ورزشی

از ۵ مدال رنگارنگ تا رکوردشکنی دختران

رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان در ازبکستان با کسب مدال‌های رنگارنگ و رکوردشکنی زنان ایران.

در بخش مردان نمایندگان دسته ۱۰۲ کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری ایران علاوه بر کسب مدال در حرکت‌های یک‌ضرب و دوضرب، مدال‌های طلا و برنز مجموع در مسابقات قهرمانی جهان را از آن خود کردند. ایران در رقابت این دسته دو نماینده داشت که با رسول معتمدی در حرکت یک‌ضرب با رکورد ۱۷۷ کیلوگرم صاحب مدال نقره جهان شد و امیر حقوقی نیز با رکورد ۱۷۲ کیلوگرم در جایگاه پنجم قرار گرفت. در حرکت دوضرب امیر حقوقی در حرکت اول ۲۱۰ کیلوگرم و در حرکت دوم ۲۱۶ کیلوگرم را بالای سر برد، اما در حرکت سوم که وزنه ۲۱۸ کیلوگرم را انتخاب کرده بود، ناکام ماند. رسول معتمدی که در حرکت اول دوضرب رکورد ۲۱۵ کیلوگرم را به نام خود ثبت کرد، در حرکت دوم نتوانست وزنه ۲۲۰ کیلوگرم را مهار کند. او در حرکت سوم وزنه ۲۲۰ کیلوگرم را بالای سر برد و با رکورد مجموع ۳۹۷ کیلوگرم به مدال طلای دوضرب و مجموع رسید. ضمن اینکه مدال‌های نقره و برنز دوضرب نیز به وزنه‌بردار قزاقستان و امیر حقوقی از ایران رسید. به این ترتیب در حرکت دوضرب مدال طلا از آن وزنه‌بردار کشورمان شد. وزنه‌بردار کره جنوبی با رکورد ۳۹۶ کیلوگرم در رده دوم ایستاد و امیر حقوقی مدال برنز مجموع را با رکورد ۳۸۸ به خود اختصاص داد. معتمدی با نقره یک‌ضرب و طلای دوضرب و مجموع و امیر حقوقی با برنز دوضرب و مجموع، با ۵ مدال کار خود را تمام کردند.

در بخش زنان یکتا جمالی دختر تاریخ‌ساز ایرانی باز هم دست به کار بزرگی زد و با هفده سال سن رکورد ملی ایران را در مسابقات جهانی جابه‌جا کرد. یکتا جمالی در نخستین تجربه جهانی زنان ایران در مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان و در رقابت دسته ۸۷ کیلوگرم موفق شد رکورد ملی یک‌ضرب را هشت کیلو و دوضرب را شش کیلوگرم ارتقا دهد. وی مجموع را نیز ۱۲ کیلو افزایش داد. جمالی در یک‌ضرب موفق شد ۹۰، ۹۶ و ۱۰۰ کیلوگرم را بالای سر برد. در دو ضرب نیز تلاش وی برای ۱۱۳، ۱۱۸ و ۱۲۲ موفقیت‌آمیز بود. این ملی‌پوش کشورمان در مجموع ۲۲۲ کیلو را ثبت کرد. یکتا پیش از این هم موفق به تاریخ‌سازی شده بود و برای اولین‌بار وزنه‌برداری ایران را صاحب مدال برنز و نقره جوانان و نوجوانان جهان کرد.

این تنها رکوردشکنی ایرانی‌ها در بخش زنان رقابت‌های قهرمانی وزنه‌برداری جهان نبود. فاطمه یوسفی موفق شد در حرکت یک‌ضرب دسته به علاوه ۸۷ کیلوگرم، هر سه تلاشش را با موفقیت به ثبت برساند. ملی‌پوش کشورمان توانست وزنه‌های ۸۵، ۸۹ و ۹۳ کیلوگرم را بالای سر ببرد. این ملی‌پوش کشورمان در دوضرب نیز هر سه تلاشش با موفقیت همراه بود. وی توانست ۱۱۵، ۱۲۱ و ۱۲۶ کیلوگرم را بالای سر ببرد. فاطمه یوسفی موفق شد در رقابت‌های دیروز دسته به علاوه ۸۷ کیلوگرم، رکورد ملی این دسته را در یک‌ضرب شش کیلو، در دوضرب پنج کیلو و در مجموع ۱۱ کیلو ارتقا دهد.

این رقابت‌ها یک حاشیه بزرگ هم داشت. هنگام مراسم اهدای مدال به قهرمانان وزن ۱۰۲ کیلوگرم کشورمان سرود ملی دوران پهلوی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی پخش شد که اعتراض ورزشکاران ایران و مقامات فدراسیون وزنه‌برداری ایران را به همراه داشت. اگر چه این اشتباه خیلی سریع و در همان لحظات ابتدایی اصلاح و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در سالن طنین‌انداز شد، مسوولان فدراسیون وزنه‌برداری ایران در یک نامه رسمی خواستار عذرخواهی کمیته برگزاری در قبال این کوتاهی شدند.

البته یکی از مقامات برگزاری مسابقات این اشتباه را متوجه طرف ایرانی دانست و به رسانه‌ها گفت: «پس از پیروزی ورزشکار ایرانی در مسابقات، به تیم ایران تبریک گفته شد، سرود ملی ایران با مسوولان ورزشی جمهوری اسلامی چک شد و آنها صحت سرود را تایید کرده بودند.»

اعتماد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا