جوانان

حقیقت های نهفته در پشت پرده

پشت پرده عدم بازگشایی دانشگاه‌ها؛ دانشگاه‌های کشور ورشکسته‌اند؟ روسای دانشگاه‌های کشور معتقدند بودجه فعلی که در اختیار دارند صرفا کفاف حقوق و دستمزد کارکنان را می‌دهد و در مسائل دیگر همچون تغذیه و خوابگاه با  مشکلات بودجه مواجه اند و با این وضعیت بازگشایی دانشگاه‌ها امکان‌پذیر نیست…..

* خبر نبود بودجه در دانشگاه‌های دولتی کشور لابلای افزایش قیمت خودرو و پیاز سیب‌زمینی گم شده و خطرناک‌تر از کسری بودجه همین بی‌توجهی‌ها به چنین نهاد مهمی است. دانشگاهی که قرار بود انسان‌ساز باشد، این روزها محتاج پرداخت دستمزد کارکنان خود است.

* این وضعیت تا جایی پیش رفته که رئیس دانشگاه بین‌المللی قزوین که معتقد است «کمبود بودجه بر همه مسائل موثر است؛ برای مثال حقوق و مزایای کارکنان که ابتدا موظف به پرداخت آن‌ هستیم یا پول آب و برق و گاز اگر پرداخت نشود، قطع خواهد شد.»

* همین چند وقت پیش بود که بین اظهارنظرهای مختلف مسئولان برای بازگشایی دانشگاه یا ادامه آموزش آنلاین، رئیس یک دانشگاه با انتشار نامه‌ای عنوان کرد بودجه‌ لازم برای اداره امور دانشگاه وجود ندارد؛ رئیس سابق دانشگاه ارومیه در این نامه خطاب به وزیر علوم هشدارهای جدی نسبت به وضعیت فعلی بودجه دانشگاه‌ها می‌دهد؛ «دانشگاه ارومیه عملا با پرداخت ۳۰ درصد همسان‌سازی، ۸۵ درصد بودجه خود را به حقوق مختص نموده، اجرای بخش دوم و ویژه همسان‌سازی، این رقم را به بیش از ۹۵ درصد می‌رساند. این در حالی است که برای حضوری نمودن ۱۲ هزار دانشجو با توجه به تورم بالا و افزایش قیمت اقلام تغذیه مبلغ بسیار زیادی برای یارانه این بخش مورد نیاز است.»

* درست همان موقع که وزیر علوم حرف از ایجاد معاونت فناوری و نوآوری و حمایت از پژوهش و دانشگاه جامعه‌محور می‌زد تک‌تک روسای دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با ایسکانیوز از ناتوانی‌شان در پرداخت حقوق و دستمزدهای کارکنان خبر می‌دادند. رئیس دانشگاه فرهنگیان: «برای پرداخت حقوق اساتید درآمدی ندارد و از محل فروش اموال هم نمی‌تواند پرداخت کند؛ چون در واقع ملکی ندارد.»

* واقعیت این است که دانشگاه‌های دولتی کشور ورشکسته‌اند و با این وضعیت توان ادامه مسیر را ندارند؛ شاید اگر مانند ایران خودرو و سایپا شرکتی اقتصادی بودند زیان‌های انباشته‌شان با عدد و رقم قابل حساب و کتاب بود اما وضعیت فعلی دانشگاه‌ها زیان در آینده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا