اظهارات را مداخله در امورداخلی خود عنوان و این مداخلات را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سفارت چین در لندن روز دوشنبه نسبت به اظهارات غیرمسئولانه اعضای گروه هفت (G7) و مداخله در امور داخلی چین به شدت ابراز نگرانی و مخالفت شدید خود را با این گونه اظهارات اعلام کرد.

پیش از این در بیانیه پایانی نشست وزرای امور خارجه گروه هفت در شهر لیورپول انگلیس اعلام شده بود که بحث آنها طیفی از موضوعات مرتبط با چین مانند وضعیت هنگ کنگ و سین کیانگ به همراه مسائل مرتبط با دریاهای چین شرقی و جنوبی و در سراسر تنگه تایوان بوده است و اعضای گروه هفت نسبت به این موضوعات ابراز نگرانی کرده بودند.

حال سخنگوی سفارت چین در لندن در واکنش به این موضع گیری گروه هفت گفته است: امور مربوط به تایوان، هنگ کنگ و سین کیانگ صرفاً امور داخلی چین است و هیچ دخالت خارجی در آن پذیرفته نیست.

این مقام چینی همچنین افزود: هیچکس نباید عزم، اراده و توانایی مردم چین را در دفاع از حاکمیت ارضی کشورشان دست کم بگیرد. عزم چین در حفاظت از حق حاکمیت و حقوق دریایی خود در دریای چین شرقی و جنوبی تزلزل ناپذیر است. ما آماده هستیم تا از طریق رایزنی و مذاکره، اختلافات را با کشورهای مربوطه به درستی حل و فصل کنیم.

سفارت چین در لندن در عین حال افزود: مداخلات خارجی به هر بهانه‌ای در اوضاع دریای شرق و جنوب چین به اختلالات غیرضروری در صلح و آرامش منطقه منجر خواهد شد و با منافع کشورهای منطقه همخوانی ندارد. همچنین اتهام علیه چین به اجرای «سیاست های اقتصادی اجباری» کاملاً بی اساس است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا