گوناگون

افزایش چشم‌گیر هزینه وام مسکن

بررسی قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که قیمت در نمادهای تسه (برگه اوراق مسکن) برای نخستین مرتبه از ۱۰۰هزار تومان گذر کرده است. این در حالی است که قیمت این اوراق حدود ۱۰روز قبل حداکثر ۸۲هزار و ۵۰۰تومان بود….

به گزارش ایسنا، بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال گذشته به ترتیب ۱۰۷هزار و ۷۰۰ تومان، ۱۰۷هزار تومان و ۱۰۷هزار و ۴۰۰تومان قیمت دارد. هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن تیرماه سال گذشته با قیمت ۱۰۷هزار و ۲۰۰تومان، مردادماه سال گذشته با قیمت ۱۰۷هزار و ۴۰۰تومان و شهریورماه سال گذشته نیز با قیمت ۱۰۷هزار تومان  دادوستد می‌شود. همچنین اوراق مهرماه پارسال ۱۰۷هزار و ۶۰۰تومان، آبان ماه ۱۰۷هزار و ۱۰۰تومان و آذرماه نیز ۱۰۷هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد. اوراق تسهیلات مسکن دی، بهمن و اسفندماه سال گذشته نیز به ترتیب با قیمت‌های ۱۰۷هزار و ۴۰۰تومان، ۱۰۷هزار و ۵۰۰تومان و ۱۰۷هزار و ۸۰۰تومان معامله می‌شود. اوراق مسکن فروردین، اردیبهشت‌ و خرداد امسال به ترتیب با قیمت‌های ۱۰۷هزار و ۳۰۰تومان، ۱۰۷هزار و ۹۰۰تومان و ۱۰۷هزار و ۵۰۰تومان معامله می‌شود. اوراق تیرماه با قیمت ۱۰۷هزار و ۶۰۰تومان و اوراق ماه‌های مرداد و شهریور نیز با قیمت ۱۰۷هزار و ۳۰۰تومان معامله می‌شود. اوراق تسهیلات مسکن مهرماه ۱۰۷هزار و ۷۰۰تومان و آبان ماه نیز ۱۰۸هزار و ۵۰۰تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس قیمت آبان‌ماه نوشته‌شده است.

 قیمت اوراق برای مجردها و متأهل‌های تهرانی

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۰۸هزار و ۵۰۰تومانی معادل ۴۳میلیون و ۴۰۰هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ برگه به مبلغ ۱۷میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق ۶۰میلیون و ۷۶۰هزار تومان می‌شود.
زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۸۶میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۷میلیون و ۳۶۰هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۰۴میلیون و ۱۶۰هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰و برای زوجین به ۳۲۰میلیون تومان رسیده است که با توجه به این‌که مجردها باید ۳۲۰ و متأهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۴میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و متأهل‌ها نیز باید ۶۹میلیون و ۴۴۰هزار تومان پرداخت کنند.
این وام برای مجردهای سایر مناطق شهری به ۱۲۰ و برای زوجین این مناطق نیز به ۲۴۰میلیون تومان رسیده است؛ بنابراین مجردها باید با پرداخت ۱۳میلیون و ۲۰هزار تومان و متأهل‌ها نیز با پرداخت ۲۶میلیون و ۴۰هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا