حقوق بشر

کانون مدافعان حقوق بشر: “قوه قضاییه مسوول حفظ جان محمد نجفی است”

کانون مدافعان حقوق‌بشر با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از سلامتی محمد نجفی، مدافع حقوق بشر و وکیل دادگستری محبوس در زندان اراک، به مقامات قضایی به عنوان مسوول مستقیم حفظ جان وی هشدار داد.

متن کامل این بیانیه را در ادامه بخوانید

محمد نجفی ، مدافع حقوق بشر و وکیل دادگستری محبوس در زندان اراک از روز شنبه ۲۰ آذرماه، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و مخالفت با مرخصی درمانی اعتصاب غذای خود را شروع کرده است .

او که قبل از دستگیری نیز مبتلا به بیماری دیابت بود، در زندان دچار حمله قلبی شده و به بیمارستانی خارج از زندان اعزام می‌شود ولی بدون انجام معاینات کامل و درمان لازم و کافی به زندان بازگردانده می‌شود و از همان زمان تا کنون به حال خود واگذار شده و از هیچ درمانی جدی و موثر برخوردار نیست.

به موجب قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب ، شیوه دستگیری ، حقوق متهم و نحوه اعمال مجازات کاملا مشخص بوده و مسئولیت حفظ جان فرد زندانی بر عهده روسای زندان و مقامات قضایی است . هر چند این مقررات دارای نواقصی چشم گیر و مورد انتقاد است ، اما همین مقرارت نیز حسب گزارشات متعدد غالباً در مورد شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی اجرا نمی‌شود و مسئولین زندانها و بازداشتگاهها از اعمال هیچگونه اذیت و آزار زندانی و حتی بستگان و نزدیکان او خودداری نمی‌کنند.

کانون مدافعان حقوق بشر اعلام میدارد عدم توجه به سلامتی و درمان فرد زندانی نه تنها او را در شرایط سخت و خطرناکی قرار داده که حتی می‌تواند منجر به فوت او شود ، هم چنین خانواده را هم که امکان دسترسی و رساندن دارو و درمان را ندارند، در بدترین شرایط و در وضعیت شکنجه روحی قرار می‌دهد که قطعاَ می‌تواند در یک ساختار سالم قضایی مجازاتی مضاعف در حق زندانی قلمداد گردد.

کانون مدافعان حقوق بشر با اعتراض به شیوه اجرای تبعیض آمیز مقررات در مور زندانیان سیاسی و عقیدتی ، یک بار دیگر توجه نهادهای بین‌المللی و مسئولین داخلی را به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران به ویژه مدافعان حقوق بشر جلب نموده و به مقامات قضایی هشدار می‌دهد که حفظ جان و سلامتی محمد نجفی ،وکیل شجاع محبوس در زندان اراک برعهده آنان است.

کانون مدافعان حقوق بشر

۱۴ دسامبر ۲۰۲۱

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا