اخبار

آیا مذاکرات وین امروز متوقف می‌شود؟

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات احیای برجام اعلام کرد که امروز پس از آخرین جلسه کمیسیون مشترک “وقفه چند روزه” این مذاکرات خواهد داشت. باقری کنی اعلام نکرده که این وقفه به چه دلیل بوده و مدت آن دقیقا چند روز خواهد بود….

به گزارش  رویترز ، از ابتدای دور جدید مذاکرات کشورهای اروپایی عضو برجام و آمریکا چندین بار به رژیم ایران هشدار دادند که نحوه مذاکراه تیم جدید منجر به فروپاشی برجام خواهد شد.

با این حال باقری کنی صبح امروز در حساب توییتر خود نوشت که “این هفته پیشرفت خوبی داشتیم” اما اشاره‌ای به اینکه در چه چیزی پیشرفت صورت گرفته نکرد.

گزارش های انتشار یافته حکایت از آن دارند که سه روز پیش نمایندگان دائم بریتانیا، آلمان و فرانسه در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک با انتقاد از مواضع رژیم«ولایت فقیه»در مذاکرات وین هشدار دادند که جمهوری اسلامی و قدرت‌های بزرگ به سرعت در حال رسیدن به پایان راه توافق برجام هستند.

این بیانیه می افزاید: رژیم ایران از مصالحه هایی که پس از چندین هفته مذاکرات سخت به دست آمده بود، عقب نشینی کرده و در عین حال درخواست‌های حداکثری بیشتری را ارائه کرده است. ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که تشدید برنامه اتمی در ایران، برجام را به‌ طور کامل از بین خواهد برد.”

به نوشته روزنامه آرمان، رضا نصری، کارشناس امور بین الملل، با اشاره به بن‌بست برجاام و تبعات آن برای نظام گفت: هشدارها را نادیده نگیرید، تبعات ورود (پرونده نظام) به‌ شورای امنیت را دست کم نگیرید. احتمال ورود پرونده به شورای امنیت بالاست. این بار برق شورای امنیت نظام را بگیرد، دست‌بردار نخواهد بود.

او  افزود: تردید نکنید رژیم بازرسی از تاسیسات هسته ای ایران به شورای امنیت منتقل خواهد شد. روسیه و چین هم با آنها همراهی خواهند کرد. پس جلوی یک آسیب جدی امنیتی برای نظام را حتی اگر شده با زیان های فعلی بگیرید.

این روزنامه با اذعان به موقعیت ضعیف نظام در «جدال نابرابر در مقابل آمریکا»، به چشم‌اندازها و پیامدهای ادامه‌دار این روند هشدار داد و رهبر جمهوری اسلامی را به نرمش قهرمانانه و تن‌دادن به جام‌زهر ترغیب کرد.

این منبع نوشت: جالب است بدانید کل بودجه عمرانی کشور در سال۱۴۰۰ حدود یکصد و چهار هزار میلیارد تومان بود که با محاسبه دلار سی هزار تومانی می‌شود کمتر از سه و نیم میلیارد دلار. حالا این رقم را مقایسه کنید با خسارت دو تریلیون دلاری تحریم‌های آمریکا تا عمق این خسارتها را دریابید. در این جدال نابرابر مقابل آمریکا، هزاران میلیارد دلار خسارت دیده‌ایم و ارزش پول‌مان بیش از چهار هزار برابر کاهش یافته و بیشتر جمعیت کشورمان به زیر خط فقر رفته است و بهترین دوران سرمایه انسانی جمعیت جوان کشور برای توسعه، هزینه شده است. راستی ایران چه خسارت هایی به اقتصاد و دولت و ملت آمریکا وارد کرده؟ ادامه این راه بیشتر به زیان کدام طرف این درگیری است و کدام به سمت پرتگاه نزدیک می‌شود؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا