دیدگاه‌ها

بودجه دولت سیزدهم واقعی یا رؤیایی؟

به عقیده کارشناسان حاکمیت برای عبور از بحران و دستیابی به فردای بهتر، لازم است عزمش را جزم کند و برجام را احیا کند، FATF را بپذیرد، کابینه را ترمیم کند، افراد تکنوکرات را به‌جای افراد کم‌تجربه بگمارد، مشکلاتش را با ایالات‌متحده به‌صورت ریشه‌ای حل‌وفصل کند و از نخبگان و افراد باتجربه که کنار زده‌شده‌اند نظرخواهی کند تا در «تصمیم سازی» و «تصمیم‌گیری» موفق شود.

ستاره صبح- مصطفی فروغی: نخستین بودجه دولت روز یکشنبه به مجلس به‌ظاهر انقلابی یازدهم ارائه شد. رقم این بودجه ۳۶۳۱ هزار میلیارد تومان است. ازجمله ویژگی‌های این لایحه پیش‌بینی دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد در سال آینده است که به نظر دست‌نیافتنی و رؤیایی است. تیم اقتصادی دولت در حالی به چنین باوری رسیده که رشد اقتصادی سال جاری حدود یک درصد است. پرسش این است که آیا می‌توان در شرایط تحریم که کشور در فهرست «گروه ویژه اقدام مالی» قرار دارد، شرایط کرونایی و کسری بودجه‌ای که دولت با آن مواجه است به رشد اقتصادی ۸ درصد رسید؟

به عقیده کارشناسان دستیابی به چنین رشدی امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه ایران بتواند در مذاکرات وین بخشی از مشکلات خود را با آمریکا حل کند. اگر این اتفاق رخ دهد دو اتفاق مهم به‌تبع آن رخ خواهد داد؛ یکی آزادسازی حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیارد دلار پول‌های بلوکه‌شده ایران و دیگری امکان فروش نفت و مشتقات وابسته به آن مثل پتروشیمی و … است. این دو می‌تواند میلیاردها دلار ارز وارد اقتصاد کشور کند. این پول می‌تواند وارد چرخه تولید، واردات، خرید ماشین‌آلات، نوسازی حمل‌ونقل ریلی، خرید هواپیما، خرید واگن مترو و … شود و مردم آثار آن را در زندگی روزانه خود حس کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد ممکن است سال آینده رشد اقتصادی به ۳ تا ۵ درصد برسد. نکته مثبتی که در بودجه پیش‌بینی شده این است که دولت قصد دارد حدود ۱۵ درصد از هزینه‌ها را کاهش دهد. تحقق این صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها و تداوم آن در سال‌های بعد، می‌تواند ناجی اقتصاد ایران باشد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی
درباره بودجه سال آینده اماواگرهای زیادی وجود دارد. حسین عبده تبریزی اقتصاددان بر این عقیده است که یکی از نقاط مثبت بودجه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است. رئیس پیشین سازمان بورس به ستاره صبح گفت: دولت رئیسی برخلاف دولت قبل در فضایی شروع به کار کرده که حاکمیت یکدست است و هر تصمیمی او بخواهد بگیرد برخلاف روحانی می‌تواند اتخاذ و عملی کند. همچنین دراین‌ارتباط حسین راغفر اقتصاددان به ستاره صبح گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱ باعث تورم بیشتر و به‌تبع آن گرانی کالاها خواهد شد که این اقدام به ضرر اقشار کم‌درآمد است.

فاینانس ممکن نیست
در همین حال عضو نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: باوجود ادامه تحریم و در فهرست سیاه بودن ایران در «گروه اقدام ویژه مالی» امکان تحقق ۲۶ میلیارد دلار فاینانس امکان‌پذیر نخواهد بود، بنابراین دولت در سال آینده همچنان گرفتار مشکلات خواهد بود.

فقر نسبی و فقر مطلق
کامران ندری یک اقتصاددان دیگر پا را در ارتباط با بودجه ۱۴۰۱ فراتر می‌گذارد و می‌گوید: بودجه سال آینده فقر نسبی و فقر مطلق را در جامعه افزایش می‌دهد که نگران‌کننده است.

تکرار سیاست‌های پوپولیستی دولت احمدی‌نژاد
بهمن آرمان اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران درباره ضد تولید و تورم‌زا بودن بودجه سال آینده به ستاره صبح گفت: دستیابی به رشد ۸ درصدی که یک رقم بالا در سطح جهانی به‌حساب می‌آید امکان‌پذیر نیست و متأسفانه سیاست‌های پوپولیستی دولت احمدی‌نژاد در دولت رئیسی در حال تکرار است.

درخواست رئیس سازمان برنامه‌وبودجه از ملت
مسعود میر کاظمی رئیس سازمان برنامه‌وبودجه که سابقه کار در دولت احمدی‌نژاد را دارد و به نظر می‌رسد از وزرای کم‌تجربه کابینه سیزدهم واقعیت‌ها را بهتر درک می‌کند در ارتباط با بودجه ۱۴۰۱ می‌گوید: این بودجه به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین افزایش سقف یارانه افراد از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و پرداخت ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در ماه ۶/۷ درصد تورم ازآنچه در پایان امسال باشد سال آینده بیشتر خواهد شد. مهم‌تر اینکه وی از ملت خواسته دو سال مشکلات را تحمل کنند تا پس‌ازآن گشایش حاصل شود. پرسش این است که اکنون ملت زیر ضرب مشکلات زندگی قرار دارد و اگر بخواهد دو سال دیگر شرایط موجود را با شدت بیشتر تحمل کند در آن صورت مردم چه بر سرشان خواهد آمد؟ آیا نباید ملت طعم رفاه را با داشتن زندگی بهتر حس کند؟ به عقیده کارشناسان حاکمیت برای عبور از بحران و دستیابی به فردای بهتر، لازم است عزمش را جزم کند و برجام را احیا کند، FATF را بپذیرد، کابینه را ترمیم کند، افراد تکنوکرات را به‌جای افراد کم‌تجربه بگمارد، مشکلاتش را با ایالات‌متحده به‌صورت ریشه‌ای حل‌وفصل کند و از نخبگان و افراد باتجربه که کنار زده‌شده‌اند نظرخواهی کند تا در «تصمیم سازی» و «تصمیم‌گیری» موفق شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا