بین‌المللی

فرانسه ورود مسافر از انگلیس را ممنوع می‌کند

دولت فرانسه امروز اعلام کرد که مسافران از مبدأ انگلیس بدون ارائه دلایل موثق حتی برای گذراندن تعطیلات کریسمس یا موارد کاری و تجاری دیگر نمی‌توانند به این کشور سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سان، فرانسه امروز پنجشنبه اعلام کرد که مسافران از انگلیس دیگر نمی توانند بدون ارائه دلایل معتبر و موثقی به این کشور سفر کنند؛ چرا که ممنوعیت هایی بر این سفرها وضع خواهد شد.

به گزارش سان، دولت فرانسه در این خصوص اعلام کرد که دلایل موثق مورد نیاز برای مسافران از انگلیس شامل تعطیلات کریسمس و موارد کاری و تجاری نیز نخواهد شد.

پاریس اعلام کرد که در صورت برخورداری هر شهروند انگلیسی از دلایل معتبر، وی باید نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر خود مربوط به ۲۴ ساعت گذشته را ارائه داده و پس از ورود به فرانسه نیز به مدت ۷ روز باید در قرنطینه بماند.

در حالیکه سان به صورت ضمنی موضوع افزایش دوباره شیوع کرونا در انگلیس را دلیل این رخ داد اعلام کرده است، برخی از رسانه ها اعمال محدودیت های جدید از سوی فرانسه را به مسائل دیگر از جمله ادامه تنش ها میان لندن و پاریس در موضوع حق ماهیگیری مرتبط می دانند.

در همین راستا، «جرارد دارمانین» وزیر کشور فرانسه چندی پیش از لغو دیدار خود با همتای انگلیسی‌اش خبر داده بود.

رویترز در این خصوص اعلام کرد که به دنبال ارسال نامه «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس به «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه پیرامون کوتاهی در ممانعت از عبور قایق‌های پناهجویان از کانال آبی میان دو کشور، وزیر کشور فرانسه دیدار با «پریتی پتل» وزیر کشور انگلیس را لغو کرد.

این در حالیست که در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان انگلیس و فرانسه بر سر حق ماهیگیری و تبادلات تجاری پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت»، یک قایق پناهجویان پیشتر در راه رسیدن به سواحل انگلیس واژگون شد و ۲۷ تَن در این حادثه جان باختند؛ در این میان، بوریس جانسون فرانسوی‌ها را مقصر عبور پناهجویان از این کانال آبی می‌داند. اما از سوی دیگر، فرانسوی‌ها دولت انگلیس را به «مدیریت بد پناهجویان» متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علاوه بر تنش‌ها میان دو کشور در موضوع پناهجویان، اختلافات فرانسه و انگلیس بر سر حوزه‌های ماهیگیری به شدت بالا گرفته و دو طرف برای تحمیل خواسته‌های شان برای یکدیگر خط و نشان می‌کشند. فرانسه توپ را به زمین لندن انداخته و هشدار داده اگر انگلیس در این زمینه گامی برندارد، گزینه‌های تقابلی روی میز خود را اجرا می‌کند.

در همین ارتباط، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه پیشتر از به تعویق انداختن موقت طرح تحریم انگلیس خبر داه بود.

ماکرون در این خصوص اعلام کرده بود که این تعویق به این جهت است که مذاکرات دو طرف روی طرح‌های جدید جهت رفع تنش‌ها به نتیجه برسد.

امانوئل ماکرون و بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در رم با یکدیگر دیدار کردند تا تنش حاصل از اختلاف میان دو کشور بر سر ماهیگیری را کاهش دهند.

این دیدار که بر بستر اختلافات گسترده دیگر میان پاریس و لندن انجام شد، بی‌نتیجه ماند و رهبران هر دو کشور اندکی بر مواضع پیشین خود پافشاری کردند. بوریس جانسون اعلام کرد که انگلیس نمی‌تواند بیش از آنچه تاکنون پذیرفته، انجام دهد و امانوئل ماکرون هشدار داد که اگر خواست فرانسه در این زمینه اجرا نشود، تصمیمات متقابل اتخاذ شده به اجرا گذاشته خواهد شد.

ماهیگیری و کنترل آب‌های انگلیس توسط دولت لندن یکی از موضوعات داغ در همه‌پرسی بریتانیا در سال ۲۰۱۶ برای خروج از اتحادیه اروپا بود و ماهیگیران انگلیسی در جریان برگزیت از دولت لندن خواسته بودند که مجوز قایق‌های اروپایی برای ماهیگیری در آب‌های سرزمینی بریتانیا را لغو کند.

بر مبنای همین درخواست بود که لندن پس از خروج از اتحادیه اروپا مجوز تعداد زیادی از ماهیگیران فرانسوی را لغو کرد و این موضوع با واکنش بسیار تند فرانسوی‌ها روبه‌رو شده است.

پاریس اعلام کرده که دولت لندن در جریان توافق خروج از اتحادیه اروپا با ادامه فعالیت برای تعداد مشخصی از ماهیگیران اروپایی موافقت کرده بود، اما اکنون بریتانیا فقط به تعداد محدودی مجوز ماهیگیری داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا